این رسانه عرب زبان ادامه داد: اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که خطراتی در مرزهای مشترک بین عراق و سوریه وجود دارد؛ بویژه در استان الانبار که نیروهای امنیتی عراق به دلیل طول این مرزها و طبیعت بیابانی آن، با چالش هایی مواجه هستند.

در این میان، برخی گروههای حشد الشعبی اعلام کرده اند که آمادگی مشارکت در تامین امنیت مرزهای عراق با سوریه را دارند و این امر، موجبات نگرانی تحلیلگران در مورد تلاش ایران برای گشودن راه زمینی به سمت سوریه، از طریق عراق را برانگیخته است. پیش از این، در طول چهار سال گذشته، به دلیل حضور نیروهای آمریکایی در کنار عراق در پایگاه«عین الاسد» در الانبار و مناطق شمال سوریه، تهران نتوانست چنین راهی را ایجاد کند.

به گزارش منابع اگاه، ائتلاف الفتح، جناح سیاسی غالب گروههای حشد الشعبی، تلاش می کند لایحه ای را تقدیم پارلمان عراق کند که دربردارنده بررسی فایده باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق و درخواست خروج آنهاست. این مساله در مورد چگونگی تعامل عبدالمهدی با پرونده مذکور، چالشی را در برابر وی ایجاد می کند؛ در حالی که تا کنون، عبدالمهدی از اتخاذ استراتژی امنیتی خودداری کرده است تا مانع از تحریک حساسیتهایی شود.

گزارش های رسانه ها حکایت از آن دارد که عبدالمهدی قصد دارد حیدر العبادی را بعنوان رئیس حشدالشعبی تعیین کند. این در حالی است که فرمانده عملیات حشد الشعبی در محور غرب الانبار، قاسم مصلح در روز گذشته اعلام کرد که به دنبال سقوط بعضی نقاط حضور نیروهای دموکرات سوریه(قسد) به دست داعش، نیروهای حشد الشعبی در مرزهای عراق و سوریه پراکنده شده اند.