کیودو گزارش داد، «وزارتخانه اتحاد دو کره» ناظر بر امور کره شمالی در کره جنوبی، پیش‌بینی کرده‌ که کره شمالی در سال آینده میلادی، به اقدامات خود برای پذیرفته‌شدن به‌عنوان یک قدرت اتمی ادامه خواهد داد و احتمالا به‌دنبال راهی برای مذاکره با آمریکا خواهد رفت.

تازه‌ترین گزارش ها در مورد کره شمالی در حالی منتشر می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل دور تازه‌ای از تحریم های بین‌المللی را علیه پیونگ‌یانگ تصویب کرده و دولت کره شمالی گفته این تحریم ها را به‌مانند «اقدام جنگی» تلقی می‌کند.

وزارتخانه اتحاد دو کره، نهاد ناظر بر امور کره شمالی در سئول، در برآوردی که پنجم دی ماه منتشر شده، می‌گوید پیونگ‌ یانگ «احتمالا به افزایش ظرفیت موشکی و هسته‌ای خود ادامه خواهد داد، و همزمان به‌دنبال یک مـفر خارجی خواهد گشت».

به گفته این وزارتخانه، پیونگ‌یانگ در آینده نزدیک به تلاش‌هایی برای کاهش پیامدهای ناشی از تحریم های بین‌المللی دست خواهد زد، اما این پیامدها احتمالا در سال آینده در کره شمالی نمود پیدا خواهند کرد.

پیونگ‌یانگ در سال ۲۰۱۷، با وجود افزایش کم سابقه تنش‌ها، تهدیدها و هشدارها از مذاکره دوری جست و به آزمایش های موشکی و نظامی خود ادامه داد؛ تابستان گذشته یک آزمایش هسته‌ای تازه نیز انجام داد که گفته شده مربوط به یک «بمب هیدروژنی» می‌شود.

وزارت اتحاد دو کره می‌گوید در پی بروز پیامد تحریم ها، کره شمالی در ماه‌های پیش رو احتمالا به‌دنبال انجام مذاکره میان سئول و پیونگ‌یانگ و یافتن راهی برای انجام مذاکره با ایالات متحده خواهد رفت.

بخشی از سیاست احتمالی پیونگ‌یانگ در ماه‌های پیش رو، ممکن است در سخنرانی سال نوی کیم جونگ‌اون، رهبر حکومت کره شمالی نیز نمایان شود.