«محمود عثمان» سیاستمدار کرد عراقی با اشاره به حمله ترکیه به عفرین سوریه گفت: اردوغان در عملیات شاخه زیتون دو هدف اصلی را در دستور کار قرار داده است. نخست اینکه رئیس جمهوری ترکیه، کردها را دشمن اصلی خود می‌پندارد و با آنها در هر جا و مکانی مخالف است و دوم اینکه وی با این عملیات، آشکارا به خاک یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد تجاوز کرده است و در پی امیال طمع ورزانه‌ای است که برای خود در آینده سوریه تصور کرده است.

 

محمود عثمان نماینده دو دوره پارلمان این کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق درباره حمایت آمریکا از اکراد سوریه و عدم موضعگیری در قبال حملات ترکیه به شهر عفرین گفت: آمریکا هیچ گاه از کردها حمایت نکرده است بلکه مدافع منافعی است که در منطقه برای خود طراحی کرده و از طریق کردها در پی تحقق آنها بوده است.

 

وی در ادامه گفت: آمریکا در نبرد به اصطلاح علیه داعش از نیروهای کردی در عراق و سوریه استفاده کرد و با اتمام برنامه‌های از پیش طراحی شده خود، آنها را به حال خود گذاشته است و اکنون مشاهده می‌شود که در قبال حملات ترکیه به همان نیروهایی که در سوریه همراه و وسیله تحقق اهداف وی بوده‌اند، سکوت اختیار کرده است.

 

این سیاستمدار کرد عراقی با اعلام پیشنهاد آمریکا به ترکیه درباره منطقه حائل مرزی در خاک سوریه گفت: آمریکا حتی به ترکیه گفته است که کنترل این منطقه در اختیار این کشور باشد که تاکنون از سوی آنکارا مورد پذیرش واقع نشده است.

 

محمود عثمان با یادآوری رفراندوم برگزار شده اقلیم کردستان عراق و عدم حمایت آمریکا از پروژه جدایی طلبانه مسعود بارزانی و وضعیتی که اینک کردهای سوریه با آن روبرو هستند، گفت: بارها به مسئولینی از کردهای سوریه گفته‌ام که آمریکا شریک قابل اعتمادی برای شما نیست و به صورت مقطعی حمایت‌هایی از شما خواهد داشت و در نهایت، ترکیه را ترجیح خواهد داد.

 

وی تاکید کرد متاسفانه اکراد سوریه از موضوع عدم حمایت آمریکا از رفراندوم اقلیم کردستان عراق درس نگرفته و راهی را انتخاب کردند که نتیجه آن از قبل مشخص بود و اکنون مشاهده می شود که ترکیه با چراغ سبز آمریکا به عفرین سوریه حمله کرده است.

 

نماینده پیشین پارلمان عراق با اشاره به ضرورت همگرایی کردهای سوریه با حکومت این کشور گفت: کردهای سوریه به صراحت اعلام کرده‌اند که خواهان جدایی از این کشور نیستند و در چارچوب قوانین سوریه حقوق خود را مطالبه می‌کنند. اینک نیز که از دمشق درخواست همکاری کرده‌اند لازم است پاسخی به این تجاوز ترکیه داده شود.

 

محمود عثمان تاکید کرد اهداف نظامی ترکیه در عملیات شاخه زیتون به آسانی قابل تحقق نیست و در روزهای گذشته شاهد بوده‌ایم که کردهای سوریه چگونه از خاک این کشور در برابر تجاوز آنکارا دفاع کرده‌اند. از سوی دیگر نارضایتی از این تجاوز در داخل ترکیه هم رو به افزایش است و حتی ترک‌ها از اردوغان درخواست کرده‌اند که جنگ علیه سوریه را متوقف کند، همزمان با وجود سکوت مجامع بین المللی در قبال این تجاوز به سوریه، حمایتی از این اقدام آنکارا هم صورت نگرفته است.

 

وی با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی در برابر حمله ترکیه به عفرین سوریه آن را شرم آور خواند و گفت: اقدام ترکیه بر خلاف قوانین بین المللی است و لازم است قدرت‌های جهانی و مجامع بین المللی از انسانیت و مظلومیت مردم عفرین و حاکمیت سوریه دفاع کنند، اما متاسفانه منافع غیر مشروع قدرت‌های جهانی به ویژه آمریکا راه را بر این حرکت‌ها و تداوم آنها در آینده هموار کرده است.

 

سیاستمدار کرد عراقی با اشاره به همراهی باند مسلحانه خشونت طلب موسوم به  ارتش آزاد سوریه با نیروهای ترکیه در نبرد عفرین گفت: منافع ترکیه با گروه‌های تروریستی سوریه گره خورده است، آنکارا علیه داعش هیچ اقدامی نکرده است و تبلیغات این کشور در جنگ علیه ترور، تنها نیروهای کردی را هدف قرار داده است و اینک می‌بینیم که اردوغان می‌گوید ارتش آزاد، گروهی تروریستی نیست و از خاک و سرزمین خود دفاع می‌کند.