محمدرضا عارف در حاشیه حلسه علنی امروز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ اظهارات وزیر خارجه‌ آمریکا گفت: به اندازه‌ی کافی به صحبت‌های او واکنش نشان داده شده است. وزیر خارجه آمریکا در حدی نیست که بخواهیم به اراجیف او پاسخ دهیم.

 

آقای ظریف موضعی گرفت که مورد حمایت همه ماست، بیش از این نیاز نیست کسی به اراجیف او پاسخ دهد.

 

عارف‌ پاسخ‌های وزیر خارجه کشورمان را به وزیر خارجه آمریکا بسیار خوب دانست و گفت: همانطور که آقای لاریجانی نیز در جلسه امروز بیان کرد وزیر خارجه آمریکا در شأن ما نیست که بخواهیم اراجیف یک ابله را پاسخ دهیم و صد نفر بخواهند به او جواب دهند همین اندازه کافی است.

 

رئیس فراکسیون امید در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آینده برجام گفت: تیم مذاکرات آینده در حال مذاکره در خصوص برجام است. طرف مقابل باید رضایت ما را جلب و اطمینانمان را حاصل کند تا برجام ادامه پیدا کند وگرنه ما بر اساس منافع ملی مان تصمیم می‌گیریم. این بدان معناست که آنها باید تضمین‌های لازم را برای ادامه مسیر و حفظ منافع ما بدهند.

 

عارف درباره‌ی این تضمین‌ها گفت: اجازه دهید مذاکرات انجام شود. ما نمی‌خواهیم دست مذاکره کنندگان بسته شود باید شرایط به نحوی جلو رود که اطمینان حاصل کنیم منافع ما در برجام حفظ خواهد شد. ان‌شاء‌الله نظام ، مجلس ، دولت و مردم به یک نتیجه خواهند رسید.

 

نماینده تهران در پاسخ به سوالی در خصوص ادعاهای آمریکا درباره‌ی وضعیت اقتصادی کشور بعد از خروج این کشور از برجام گفت: باید اقتصاد مقاومتی که دارای سیاست‌های کلی بسیار مترقی و روشنی است، مبنای حرکتی ما باشد مردم ما با حضورشان در صحنه و پیگیری مسئولان در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شاهد شرایطی خواهند بود که منافعشان حفظ شده و شاهد رونق باشیم. در این وضعیت دیگر نیازی به نگاه به غرب وجود ندارد.

 

رئیس فراکسیون امید درباره‌ی موضع این فراکسیون در انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم گفت: جلسه فراکسیون امید مستمرا ادامه دارد و ان‌شاءالله یکشنبه یا دوشنبه هفته آینده جمع بندی خود را اعلام خواهیم کرد.

 

عارف در پاسخ به سوالی درباره‌ی این که گفته شده او ریاست دوره بعدی مجلس را لاریجانی معرفی کرده است، گفت: بنده این صحبت‌ها و هرگونه اظهار نظری به نقل از من درباره‌ی ریاست و هیات رئیسه دوره بعدی را تکذیب می‌کنم.

 

وی توضیح داد: فراکسیون امید اهل تعامل است ولی تاکنون با هیچ فراکسیونی صحبت نکرده و به جمع بندی نرسیده است ما در حال مذاکره هستیم که اگر به جمع بندی برسیم آن را ملاک قرار می‌دهیم وگرنه مستقل تصمیم گیری می‌کنیم.