Untitled-6 copy

 در شرایطی که سکه در بازار فیزیکی با حمایت سیگنال ‌‌‌های بنیادی و افزایش تمایل به خرید سکه و طلا ظرف روزهای پایانی سال در حال کف‌‌‌سازی در کانال قیمتی 37میلیون تومانی است، سکه بورسی از این روند افزایش قیمت جا ماند. در این میان محدودیت در بازه نوسان قیمت روزانه گواهی سکه نیز مزید بر علت شد تا فاصله قیمتی میان سکه بورسی و سکه در بازار فیزیکی افزایش پیدا کند.  ظرف روزهای اخیر نرخ ارز در بازار آزاد با حمایت افزایش عرضه از سوی بازارساز در کانال 59‌هزار تومان تثبیت شده است؛ اما رکوردشکنی بهای طلا در بازار جهانی مانع از آن شده است که دارایی‌‌‌های طلایی در رینگ داخل متاثر از عقب‌‌‌نشینی سیگنال ارزی ارزان شود.

واگرایی در بازار سکه بورسی و فیزیکی

به شکل بنیادی ارزش هر گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالای ایران برابر یک‌صدم نرخ معامله سکه در بازار فیزیکی است؛ اما عرضه و تقاضای ثبت‌شده در بازار مالی بورس‌کالا باعث می‌شود تا سکه بورسی در نرخی بالاتر یا پایین‌‌‌تر از ارزش بنیادی معامله شود. بررسی روند معاملات سکه بورسی در رینگ مالی بورس‌کالای ایران از آن حکایت دارد که معامله‌‌‌گران گواهی سکه، مانند فعالان بازار فیزیکی به استمرار جریان افزایش بهای دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا در میان‌مدت امید ندارند، بنابراین نرخ سکه بورسی از نرخ سکه در بازار فیزیکی جا مانده است.  ظرف هفته گذشته، از روز شنبه نوزدهم اسفندماه تا روز چهارشنبه بیست‌‌‌وسوم این ماه، سکه بورسی با نرخی کمتر از ارزش بنیادی معامله شد. این فاصله ظرف روز ابتدایی هفته قبل برابر 0.5‌درصد بود، اما تا روز چهارشنبه که روز پایانی معاملات سکه بورسی در رینگ مالی بود این فاصله به 2.3‌درصد رسید.

تردید معامله‌‌‌گران بورسی در خصوص استمرار جریان رشد نرخ در بازار دارایی‌‌‌های طلایی باعث شد تا سکه بورسی از سکه در بازار فیزیکی جا بماند. نکته حائز اهمیت دیگر در معاملات سکه بورسی و سکه در بازار فیزیکی، ایجاد واگرایی قیمتی میان این دو بازار ظرف روز چهارشنبه 23 اسفندماه بود. در حالی که در این روز سکه بورسی با ثبت رشد روزانه 0.04درصدی به 36میلیون و 701‌هزار تومان صعود کرد، سکه بورسی با ثبت متوسط کاهش 0.5درصدی در بازه روزانه به کف کانال قیمتی 35میلیون و 780‌هزار تومان سقوط کرد.  در عین حال ظرف روز پایانی هفته، میان رفتار معامله‌‌‌گران سکه بورسی و سکه در بازار فیزیکی واگرایی رفتاری نیز ایجاد شد. در شرایطی که سکه در بازار فیزیکی با رشد نرخ همراه شد، از ارزش سکه بورسی کاسته شد.  به نظر می‌رسد عدم‌موفقیت نرخ ارز برای صعود به کانال 60‌هزار تومانی، ظرف هفته گذشته ترمز رشد بهای سکه بورسی را کشید. با این حال به شکل سنتی تمایل به خرید سکه و طلا به شکل فیزیکی ظرف روزهای پایانی سال افزایش می‌‌‌یابد، بنابراین سکه در بازار فیزیکی به این سیگنال ارزی بی‌‌‌توجهی کرد و متاثر از رشد تقاضا گران شد.

نرخ ارز سکه بورسی ارزان‌‌‌تر از سکه فیزیکی

حباب سکه در بازار فیزیکی ظرف روز 23اسفندماه برابر 6میلیون و 213‌هزار تومان بود. درواقع در این روز 16.9‌درصد از ارزش سکه در بازار فیزیکی حباب بود یا به عبارت دیگر نرخ ارز مورد استفاده در تعیین بهای معامله سکه در بازار فیزیکی 16.9‌درصد بالاتر از نرخ ارز در بازار آزاد بود. بنابراین در شرایطی که در این روز نرخ ارز در بازار آزاد در کانال قیمتی 59‌هزار و 400تومان نوسان داشت بهای سکه (فیزیکی) در بازار آزاد بر مبنای نرخ ارز 69‌هزار و 500تومانی معامله شد. در این شرایط سکه بورسی با نرخ ارزی برابر 68‌هزار تومان معامله شد. در واقع نرخ ارز مورد استفاده در تعیین بهای سکه بورسی ‌هزار و 500تومان کمتر از نرخ سکه در بازار فیزیکی بود.

سیگنال جهانی؛ حامی رشد نرخ

ظرف ماه مارس بهای هر اونس طلا در بازار جهانی رکوردهای جدیدی را به ثبت رساند. این رکوردشکنی قیمتی باعث شد تا دارایی‌‌‌های طلایی در بازار داخل با سیگنال افزایشی موثری مواجه شوند، به نحوی که این سیگنال مثبت، تاثیر عقب‌‌‌نشینی نرخ ارز بر بازار دارایی‌‌‌های طلایی را منتفی کرد.  انتشار بیش از حد انتظار داده‌‌‌های تورمی ایالات‌متحده آمریکا در بخش تولید و مصرف، هرگونه احتمال کاهش نرخ بهره از ماه مارس و مه را از میان برد و همین موضوع ترمز صعود بیشتر بهای طلا در بازار جهانی را کشید. با این حال فعالان بازارهای جهانی به کاهش نرخ بهره ایالات‌متحده آمریکا از ماه ژوئن دل بسته‌‌‌اند و این موضوع حامی رشد بهای طلا در بازار جهانی شده است.