سالیوان کلان‌توافقی را برای خاورمیانه مطرح کرد که امنیت اسرائیل و صلح را برای منطقه تقویت می‌کند. از زمان روی کار آمدن بایدن در سال ۲۰۲۱، او برای عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان تلاش می‌کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که دو طرف پیش از حملات تروریستی ۷ اکتبر به عادی‌سازی روابط نزدیک بودند. اکنون سعودی‌‌‌ها علنا اعلام کرده‌‌‌اند که برای عادی‌‌‌سازی روابط با اسرائیل، یک مسیر «غیرقابل بازگشت» برای تشکیل کشور فلسطین ضروری است. سالیوان گفت: «دیدگاه یکپارچه تفاهم دوجانبه بین ایالات متحده و عربستان سعودی همراه با عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی، همراه با گام‌های معنادار از طرف مردم فلسطین است. همه اینها باید با هم جمع شوند... شما نمی‌توانید یک قطعه را از بقیه جدا کنید.» سالیوان همچنین گفت که بایدن در روزهای آینده جزئیات بیشتری را به صورت عمومی به اشتراک می‌گذارد.

سالیوان گفت: «من انتظار دارم در ماه‌‌‌های آینده از رئیس‌‌‌جمهور از مسیری بشنوید که معتقدیم می‌تواند اسرائیل امن‌‌‌تر و منطقه‌‌‌ای آرام‌‌‌تر ایجاد کند. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است آنچه را که فکر می‌‌‌کنیم معقول است روی آن کار کنیم، [و] تلاش کنیم تا کشورهای منطقه را با آن همراه و سپس آن را ارائه کنیم و این رک و پوست‌کنده در نهایت به اسرائیل بستگی دارد.» سالیوان به فایننشال تایمز گفت: مردم می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا این راهی است که می‌خواهند طی کنند یا نه. برای مدت طولانی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرده است که هر کشور فلسطینی برای امنیت اسرائیل در حکم دشمن خواهد بود. در حالی که او در گذشته گفته بود که برای راه‌حل پیشنهادی دودولتی آماده است، اما در گذشته اخیر به طور فزاینده‌ای نگرانی‌های امنیتی را برای نادیده گرفتن هرگونه حرکت فوری به سمت تشکیل کشور فلسطین مطرح کرده است.

دولت بایدن در حال کار روی یک معامله بزرگ برای خاورمیانه است که شامل سه مولفه است: پیمان دفاعی با سعودی‌‌‌ها که تضمین‌‌‌های امنیتی بیشتری را برای پادشاهی فراهم می‌کند، عادی‌‌‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی، و مسیری برای تشکیل کشور فلسطین. این توافق در پی حمله حماس به اسرائیل صورت می‌گیرد که ادعا می‌شود باعث بی‌‌‌ثباتی بیشتر منطقه شده است. در برقراری صلح بین اسرائیل و عربستان سعودی، ایالات متحده ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران را بیشتر تقویت خواهد کرد و همچنین حضور خود را در منطقه در زمانی که چین به شدت در تلاش است تا به آنجا نفوذ کند، تثبیت می‌کند. سی‌‌‌ان‌‌‌ان در گزارشی اعلام کرد که انتظار می‌رود عادی‌‌‌سازی بین اسرائیل و عربستان مطابق با توافق‌نامه ابراهیم باشد، مجموعه پیمان‌‌‌هایی که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ امضا شد و روابط اسرائیل با امارات متحده عربی، بحرین و مراکش را عادی کرد.