هیل گزارش داد، این کارشناسی جمهوری‌خواه معروف مکس بوت است. بوت به کمپین جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ علیه اوباما، در زمینه سیاست خارجی مشاوره می داد.

بوت با وجود انتقاداتی که در گذشته به اوباما داشته است در مقطع فعلی، دوران ریاست جمهوری اوباما را «دوره ای طلایی می نامد که در آن اخلاق و عقلانیت حاکم بود.»

بوت می گوید پس از تماشای سخنرانی اوباما در آفریقای جنوبی به مناسبت صدمین سالگرد نلسون ماندلا، دید جدیدی به دولت اوباما به دست آورده است.

 

بوت در ادامه می نویسد: «هنگامی که اوباما از نظم جهانی لیبرال که هم اکنون توسط ترامپ در حال نابود شدن است، دفاع می کرد، نزدیک بود گریه ام بگیرد.» اوباما در سخنرانی روز پنجشنبه اش انتقادات گسترده ای نسبت به ترامپ انجام داد: «آنهایی که در قدرت هستند به دنبال تضعیف نهادها و هنجارهای دموکراسی هستند.»

بوت می گوید اوباما برخلاف ترامپ بدون این که از خودش تعریف کند حتی از ترامپ نامی هم نبرد. جملات وی کامل و طولانی بودند و احتمالاً توسط خودش نوشته شده بودند. فقط کافی است تصور کنید که ترامپ می تواند جمله ای طولانی تر از توییت –که آنها هم پر از غلط است- بنویسد؟

بوت به این نکته هم اشاره می کند که کاخ سفید اوباما قابل مقایسه با دولت کنونی نیست. وی می نویسد: «باور می کنید بزرگترین رسوایی دولت اوباما پوشیدن کت و شلوار روشن و قراردادن پاهایش بر روی میز بوده است؟» اشاره بوت به سرمقاله سال ۲۰۱۳ واشینگتن تایمز است که نوشته بود: «اوباما با قراردادن پاهایش بر روی میز، جهان را شوکه کرد.»

بوت می نویسد: «ای کاش آن روزها بر می گشت. پیش از این ما رئیس جمهوری داشتیم که با یک حاکم روسی و ستاره فیلم های غیراخلاقی رابطه نداشت.»

بوت به کارشناسان محافظه کار مشهوری همچون جورج ویل و جو اسکاربارو هم اشاره می کند که به خاطر ترامپ از حزب جمهوری خواه خارج شدند. بوت ابراز امیدواری می کند که دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره که در ماه نوامبر (آبان) برگزار می شود بتوانند کنترل هر دو مجلس کنگره را به دست بیاورند.

بوت معتقد است هم اکنون حزب جمهوری خواه تبدیل به «حزب ناسیونالیست سفیدپوست با رگه هایی از محافظه کاری» شده است. و این سوال را مطرح می کند که وقتی شما قسمتی از رگه های حاشیه ای این حزب باشید باید چه کار کنید؟