«چاک شومر» سناتور جمهوری خواه ایالت نیویورک گفت که در نشست سران حزب دموکرات و رئیس جمهور آمریکا، ترامپ اعلام کرده است اگر شده ماه‌ها یا حتی سال‌ها دولت را تعطیل نگه می‌دارم تا کنگره بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار حائل مرزی با مکزیک را تصویب کند.

شومر همچنین اعلام کرد که سران دموکرات از ترامپ درخواست کردند تا دولت را از تعطیلی خارج کرده و به گروگان گرفتن میلیون‌ها شهروند آمریکایی و صدها هزار کارگر را متوقف کند.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از نشست با ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید حاضر شد و گفت: این موضوع را برای رئیس جمهور شفاف ساختیم که اختلاف درباره بودجه دیوار امنیتی تا زمانی که تعطیلی بخشی از دولت پایان نیابد قابل حل نخواهد بود.

پس از خودداری سناتورهای دموکرات از پذیرش درخواست ترامپ برای تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری به پروژه ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، دولت آمریکا از دو هفته پیش به دلیل نداشتن بودجه مصوب، وارد وضعیت موسوم به «تعطیل» شده است. در این وضعیت، فعالیت‌های غیرحیاتی دولت از جمله در ۹ وزارتخانه متوقف شده و چند صد هزار کارگر تا زمان تخصیص لایحه جدید بودجه دولت، حقوق دریافت نمی‌کنند.