فرار از زندان؛ هرج و مرج در اکوادور با فرار رئیس قدرتمند باند خلافکاران از زندانی در اکوادور، بحران عجیبی این کشور را فرا گرفته است/ عکس : AFP

  پلیس با انتشار پستی در رسانه‌های اجتماعی گفت که آنها ۱۳نفر را پس از این اپیزود وحشتناک دستگیر و سلاح‌ها، مواد منفجره و سایر شواهد را کشف کرده‌اند. بر اساس این پست، گروگان‌ها به مکان امنی منتقل شدند. به گفته شهردار این شهر، آکیلس آلوارز که در کنار رئیس پلیس کنفرانس خبری برگزار کرد تا بعدازظهر سه‌شنبه، حداقل ۹نفر در حوادث خشونت‌آمیز در گوایاکیل کشته و ۲نفر دیگر زخمی شدند. دو تن از این کشته‌ها جزو نیروهای پلیس بوده‌اند.  مقامات همچنین گفتند که پنج بیمارستان دیگر هم درگیر هستند.

انفجارها، سوختن خودروها، غارت و تیراندازی نیز در سراسر کشور گزارش شد و مقامات اعلام کردند که دومین رهبر بزرگ باند مافیایی این کشور و برخی زندانیان توانسته‌اند از زندان فرار کنند. دانیل نوبوآ، رئیس‌جمهور اکوادور روز سه‌شنبه اعلام کرد که درگیری مسلحانه داخلی در کشور در جریان است و به نیروهای مسلح دستور داد تا عملیات ۲۲ باند را که به‌عنوان «سازمان‌های تروریستی» توصیف کرد، «خنثی کنند».

«خیمی ولا اراسو» رئیس ستاد مشترک ارتش اکوادور نیز اعلام کرد: «تمام گروه‌های تبهکار، هدف نظامی هستند.» رئیس‌جمهوری به ما دستور داده تا ماموریتی را علیه آنها انجام دهیم. حال و آینده کشور ما در خطر است و هیچ اقدام تروریستی ما را وادار به تسلیم نخواهد کرد. قرار نیست عقب‌نشینی یا مذاکره کنیم. پلیس اکوادور در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) اعلام کرد، کشته‌های ناشی از ناآرامی‌ها متعلق به شهر گوایاکیل و منطقه مجاور آن «نوبول» بودند. سخنگوی پلیس اوایل روز سه‌‌شنبه در جریان کنفرانس خبری گفت که حداقل ۸نفر کشته و ۲نفر دیگر زخمی شده‌اند و یک افسر پلیس در جریان ناآرامی‌های این شهر با شلیک گلوله زخمی شده است. همچنین دو دستگاه خودرو و دو دستگاه موتورسیکلت به آتش کشیده شده و ۱۴نفر نیز به اتهام جرائم مختلف بازداشت شده‌اند.

پس از اعلام وضعیت درگیری مسلحانه داخلی در اکوادور توسط دانیل نوبوآ، مجلس ملی اکوادور از اقدامات اجرایی برای مبارزه با گروه‌های جنایتکار حمایت کرد و قول داد که در صورت لزوم، برای پرسنل پلیس و ارتش عفو و بخشودگی در نظر گرفته شود. پارلمان اکوادور در بیانیه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما حمایت خود را از نیروهای مسلح، پلیس ملی و همه مقامات مسوول در اجرای قانون اساسی و قانون اعلام می‌کنیم. ما فداکاری و تلاش شما برای حفظ امنیت، صلح و زندگی شهروندان را می‌فهمیم و قدردانی می‌کنیم.» پلیس اکوادور نیز اعلام کرد: «این مهاجمان به عدالت واگذار می‌شوند تا بابت اقدامات تروریستی مجازات شوند. اجازه نمی‌دهیم اقدامات خشونت‌آمیز علیه نظم و صلح تهدیدی باشند.»

ECUADOR-STATE-OF-EMERGENCY-TV-AT+copy