آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۳۳

 • سرنوشت برجام در عصر بایدن

  دنیای‌اقتصاد - فاطمه چولکی: دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی، در نشستی که در دانشگاه علامه برگزار شد، تاکید کرد لزوم دقت در تدوین کار سیاست‌خارجی ایران، مهم‌ترین مساله‌‌ای است که اقتصاد کشور را تحت‌ تاثیر قرار خواهد داد. او همچنین پیش‌بینی کرد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن احیا خواهد شد.
 • ۳۱ سال حبس قطعی برای طبری

  دنیای‌اقتصاد: حکم پرونده پر سر و صدای اکبر طبری معاون اجرایی سابق قوه‌قضائیه، سرانجام تا‌یید و اعلام شد؛ ۳۱ سال حبس برای رهبری و سردستگی باند ارتشا. این خبر را روز گذشته و به‌صورت رسمی، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضائیه در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد و گفت که پرونده اکبر طبری در دیوان عالی کشور تا‌یید شد.
 • زمستان برجام به پایان می‌رسد

  دنیای‌اقتصا‌د: سخنگوی دولت گفت: «اطمینان داریم که در ماه‌های نزدیک آینده، دولت آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به روند صلح جهانی و پایان دادن به ظلم علیه ایران ندارد و زمستان برجام به پایان خواهد رسید و فصل تازه‌ای از تعامل با جهان که رضایت و امنیت اقتصادی بیشتری برای مردم ما و البته همه ملت‌های منطقه فراهم می‌کند، آغاز خواهد شد.» همزمان رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی با قانون‌گذاران اروپایی، گفت بدون بازرسی‌ها در ایران، دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با تهران غیرممکن است.
 • اهمیت تاریخ و تئوری در پژوهش‌های روابط بین‌الملل

  دنیای‌اقتصاد: افزایش دانسته‌های تاریخی برای پژوهشگر روابط بین‌الملل حیاتی است. چون، بخش اعظمی از پویایی‌های سیاست خارجی و سیاست بین‌الملل همان سازه‌های ارزشی و ذهنی هستند که بر برداشت‌ها و فهم سیاست‌گذاران و حتی عموم جامعه از برقراری تعامل و روابط با ملت‌های دیگر تاثیر می‌گذارند. به واقع سواد تاریخی خمیرمایه اصلی پژوهشگر برای تحلیل صحیح داده‌ها از طریق تصویر‌سازی کلان از ضرورت‌ها یا چالش‌های موجود در روابط بین‌الملل است. در همین چارچوب دکتر کیهان برزگر، دانشیار روابط بین‌الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران در مقاله‌ای به اهمیت تاریخ و تئوری در پژوهش‌های روابط بین‌الملل پرداخته است. این مقاله که در شماره ۳۲ فصلنامه علمی-پژوهشی سیاست جهانی دانشگاه گیلان به چاپ رسیده است، تلاش کرده تا با تبیینی دقیق و موشکافانه به ابعاد اهمیت تاریخ و تئوری، محدودیت‌های آن و همچنین چگونگی استفاده از این دو ابزار و کاربردی کردن آن در پژوهش‌های روابط بین‌الملل بپردازد که در ذیل گزیده‌ای از آن تقدیم مخاطبان می‌شود.
 • ظریف: گفتمان و دیپلماسی کلید ایجاد تحول در منطقه است

  دنیای‌‌اقتصاد: وزیر امورخارجه کشورمان در نشست گفت‌وگوی تهران به چالش‌های منطقه و راهکار گذر از این چالش‌ها اشاره کرد. به گزارش «ایسنا» محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان روز گذشته با مشارکت در نشست گفت‌وگوی تهران در سخنرانی ابتدایی این نشست با اشاره به پیشینه تاریخی جشن باستانی و ملی نوروز و تبریک پیشاپیش آغاز سال نوی شمسی، به چالش‌ها و تحولات امروز منطقه اشاره کرد و گفت منطقه خاورمیانه در ماهیت خود با چالش‌ها و بحران روبه‌رو نیست و این بحران‌ها ریشه انسانی دارند.
 • پیش‌بینی وضعیت نگران‌کننده کرونایی

  دنیای‌اقتصاد: با تعیین تکلیف نهایی رنگ‌بندی کرونایی کشور، از روز گذشته سفرهای نوروزی به مناطق زرد و آبی کشور آغاز شد. مسافرت‌هایی که می‌تواند ویروس مرگبار کرونا را از منطقه‌ای به منطقه دیگر منتقل کند و رنگ زرد و آبی شهرها را یک بار دیگر تبدیل به رنگ‌های خطرناک نارنجی و قرمز کند. به‌رغم همه اینها دولت امسال تصمیم گرفت مسیر مسافرت‌های نوروزی را برای مردم هموار کند و تنها به توصیه و هشدار مبنی ‌بر صرف‌نظر از سفر اکتفا کند.
 • روحانی: جبران اشتباهات آمریکا به نفع همه است

  ایرنا: حسن روحانی روز گذشته در مراسم بهره‌برداری از ۶ طرح ملی وزارت نیرو با اشاره به اقدام تروریستی آمریکا در طول این سه سال علیه ملت ایران گفت: آنها همه منابع مالی ما را قفل و بسیاری از فعالیت‌ها و صادرات ما را دچار مشکل کردند و حتی برای خرید واکسن کرونا دچار مشکل شدیم. دولت جنایتکار آمریکا ظلم بزرگی علیه ملت ایران انجام داده است.
 • واکنش ربیعی به اینترنت ماهواره‌ای

  دنیای‌اقتصاد: علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در آخرین نشست خبری‌اش درسال‌جاری در پاسخ به سوالی درخصوص نظر دولت درباره دسترسی مردم ایران به اینترنت ماهواره‌ای گفت: اینترنت ماهواره‌ای ضرورتی است که در عصر اقتصاد دیجیتال و برای توسعه صنعت اینترنت اشیا و همچنین دسترسی به اینترنت در مناطق دورافتاده در همه دنیا در حال پیگیری است. وی اضافه کرد: هر شرکت بین‌المللی برای ارائه خدمات می‌تواند پس از اخذ مجوز، در ایران خدمت‌رسانی کند و دولت نگاه تهدیدمحوری به این فناوری ندارد. به گزارش «ایرنا» ربیعی درباره ارز ترجیحی و احتمال وجود رانت در این ارز هم گفت: بارها اعلام کردیم ارز ترجیحی هم فواید و هم ضرر دارد. رانت به احتمال قوی در ارز ترجیحی وجود دارد و هیچ کس آن را انکار نکرده است؛ اما در نظر داشته باشیم ارز ترجیحی ۴۲۰۰تومانی در شرایطی که اقتصاد از تعادل خارج شده ‌است چه تا‌ثیری دارد.
 • برگشت بودجه به مجلس برای اصلاح

  دنیای‌اقتصاد: شورای نگهبان شامگاه دوشنبه بودجه ۱۴۰۰ را برای اصلاحات جدید به مجلس برگرداند. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد که ۱۰ تا‌ ۱۱ مورد از ایرادات پیشین این شورا به لایحه بودجه ۱۴۰۰ همچنان باقی است و مجلس باید پس از بررسی و اصلاحات مجدد، این لایحه را دوباره به شورای نگهبان ارسال ‌کند.
 • مخالفت محصولی با نامزدی قالیباف

  خبرآنلاین: صادق محصولی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی در نشست انتخاباتی «جمهور» که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل برگزارشد، خطاب به قالیباف گفت: آقای قالیباف، به نظر ما کسی که به تازگی رئیس مجلس شده بهتر است که برای ریاست‌جمهوری هم اقدام نکند. وی افزود: مردم اکنون به اقدام انقلابی در مجلس امید بسته‌اند و معطوف شدن ایشان به ریاست‌جمهوری این را زیر سوال می‌برد و مشکلاتی ایجاد می‌شود.
 • نظر محسن رضایی درمورد ائتلاف با سعید محمد

  خبرآنلاین: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قبل و بعد انتخابات نیازمند وحدت هستیم، گفت: در شرایط فعلی نگران تعدد کاندیدا نیستم، بلکه نگران حضور مردم هستم. رضایی در مراسم گشایش سامانه مردم‌یار در جمع خبرنگاران، در مورد ائتلاف با سعید محمد گفت: ما در این انتخابات نیاز به یک دولت قوی و کارآمد داریم. بنابراین از هر نوع رایزنی استقبال می‌کنیم و امیدواریم اکثر داوطلبان در کابینه دولت آینده حضور داشته باشند.
 • ثبت‌نام مهدی چمران در انتخابات شوراها

  فارس: روزگذشته در آخرین مهلت ثبت‌نام ششمین دوره شورای اسلامی شهر، مهدی چمران، عضو سابق شورای شهر تهران از ثبت‌نام مجازی خود در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران خبر داد.
 • عذرخواهی ترقی از سردارمحمد

  فرارو نوشت: حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به‌خاطر اظهارات اخیرش از سعید محمد فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیا عذرخواهی کرد. ترقی پیش‌تر مدعی شده بود که سردار محمد به‌خاطر انتخابات استعفا نداده و به‌خاطر تخلفاتش برکنار شده است. این اظهار نظر از سوی سردار محمد تکذیب شد.
 • آخرین وضعیت پرونده عنابستانی

  فرارو نوشت: موسی غضنفرآبادی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با اشاره به پیگیری پرونده برخورد علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس و سرباز راهنمایی و رانندگی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اظهارکرد: این هیات تاکنون ۴ جلسه پیرامون این پرونده برگزار کرده و اظهارات آقای عنابستانی که نکاتی قابل توجه و بررسی داشت، دریافت شده است و فیلم مورد نظر هم از مراجع مربوط دریافت و مشاهده شد.
 • ورود مسافر از ۳۲ کشور به ایران ممنوع شد

  انتخاب نوشت: محمد اسلامی، وزیر راه با اشاره به تعلیق ۲هفته‌ای ورود مسافران غیر‌ایرانی از عراق گفت: دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به قوت خود باقی است و هیچ فردی حق صدور بخشنامه‌ای خارج از مصوبات ستاد را ندارد.
 • اطلاعیه حزب موتلفه درباره مصطفی میرسلیم

  ایسنا نوشت: حزب موتلفه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مهندس سیدمصطفی میرسلیم، رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی از حدود دو هفته قبل به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه خانگی قرار گرفت. در این اطلاعیه آمده است: به‌رغم انتشار برخی اخبار مبنی بر تشدید علائم بیماری، به اطلاع می‌رساند بستری شدن مهندس میرسلیم در بیمارستان برای انجام معاینات نهایی به‌منظور اطمینان از سلامتی کامل وی است و به لطف الهی حال عمومی وی خوب است و علائم کرونا نیز در حال برطرف شدن است.
 • ورود به مشهد ممنوع است

  انتخاب نوشت: رئیس پلیس ‌راه خراسان رضوی گفت: با توجه به قرارگیری مشهد در وضعیت زرد کرونایی و بلامانع اعلام شدن سفرهای نوروزی به مشهد، اما ورود به مشهد با پلاک‌های غیربومی اکیدا ممنوع است. سرهنگ حسین میش‌مست درخصوص وضعیت ورود خودروهای غیربومی به مشهد اظهار کرد: شهر مشهد در رنگ‌بندی‌های کرونایی جزو شهرهای زرد قرار گرفته و سفر به مشهد بلامانع اعلام شده، اما با توجه به مسافرپذیر بودن مشهد، ورود به این شهر با پلاک‌های غیر بومی اکیدا ممنوع است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر