به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، کتاب «خطر» نوشته جدیدی از روزنامه‌نگاران واشنگتن‌پست، باب وودوارد و روبرت کوستا، چنین اطلاعاتی را فاش می‌کند. بر اساس محتوای این کتاب، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در آخرین ماه‌های دولت دونالد ترامپ به حدی نگران سلامت روانی او بوده که تماس‌های محرمانه‌ای با یک ژنرال ارشد چینی برقرار کرده است تا به او اطمینان دهد آمریکا قرار نیست دست به حمله هسته‌ای علیه پکن بزند. ژنرال مارک میلی با ژنرال لی ژوچنگ از چین در ۸ ژانویه، دو روز پس از حمله هواداران ترامپ به کنگره برای جلوگیری از تایید شکست وی در انتخابات با او تماس می‌گیرد و می‌گوید: «ممکن است همه چیز ناپایدار به نظر برسد؛ اما در دومین تماس تاکید می‌کند که این طبیعت دموکراسی است. ما صددردرصد ثابت قدم هستیم. همه چیز خوب است؛ا ما دموکراسی گاهی اوقات می‌تواند آشفته باشد.» در این کتاب نوشته شده که میلی به ژنرال لی ژوئوچنگ، چهار روز قبل از برگزاری انتخابات سال ۲۰۲۰ گفت: ژنرال لی من می‌خواهم به شما اطمینان دهم که دولت آمریکا باثبات است و همه چیز قرار است درست باشد. ما قرار نیست علیه شما دست به هیچ‌گونه حمله یا عملیاتی بزنیم.به نوشته این کتاب برقراری این تماس ناشی از گزارش‌های اطلاعاتی درباره نگرانی چین نسبت به حمله‌ای از سوی آمریکا با توجه به لفاظی‌های جنگ‌طلبانه ترامپ بوده است. میلی به نوشته این کتاب به همتای چینی‌اش گفت: «ژنرال لی شما و من حالا پنج سال است که همدیگر را می‌شناسیم. اگر قرار باشد که ما حمله کنیم من قبل از موعد با شما تماس می‌گیرم. قرار نیست این حمله غافل‌گیرکننده باشد.» این افشاگری فوق‌العاده در قالب این کتاب، در آستانه انتشار مطرح شده است. این کتاب شامل متن یک تماس مربوط به هشتم ژانویه بین میلی و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان نیز هست.

به نوشته این کتاب در این تماس پلوسی ضمن بحث با میلی بر سر تلاش‌های ترامپ برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ که بعدا منجر به حمله هوادارانش در ششم ژاویه به کنگره برای جلوگیری از تایید نتیجه آرای کالج انتخاباتی شد، گفت: «او دیوانه است. شما می‌دانید او دیوانه است. او دیوانه است و کاری که او دیروز انجام داد، سند و مدرک دیگری درباره دیوانگی او است.» بر اساس متن این تماس، میلی گفت: «من درباره همه چیز با شما موافق هستم.» این کتاب همچنین دربردارنده جزئیات نشستی به تاریخ پنج ژانویه در دفتر بیضی کاخ سفید بین ترامپ و مایک پنس، معاونش در ریاست جمهوری است؛ مایک پنسی که به رئیس جمهور سابق اطلاع داد، نمی‌تواند تصمیم او برای آنکه جلوی تایید نتیجه آرای کالج انتخاباتی در ششم ژانویه را بگیرد، اجرا کند.

طبق این کتاب ترامپ با شنیدن این خبر ناراحت شد و به پنس گفت: «اگر تو این کار را نکنی من دیگر نمی‌خواهم دوست تو باشم. تو به ما خیانت کرده‌ای. من تو را به اینجا رساندم. تو هیچ چیز نبودی.» این در حالی است که افشای این رفتار میلی باعث تشدید انتقاد محافظه‌کاران بسیاری علیه او شده و بسیاری او را متهم به خیانت کرده و خواهان برکناری او و دستگیر کردنش و در ادامه محاکمه او به اتهام خیانت شده‌اند.

سناتور مارکو روبیو در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته فورا ژنرال میلی را به دلیل افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده درباره عملیات‌های نظامی آمریکا برکنار کند. همچنین ترامپ نیز در بیانیه‌ای ضمن حمله به میلی گفت که هرگز حمله به چین را در نظر نداشته است. ترامپ در بیانیه خود نوشت: اگر این داستان ژنرال مارک میلی احمق درست باشد، پس فرض می‌گیرم با توجه به تعاملش با همتای چینی خود در پشت سر رئیس‌جمهور و اینکه به چین می‌گوید از قبل یک حمله را اطلاع می‌دهد، او به جرم خیانت محاکمه خواهد شد.

با این حال همه انتقادها از این گفت‌وگوی میلی با همتای چینی‌اش از سمت محافظه‌کاران نبوده است. سرهنگ بازنشسته آلکساندر ویندمن که در زمان استیضاح اول ترامپ در کنگره شهادت داد، اظهار کرد: «اگر این گزارش‌ها درست باشند، میلی باید استعفا کند. او زنجیره فرماندهی را شکسته و اصل مقدس کنترل غیرنظامی بر ارتش را نقض کرده است. این یک سابقه شدیدا خطرناک است.

نمی‌تواند به سادگی از آن شانه خالی کند.» به نوشته وودوارد و کاستا، پلوسی در تماس تلفنی‌اش با مارک میلی گفته بود که می‌خواهد بداند چه تدابیر احتیاطی برای جلوگیری از اینکه یک رئیس‌جمهور بی‌ثبات درگیری نظامی راه بیندازد یا به کدهای اجرای حمله دسترسی یافته و دستور به حمله هسته‌ای بدهد، وجود دارد.

میلی به پلوسی گفت: تدابیر مهار زیادی در سیستم، برای جلوگیری از خودسر شدن ترامپ وجود دارد. همچنین در کتاب آنها تصریح شده است گفت‌وگوهای میلی با لی و پلوسی سند و مدرکی درباره این باور که سلامت روانی ترامپ بعد از انتخابات نوامبر افول پیدا کرده، هستند. به گفته کارول لئونینگ و فیلیپ راکر، دو خبرنگار دیگر واشنگتن‌پست، میلی مکررا دروغ‌های ترامپ درباره انتخابات را محکوم کرده و حتی یک بار او را با آدولف هیتلر مقایسه کرده بود.

افزون بر این میلی نگران بوده که ترامپ تئوری‌های خیال‌پردازانه خود درباره تئوری‌های توطئه بی‌پایان درباره انتخابات را جایگزین واقعیت موجود کند و نسبت به اینکه این رئیس‌جمهورسابق خودسر شود، نگران بود. میلی به کارمندان ارشدش گفته است: شما هرگز نمی‌دانید چه چیزی ماشه یک رئیس‌جمهور را می‌کشد.

میلی خواستار نشست مقام‌های ارشد نظامی در پنتاگون در هشتم ژانویه با هدف بررسی فرآیند اقدام نظامی از جمله پرتاب تسلیحات هسته‌ای شد.او به مسوولان مرکز ملی فرماندهی نظامی آمریکا که به‌عنوان اتاق جنگ پنتاگون مطرح است، دستور داده بود بدون مداخله او از هیچ کسی دستور نگیرند.

میلی به مقام‌ها گفته بود: مهم نیست به شما چه چیزی گفته شود، شما از رویه پیروی می‌کنید. شما رویه را انجام می‌دهید و من بخشی از این رویه هستم. او در ادامه به چشم‌های هر افسری نگاه کرده و از آنها خواسته تا شفاها تایید کنند، دستورات او را فهمیده‌اند. محرک این اقدامات میلی گفت‌وگوی تلفنی او در همان تاریخ هشتم ژانویه با پلوسی بوده است. در همان روز هم میلی با ژنرال چینی گفت‌وگو کرده است.

در این شرایط میلی با دریادار مسوول فرماندهی هند-اقیانوسیه در ارتش آمریکا تماس گرفته و به او توصیه کرده رزمایش نظامی این واحد فرماندهی را به تعویق بیندازد و او از این فرمان تبعیت کرده است. ترامپ در بیانیه‌اش در واکنش به افشاگری این کتاب میلی را یک رهبر شکست‌خورده خواند که بدترین عملیات خروج از یک کشور در تاریخ آمریکا را مهندسی کرده است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند