شماره روزنامه ۵۹۵۸
|

 • توسعه مرز پژوهش‌های اقتصادی

  ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  در این نشست با سه نفر از نسل بعدی اقتصاددانان صحبت می‌کنیم. پژوهشگران جوانی که نتایج پژوهش‌های دوره دکترای خود را در کنفرانس دانشکده اقتصاد پاریس ارائه کرده‌اند. در آنجا شاهد طیفی گسترده از پژوهش‌ها بودیم که واقعا هرکسی را شگفت‌زده می‌کند. این سه پژوهشگر جوان عبارتند از: «دانکن‌وب» و«تیاگو اسکارلی» از دانشکده اقتصاد پاریس و «کارمن ویلا لیرا» از دانشگاه واریک.
 • چرا ژئوپلیتیک مهم است؟

  ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  چه چیزی باعث توسعه اقتصادی می‌شود؟ چرا برخی کشورها ثروتمند هستند و بقیه کشورها نیستند؟ و چرا درون جوامع شاهد این همه نابرابری هستیم و چگونه ممکن است نابرابری به فرآیندهایی مرتبط باشد که جوامع را ثروتمند می‌سازد؟ بیشتر کارهای «بئاتا یاورچیک» بر این موضوع از دیدگاه‌های متفاوت متمرکز می‌شود و به نقشی که نهادها در تحریک بروندادهای اقتصادی در گذر زمان ایفا می‌کنند، نگاه می‌کند.
 • از خشم تا پوپولیسم

  در این گفت‌وگو می‌خواهیم اقتصادسیاسی خشم را بررسی کنیم. در رسانه‌های اجتماعی و در مصاحبه‏‏‏‌ها، رأی‏‏‏‌دهندگان و نمایندگان آنها گاهی اوقات آکنده از خشم به‌نظر می‌رسند. آیا افزایش فعلی پوپولیسم که شاهدیم، ناشی از خشم است یا چنین نتیجه‏‏‏‌گیری‏‏‏‌ای خیلی ساده‏‏‏‌انگارانه است؟
 • آواز اسلحه و انسان

  نوشته: آن ماری اسلاتر/ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  توماس شلینگ؛ برنده جایزه نوبل اقتصاد سال‌۲۰۱۵ در این کتاب عالی که حدود شصت سال‌پیش منتشر شد، روش‌های استفاده از قابلیت‏‏‏‌های نظامی- واقعی یا خیالی- ماهرانه یا ناشیانه را به‌مثابه قدرت چانه‏‏‏‌زنی بررسی می‌کند. آن ماری اسلاتر (استاد امور عمومی و بین‌الملل دانشگاه پرینستون) در مقدمه‏‏‏‌ای جدید بر این اثر نشان می‌دهد چگونه چارچوبی که شلینگ در زمان جنگ سرد ابرقدرت‏‏‏‌ها و نابودی تضمینی دوجانبه ارائه کرد و کاملا قابل‌درک بود، هنوز هم در دنیای چندقطبی که جنگ‏‏‏‌ها به اندازه‏‏‏‌ای که روی زمین اجرا می‌شوند به شکل‌مجازی نیز فعال هستند، کاربرد دارد.
 • نظام آموزشی ؛ موتور توسعه سرمایه انسانی

  ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  سطح آموزش و سرمایه انسانی بالا از مهم‌ترین علل توسعه‌یافتگی جوامع است. علم اقتصاد توسعه در سال‌های اخیر بر عواملی متمرکز است که مانع انباشت سرمایه انسانی و توسعه یا به‌کارگیری تکنولوژی می‌شوند. آغاز اصلاحات جدی از نظام آموزشی می‌تواند یکی از شرایط اولیه‌ای باشد که یک کشور را در مسیر توسعه قرار می‌دهد. این مصاحبه درباره اهمیت چنین مساله‌ای است. برخی مطالعات جدید نشان می‌دهد که اهمیت یافتن سرمایه انسانی منجر به گذار از دوران رکود بزرگ مالتوسی که ۹۹ درصد تاریخ بشری را تشکیل می‌دهد، شد. اهمیت به آموزش و سرمایه انسانی می‌تواند منجر به کاهش واگرایی بزرگ میان کشورها شود.
 • توفیق اصـلاحات در نظـام آموزشی

  ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  وظیفه اصلاح ساختار آموزش عمومی در پرو چقدر سخت و عظیم است؟ داشتن پرسنل متعهد به اصلاحات خود چقدر مهم است؟ تغییر‌دادن وضعیت بحرانی و پراز چالش بخش آموزش و پرورش چگونه امکان‌پذیر است؟ استفاده از داده‌ها و شواهد در سیاستگذاری عمومی چقدر مهم است؟ این پرسش‌‌‌‌ها و پرسش‌های مهم دیگر درباره گزینه‌‌‌‌های پیش‌رو برای اصلاح نظام آموزشی که از پایه‌‌‌‌های اصلی توسعه یافتن هر کشور است در بحث و گفت‌وگو با جیمی ساودرا به بحث گذاشته می‌شود. او کسی است که موفق به اجرای اصلاحات اساسی در نظام آموزشی کشور پرو شد که نتایج مثبت چشمگیری به ارمغان آورد، به‌نحوی‌که عملکرد نظام آموزشی پرو که با استفاده از شاخص‌های ارزیابی‌‌‌‌های یادگیری بین‌المللی سنجیده می‌شود، بهبود قابل‌توجهی یافت.
 • ردپای اقتصاد در سیاستگذاری

  ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  در این گفت‌وگو دو صاحب‌نظر اقتصادی در حوزه بودجه‌عمومی و سیاستگذاری بخش عمومی توضیح می‌دهند که چگونه می‌توان مطمئن شد پژوهش‌های اقتصادی بر مباحث سیاستگذاری تاثیر جدی و ملموسی می‌گذارند؛ در واقع علم اقتصاد فقط زمانی می‌تواند به سیاستگذاری تبدیل ‏‏‏‌شود که پژوهش‌های آن بتواند الهام‏‏‏‌بخش و ترغیب‏‏‏‌کننده صاحبان قدرت به اقدام‌کردن باشد. در انگلستان مهم‌ترین نهاد پژوهشی با قدمت ۵۰‌ساله در حوزه سیاستگذاری «موسسه مطالعات بودجه‏‏‏‌ای» یا IFS است. در فرانسه، «موسسه سیاستگذاری عمومی» یا IPP بسیار جوان‌تر است و تنها یک دهه‌از عمرش می‌گذرد اما با الگوی IFS فعالیت می‌کند. در این گفت‌وگو، مدیران این دو موسسه؛ پل جانسون مدیر IFS و آنتوان بوزیو مدیر IPP شرکت دارند.
 • توسعه اقتصادی در بستر سیاست

  برایان لوی (رئیس دبیرخانه اجرای حکمرانی و راهبرد مبارزه با فساد، گروه بانک جهانی) ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  تحولات اساسی و ساختاری بی‌شماری که پایه‌‌‌‌‌های پارادیم توسعه را طی نیم‌قرن گذشته تکان داده‌است، پیامدهای بسیار گسترده برای تدوین و اجرای سیاستگذاری توسعه داشته‌است. در دهه‌۱۹۸۰، رفع موانع و محدودیت‌های تامین مالی سرمایه‌گذاری به‌عنوان مسیری برای کاهش فقر تشخیص داده شد که سپس به تمرکز روی اصلاح سیاست‌ها منجر شد. با آگاهی نسبت به محدودیت‌هایی که برای اصلاح سیاست‌ها وجود داشت، توجه ابتدا به سمت نهادسازی جلب شد و به‌تازگی به نقش بستر سیاست و امور سیاسی رسیده‌است که دلالت‌‌‌‌‌های چنین دگردیسی‌‌‌‌‌هایی برای سیاستگذاری توسعه عمیق هستند و فقط تاحدودی درک شده‌اند.
 • چرخش اقتصاد به ‌سمت واقعیت

  نوشته: تام برگین/ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  تام برگین، روزنامه‏‏‏‏‌نگار تحقیقی در حوزه مالی است. کارهای پیگیرانه وی باعث چندین تحقیق و تفحص از سوی پارلمان انگلستان شد و جوایز متعددی را در بریتانیا، ایالات‌متحده و آسیا دریافت کرد. او نویسنده کتاب‌های «نشت نفتی و خط‏‏‏‏‌دهی به افکار عمومی: ماجرای درون شرکت بی‏‏‏‏‌پی» (۲۰۱۱) و «تفکر ناهار رایگان: چگونه علم اقتصاد، اقتصاد را ویران می‌کند» (۲۰۲۱) است. برگین در این مطلب به انتقاد از اقتصاددانانی می‌پردازد که از نظریه و اصول اقتصادی بدون اتکا و استناد به واقعیات بر روی زمین، دفاع صرف می‌کنند. همچنان‌که رونالد کوز حدود دو دهه‌پیش این نوع اقتصاد را علم اقتصاد تخته‏‏‏‏‌سیاهی نامید. او همچنین نشان می‌دهد طی این دو دهه‌اقتصاددانان جوان جدیدی که به بررسی و مشاهده واقعیات از نزدیک با انواع روش‌های تجربی پرداختند، در سال‌های اخیر جوایز جان بیتس کلارک و نوبل اقتصاد را نیز دریافت کردند.
 • ۱۰ فرمان مدیریت شهرها در قرن بیست‌و‌یکم

  جعفر خیرخواهان
  در این متن به چند نکته مهم در خصوص اقتصاد شهری پرداخته شده است. اقتصاد شهری چیست و چرا مهم است؟
 • چرا هزینه مبادله مهم است؟

  نورث از دهه‌۱۹۶۰ تا دهه‌۱۹۸۰ مهم‌ترین پیشبرد علمی خود را در مورد چگونگی تاثیر نهادهای حقوق مالکیت، قانون و سازمان سیاسی بر رشد اقتصادی انجام داد. ایده‌های نورث در مورد تغییر نهادی تقریبا همزمان با کار رونالد کوز در مورد هزینه‌های مبادله و حقوق مالکیت که درمیان عالمان اقتصاد مقبولیت یافت، توسعه پیدا کرد.
 • تجارت ‌جهانی در خدمت رفاه

  مبارزه با فساد خطرناک است و در کشورهای در حال توسعه گاهی مبارزه با فساد ناممکن است و چه بسا این مبارزه به اِعمال خشونت از سوی گروه‌های سازمان‌یافته که منافعشان به مخاطره افتاده است، بینجامد. نگوزی اوکونجو که به تازگی رئیس سازمان تجارت جهانی شده است، در این گفت‌وگو روایتی از تجربیات خود در این زمینه را به اشتراک می‌گذارد.
 • اقتصاد تنوع زیستی

  ترجمه و تنظیم: جعفر خیرخواهان
  پژوهش‌های پارتا داسگوپتا استاد دانشگاه کمبریج درباره تنوع‌زیستی نشان می‌دهد که بیشتر رشد اقتصادی طی ۷۰ سال‌گذشته به قیمت ازدست‌رفتن دارایی‌های طبیعی ما تمام شده‌است.
 • تاب‌آوری اقتصادهای بازارمحور

  کشورهای درگیر در جنگ‌جهانی دوم سعی می‌کردند به وسیله جنگ اقتصادی مراکز تولید جنگی و مجاری تامین مصرف طرف مقابل را مورد حمله قرار دهند. این کار را زیردریایی‏‏‏‏‌ها علیه کشتیرانی تجاری انجام می‌دادند که در جنگ‌جهانی اول نیز امتحان شده‌بود و همچنین از سلاح جدید هواپیماهای بمب‏‏‏‏‌افکن دوربرد استفاده شد.
 • پرسشی جدید از تکنولوژی

  نویسنده: مارک آندریسن/ مترجم: جعفر خیرخواهان
  «ما در عصری زندگی می‌کنیم که پریشان‌حال‌تر از همیشه هستیم، چون بشر با وجود پیشرفت‌های بزرگ علمی و فناورانه، هیچ تصوری از اینکه کیست یا چه‌‌‌‌‌‌کار می‌کند، ندارد.» واکر پرسی «قدمت گونه بشر ۳۰۰هزار سال ‌‌‌‌‌‌است. در ۲۹۰هزار سال ‌‌‌‌‌‌نخست، خوراکجو بود و نوع زندگی او به بوشمن‌های صحرای کالاهاری شباهت داشت. حتی پس از روی‌‌‌‌‌‌آوردن انسان خردمند به کشاورزی، پیشرفتش بسیار کند بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر