چهارشنبه هفته گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد اهالی روستای چنارمحمودی در منطقه‌ای از استان چهارمحال و بختیاری، مقابل شبکه بهداشت و فرمانداری لردگان تجمع کرده‌ و خواستار پاسخگویی وزارت بهداشت نسبت به آنچه که «انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از سمت خانه بهداشت روستا به مردم» توصیف می‌کردند، بودند. درهمین حال شایعاتی مبنی بر اینکه بهورز خانه‌بهداشت روستا با سرنگ آلوده اقدام به نمونه‌گیری قندخون کرده و از این طریق اهالی مبتلا به ایدز شده‌اند، به ماجرادامن زد. همزمان با داغ شدن این شایعات رئیس‌کل دادگستری استان چهارمحال‌وبختیاری از بازداشت بهورز روستا خبر داد که البته اعتراض شدید وزیربهداشت را به دنبال داشت.

سعید نمکی چهارشنبه هفته گذشته و در پی ادعای ابتلای تعدادی از اهالی یکی از روستاهای شهرستان لردگان به ایدز به دلیل قصور مرکز درمانی و همچنین بازداشت بهورز این مرکز، در نامه‌ای به وزیر دادگستری ضمن انتقاد از آنچه که «ورود و بیان مطلب غیرکارشناسانه از سوی یکی از مقامات قضایی استان مربوطه» خواند، رسیدگی سریع به این موضوع و اعاده حیثیت کارمند نظام بهداشتی درمانی را خواستار شد.

او در آن نامه که در صفحه اینستاگرامش نیز منتشر شد، خطاب به وزیر دادگستری نوشت: «پیرو مذاکره تلفنی، از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سختکوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری مواردی از ابتلا به ویروس HIV شناسایی شد. جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحو کاملا محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایش‌های گسترده موارد جدید ردیابی شد که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.»

همان زمان سایت نورنیوز، در خبری اعلام کرد: اخبار موثق دریافتی حاکی از آن است که بر اساس بررسی‌های پزشکی انجام شده، مجموع افراد آلوده به این ویروس ناشناخته ۲۲ نفر بوده و آلودگی تمامی ساکنان روستا واقعیت ندارد. به گزارش «ایسنا» دراین خبر همچنین اعلام شد که منشأ آلودگی افراد فوق کاملا مشخص است و هیچ ارتباطی به آزمایش‌های مربوط به دیابت و فشار خون و... ندارد و به دلیل رعایت اخلاق پزشکی امکان اعلام منشأ آلوده شدن مبتلایان به ویروس وجود نخواهد داشت اما هیچ‌کدام از این توضیحات نتوانست مردم این منطقه را آرام کند و اعتراضات روز گذشته نیز ادامه داشت.

درهمین راستا به گزارش مهر، روزگذشته برخی از اهالی روستای چنار‌محمودی با تجمع روبه‌روی فرمانداری لردگان خواستار پیگیری مسوولان و مشخص شدن جوانب پرونده مبتلا شدن تعدادی از ساکنان روستای چنار‌محمودی به ویروس اچ‌آی‌وی شدند. براساس اعلام وزارت بهداشت بیماران بین ۵ تا ۱۰ سال قبل به این ویروس آلوده شده‌اند، همچنین درمیان مبتلایان به ویروس یک نوزاد ۷ ماهه هم وجود دارد.

پیش ازاین محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره جزئیات ابتلای تعدادی از اهالی یکی از روستاهای استان چهارمحال و بختیاری به ویروس ایدز نیز گفته بود: «براساس اطلاعات رسیده این روستا حدد ۱۸۰۰ نفر جمعیت دارد و متاسفانه به دلیل وضعیت نابسامان معیشتی ۲۴۰ نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند که از این تعداد نیز ۲۰ نفر معتاد تزریقی هستند.»

به گزارش خبرآنلاین او همچنین ماجرا را چنین تشریح کرده است: «بهورز روستا به دلیل تدابیر درستی که از شرایط موجود داشته است، برخی از افراد را برای بیماری‌یابی به مرکز استان فرستاده و نتیجه آزمایش‌ها نشان‌دهنده ویروس HIV مثبت بود و حساسیت ایجاد کرد. وی افزود: بنابراین از مردم خواسته شد تا برای انجام تست و بیماری‌یابی به مراکز درمانی مراجعه کنند که پس از بررسی‌ها مشخص شد، ۲۶ نفر از اهالی این روستا به ایدز مبتلا شده‌اند که در میان آنها آزمایش یک نوزاد ۷ماهه نیز مثبت بود.»

شناسایی عوامل بیماری

در پی ادامه ناآرامی در روستای چنار محمودی لردگان، روز گذشته سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه همایش روز ملی دامپزشکی در سخنانی یک باردیگر توضیحاتی دراین خصوص ارائه کرد و گفت: چند روز پیش از سوی یکی از مقامات محلی روستای چنار محمودی لردگان به‌صورت غیرکارشناسی ادعا شد که سرنگ آلوده عامل شیوع ویروس HIV در این روستا بوده که قطعا با مستندات بسیار دقیق و کارشناسی که داریم باید بگوییم که هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

به گزارش «ایرنا» به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وی اظهار کرد: در روستای چنارمحمودی مدت‌ها قبل و از بیش از ۴۰ روز پیش، گزارش‌هایی از موارد آلودگی با ویروس HIV داشتیم که همکاران ما بسیار آرام و بی‌صدا و با حفظ حرمت مردم شریف آن منطقه، کارها را پیش می‌بردند. وی تصریح کرد: متاسفانه بهورز زحمتکش و خدوم روستای چنارمحمودی مورد اتهام قرار گرفت و پاسخ ما این است که سرنگ آلوده، عامل شیوع این بیماری نیست و عوامل را شناسایی کرده‌ایم البته مردم شریف و پاکیزه آن منطقه بی‌دلیل یا از راه‌هایی به این ویروس آلوده شده‌اند که هیچ گناه و تقصیری ندارند. کودکی که از مادر مبتلا به HIV متولد می‌شود، معصوم‌تر از آن است که مورد اتهام قرار گیرد یا زنی که به شیوه‌ای آلوده شده باشد که شاید اطلاعی از آن نداشته باشد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ما و همکاران‌مان برای مردم شریف آن منطقه احترام ویژه‌ای قائل هستیم و به هیچ فردی در آن منطقه نباید اتهام آلودگی بی‌مورد زد و آنچه برای ما رسالت است، درمان بیماران است چون پرسنل بهداشتی و درمانی آن منطقه در ابتلای بیماران به این ویروس، هیچ نقشی نداشته‌اند اما نمی‌توانیم وقتی بیمار مبتلا به ویروس HIV به ما مراجعه کرد بگوییم ما در ایجاد این بیماری نقشی نداشته‌ایم پس در درمان و کنترل آن نقشی نداریم.

نمکی افزود: خودمان را مکلف به درمان این بیماران صرف‌نظر از هر عامل ابتلا به ویروس HIV می‌دانیم و خوشبختانه امروز داروهای درمان HIV بسیار خوب عمل می‌کنند و تمامی این بیماران را درمان می‌کنیم و آزمایشات گسترده‌ای روی مردم این منطقه انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم تمامی بیماران این روستا را درمان کنیم. وی با بیان اینکه هزینه‌های درمان مبتلایان به ویروس HIV کاملا رایگان است، گفت: کمترین هزینه‌ای را در این زمینه به مردم تحمیل نمی‌کنیم و در مورد عوامل آلودگی به این ویروس نیز بعد از بررسی دقیق کارشناسان بهداشتی، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

اعزام هیاتی از مجلس به روستا

همزمان بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با «ایلنا» ازاعزام جمعی از اعضای کمیسیون بهداشت به روستای چنار شهرستان لردگان برای بررسی ماجرا خبرداد. ازسوی دیگر به گزارش «ایسنا» محمدحسین قربانی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم از اعزام هیاتی از این کمیسیون به روستای چنار محمودی شهرستان لردگان برای بررسی ادعای ابتلای تعدادی از روستاییان به ویروس ایدز خبر داد.

امنیت در لردگان برقرار است

اما در شرایطی که مردم هنوز از توضیحات وزارت بهداشت قانع نشده‌اند و تنش در این روستا بر سر عامل ایجاد بیماری همچنان ادامه دارد، روز گذشته جعفر مردانی، معاون سیاسی استاندار چهارمحال و بختیاری درگفت‌وگو با «ایسنا» تاکید کرد که امنیت در لردگان به‌صورت کامل برقرار است.

همچنین استاندار چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگوبا «ایرنا» با بیان اینکه جلوگیری از شیوع بیماری از اولویت‌های نخست مسوولان است، گفت: مردم اطمینان داشته باشند در گام بعدی، اگر سهل‌انگاری صورت گرفته باشد، عوامل دخیل در بروز این بیماری با دقت کافی و کاملا کارشناسی شناسایی و با آنها برخورد می‌شود. اقبال عباسی با اشاره به حضور رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در شهرستان لردگان برای بررسی بهتر موضوع اظهار کرد: در این دیدار دغدغه‌های استان در این حوزه تشریح شد تا به وزیر بهداشت و درمان انتقال داده شود. وی با بیان اینکه ویروس HIV با بیماری ایدز متفاوت است، افزود: اگر ابتلا به این ویروس به موقع تحت درمان قرار نگیرد در آینده به ایدز تبدیل می‌شود، از همین رو ضمن تاکید بر محرمانه بودن اطلاعات بیماران از مردم روستا درخواست می‌شود اگر ویروسی شناسایی شد در کم و کیف درمان با پزشکان همکاری کنند

این مطلب برایم مفید است
60 نفر این پست را پسندیده اند