نیوزویک گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پی اختلاف با جان کلی، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، وی را «یک دیوانه دیگر» خواند و به دنبال جایگزین کردن وی است.

 

نشریه وانیتی‌فیر که پیش از همه این گزارش را منتشر کرده است، با استناد به «دو جمهوری‌خواهی که تماس‌های متعددی با کاخ سفید» دارند، نوشت که اخراج جان کلی چندان قریب‌الوقوع نیست، البته تنها به خاطر اینکه می‌خواهند جان کلی بیش از دوره شش‌ماهه ریاست رینس پریبوس - کسی که پیش از جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید بود -  در سمت خود باقی بماند تا مانع از انتشار یک موج دیگر از اخبار و گزارش‌های رسانه‌ای درباره تغییرات زیاد در دولت شوند.

 

پریبوس که پیش از آن رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه آمریکا بود از سوی ترامپ و کمی پس از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات برای تصدی ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید انتخاب شد. اما پریبوس در ۲۷ جولای از مقام خود کناره‌گیری کرد، و روز پس از آن، جان کلی، که پیشتر در دولت ترامپ وزیر امنیت داخلی آمریکا بود به عنوان جانشین پریبوس انتخاب شد.

 

با این حال، رابطه ترامپ و جان کلی به تلخی گراییده است، و به گفته یک جمهوری‌خواه مطلع از ماجرا، ترامپ به یکی از دوستانش گفته است «من یک دیوانه دیگر اینجا دارم که فکر می‌کند او کارها را به پیش می‌برد».

 

جان کلی در هنگام ورود به کاخ سفید به عنوان کسی در نظر گرفته شد که با آمدنش ثبات و نظم و ترتیب را به دولت می‌آورد. اما هم‌اکنون نقش کلی به عنوان کسی که افراد را به کارها و مسئولیت‌های مختلف می‌گمارد، در پی مقاومت در برابر رئیس جمهوری رو به ضعف نهاده است.

 

وانیتی فیر با استاد به «یک جمهوری‌خواه نزدیک به کاخ سفید» نوشت هرچه جان کلی بیشتر خود را به عنوان بزرگ کاخ سفید نشان می‌دهد، ترامپ را (بیشتر) دیوانه می‌کند.

 

گفته می‌شود که ترامپ دیوید اوربان، یکی از مشاوران کارزار انتخاباتی خود را به عنوان جانشین احتمالی جان کلی در نظر گرفته است. پیشتر نشریه آکسیوس گزارش داده بود که ترامپ برای انتصاب اوربان به یک سمت عالی‌رتبه با برخی جمهوری‌خواهان مشورت کرده است.

 

طبق این گزارش، هم‌اکنون ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا مسئول بررسی و جستجو برای یافتن گزینه جایگزین جان کلی است. ایوانکا بیش از همه در این باره نگرانی دارد و تلاش دارد تا تعیین کند که جان کلی را به چه شکلی تغییر دهند.