فرصتی برای توسعه سواد مالی

قرارداد‌‌‌‌‌‌‌های آتی و صکوک‌پلاس

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق‌بهادار در این مراسم عنوان کرد: نمایشگاه صنعت مالی فرصتی طلایی برای توسعه سواد مالی است. انتظار می‌رود بتوان نتیجه مطلوب را از نمایشگاه گرفت. این نمایشگاه فرصتی طلایی برای افزایش دانش مالی برای مردم و فعالان اقتصادی خواهد بود؛ در واقع سواد مالی یکی‌‌‌‌‌‌‌ از مولفه‌‌‌‌‌‌‌های مهم در عصر جدید محسوب می‌شود.  در این دو سال‌گذشته اتفاقات مثبت زیادی رخ‌داده است. حال فرصت مغتنمی‌برای اهالی بازار سرمایه ایجاد شد تا از پیشرفت‌‌‌‌‌‌‌ها و خلاقیت‌‌‌‌‌‌‌ها رونمایی شود. وی تصریح کرد: در سازمان بورس مرکز افکارسنجی راه‌اندازی شد، سواد مالی مردم مورد سنجش قرار خواهد گرفت تا در ادامه بتوان سواد مالی در سطوح مختلف همچون دانش‌آموزی، دانشجویی، مدیران و عموم مردم را توسعه داد.  این مقام مسوول با اشاره به صدور ۳ موافقت‌اصولی صندوق بازنشستگی تکمیلی‌‌‌‌‌‌‌ ابراز کرد: در روزهای آینده ۳ موافقت‌اصولی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی تکمیلی می‌شود. طبعا این رویداد می‌تواند در جهت تامین آینده شاغلان و بازنشستگان موثر واقع شود. از طرفی منابع جدید و پایدار برای بازار فراهم خواهد شد.  عشقی گفت: فعالیت صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی همزمان با آغاز به‌کار نمایشگاه صنعت مالی شروع می‌شود. این صندوق‌‌‌‌‌‌‌ دارای عواید قابل‌توجهی برای بازار سرمایه و بازنشستگان در سطح کشور است. فعال‌‌‌‌‌‌‌سازی صندوق‌های بازنشستگی نیز در یک سال‌و نیم گذشته گسترش و مورد‌توجه قرار گرفت. رئیس سازمان بورس با اشاره به اولویت‌‌‌‌‌‌‌های بازار سهام تصریح کرد: اولویت بورس و فرابورس پذیرش شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه است، اکنون تداوم عرضه‌های اولیه به‌صورت هفتگی در دستور کار

قرار دارد.  وی افزود‌‌‌‌‌‌‌: همزمان با آغاز فعالیت نمایشگاه صنعت مالی، قراردادهای آتی سهام رونمایی می‌شود. این قراردادها به ثبات در بازار کمک شایانی خواهند کرد. هرچند این ابزار دارای پیچیدگی است و نیاز به دانش مالی دارد اما فواید آن می‌تواند ثبات بازار را در پی داشته باشد.  به گفته عشقی، تا چند سال‌گذشته ۱۰شرکت کار‌‌گزاری برتر بازار سرمایه، وابسته به بانک‌ها بودند، اما اکنون بهترین کار‌‌گزاری‌‌‌‌‌‌‌ها، کار‌‌گزاری‌‌‌‌‌‌‌های بخش‌خصوصی هستند که نوآوری‌‌‌‌‌‌‌ را به بازار سرمایه آوردند. 

این مقام مسوول با اشاره به برنامه‌های آتی سازمان بورس افزود: افزایش حجم انتشار اوراق برای تامین مالی تولید مورد‌توجه قرار گرفته ‌است، اکنون ۳ ماهی می‌شود که حجم موافقت‌اصولی بالایی در سازمان به تصویب رسیده‌ است.  از سویی، الکترونیکی‌کردن مجوزهای تامین مالی و انتشار اوراق ‌بهادار مهم ارزیابی می‌شود. در نمایشگاه صنعت مالی نحوه انتشار اوراق‌بدهی، صکوک پلاس آموزش داده خواهد شد. وی سفر به استان‌های اقتصادی کشور را به ‌منظور ارتباط بیشتر با فعالان اقتصادی بسیار مهم ارزیابی کرد. به گفته عشقی، تعریف مسیر سبز تامین مالی در دستور کار سازمان قرار دارد.