قصد ایجاد بازار کار منصفانه و عادلانه برای همه اقشار را داریم

در حاشیه رویداد اچ‌آر ویژن، نشست خبری جاب‌ویژن با حضور هم‌بنیان‌گذاران و مدیران عامل این پلتفرم کاریابی برگزار شد و به چگونگی فعالیت گروه جاب‌ویژن و زیرمجموعه‌های آن پرداخته شد.

«هادی محمدآبادی»، هم‌بنیان‌گذار جاب‌ویژن، درخصوص رویداد اچ‌آر ویژن گفت: «ما رؤیای تبدیل‌شدن به اکوسیستم منابع انسانی را داریم و در این راستا تلاش می‌کنیم. از مدیران عامل و اساتید دانشگاه دعوت کردیم تا پژوهش‌ها و یافته‌ها خود را در این رویداد به اشتراک بگذارند و شرکت‌کنندگان از آن بهره‌مند شوند. همچنین در راستای ایجاد فرصتی برای ارتباط و شبکه‌سازی افراد در اکوسیستم منابع انسانی کشور در این جمع هستیم.»

«مقداد ولایی»، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار پلتفرم کاریابی جاب‌ویژن، در ابتدای این نشست ضمن تأکید بر اینکه جاب‌ویژن فراتر از یک پلتفرم کاریابی است، گفت: «رسالت ما ایجاد بازار کار منصفانه و عادلانه برای همه اقشار است. پلتفرم جاب‌ویژن در آغاز فعالیت خود تاکنون، بدون سرمایه‌گذاری و به‌صورت بوت‌استرپ رشد کرده و اولین عضو گروه جاب‌ویژن در اکوسیستم منابع انسانی کشور است.

جاب‌ویژن در تمام شهرهای ایران فعال است و درحال‌حاضر بیش از ۷۶ هزار سازمان در این پلتفرم فعال هستند و بیش از ۶۰۰ شهر در کشور در پروسه استخدام از این پلتفرم استفاده می‌کنند. همچنین بیش از ۲ میلیون پرسنل یقه‌آبی و مدیران ارشد از طریق این پلتفرم جذب و استخدام شده‌اند. در سال گذشته، ۲۶ میلیون ارسال رزومه در پلتفرم جاب‌ویژن داشتیم و ۱۰۰ هزار نفر در این راستا فعالیت خود را در موقعیت شغلی خود آغاز کردند.»

او افزود: «در سه سال اخیر، به‌صورت میانگین ۱۱.۶ درصد در اکثر شاخص‌ها رشد داشته‌ایم. این عدد نسبت به سال‌های گذشته ۱۰ برابر رشد داشته است. همچنین درزمینه تعداد کارجویان ۸ برابر، آگهی‌های شغلی ۱۱ برابر، رزومه‌های ارسالی ۱۲ برابر و استخدام‌ها نیز ۱۷ برابر رشد داشته‌ایم.»

بیشترین سهم بازار را داریم

به گفته ولایی، جاب‌ویژن بیش‌ترین سهم بازار را در بین پلتفرم‌های تخصصی جذب و استخدام و نیز ۵۹ درصد این مارکت را داراست: «جاب‌ویژن پلتفرم تخصصی کاریابی به‌صورت جاب‌برد است و در این حیطه، شماره یک بازار موجود محسوب می‌شود. در سال ۹۸، ما ۴ درصد بازار را داشتیم و از آن زمان تا‌کنون، این سهم به داشتن ۵۹ درصد رسیده است.»

به گفته مدیرعامل جاب‌ویژن، این پلتفرم در راستای مسئولیت اجتماعی نیز سعی در شفافیت‌سازی در بازار موجود دارد و با انتشار گزارش‌های متعدد، به انتشار و شفافیت اطلاعات می‌پردازد تا ابهامات موجود در این حوزه را که یکی از چالش‌های اصلی شناخته می‌شود، رفع کند.

ولایی درمورد مسئولیت اجتماعی گروه جاب‌ویژن اظهار داشت که در راستای ایجاد فرصت شغلی برابر برای همه اقشار جامعه، جاب‌ویژن نگاه ویژه‌ای به استخدام معلولان داشته و موقعیت‌های شغلی آن‌ها را به رسمیت شناخته است. به گفته او، ۱۴ هزار آگهی دراین‌خصوص منتشر شده و ۶ هزار معلول فعال هستند.

ولایی به توضیح عضوهای دیگر گروه جاب‌ویژن پرداخت و عضو دوم را «کندو»، به‌عنوان رهبر بازار ATS معرفی کرد. به گفته او، کندو در سه ماژور جذب و استخدام، مدیریت واحد انسانی در سازمان‌ها و ماژور سنجش تعلق نیروی انسانی در سازمان‌ها فعال است.

«هادی محمدآبادی»، هم‌بنیان‌گذار جاب‌ویژن، به نمایشگاه کار که عضو دیگری از اکوسیستم منابع انسانی جاب‌ویژن است، اشاره کرد و اظهار داشت که هدف اصلی این نمایشگاه، ایجاد فرصت ارتباط مستقیم و بدون واسطه با کارشناسان و متخصصین منابع انسانی و همچنین معرفی نیروهای مستعد به آن‌هاست.

او در این مورد گفت: «در این نمایشگاه پنل‌های آموزشی متفاوتی نیز برگزار می‌شود و ۲۰ دوره از آن نیز برگزار شده است. ۱۳ دوره آن در دانشگاه شریف و ۲ دوره در اصفهان برگزار شده است.»

محمدآبادی ضمن اشاره به سرویس جدید جاب‌ویژن و سرویس هدهانتینگ میرانا، آن را راه‌حلی برای جذب نیروهای رده‌بالا در سازمان‌ها دانست.

او در پاسخ به دیجیاتو درخصوص موضوعات و چالش‌های اخلاقی که ممکن است این سرویس داشته باشد، تشریح کرد: «این سرویس شریک روند استخدام افراد در سازمان‌هاست و به‌صورت گارانتی‌محور فعالیت کرده و از هیچ خط قرمزی در انتخاب نیروها عبور نمی‌کند. تمرکز این سرویس بر اشخاصی است که دارای علاقه و دغدغه‌مند برای ارتقای خود در سازمان‌های دیگر هستند و قصد ارتقای شغلی دارند.»

محمدآبادی در پاسخ به این پرسش که آیا جاب‌ویژن در آینده قصد دارد به دیگر حوزه‌های کاری مثل روابط‌عمومی و... وارد شود یا خیر نیز اعلام کرد آن‌ها قصد دارند به‌صورت متمرکز روی موضوع منابع انسانی کار کنند و این بازار را پر از پتانسیل می‌بینند.

محمدآبادی اچ‌آر مارکت را به‌عنوان عضو جدیدی در گروه جاب‌ویژن معرفی کرد و توضیح داد: «این سرویس برای معرفی تمام محصولات و خدمات موردنیاز منابع انسانی مثل تسهیلات درمانی، خریدهای اقساطی، بسته‌ها و پکیج‌های مناسبتی و همچنین اطلاعات شفاف از تأمین‌کنندگان مربوطه و اختصاصی ایجاد شده و درحال فعالیت است.»

مدیرعامل جاب‌ویژن: در میان پلتفرم‌های کاریابی بیشترین تعداد آگهی و آمار بالای جست‌وجوی گوگل را داریم

مدیران جاب‌ویژن می‌گویند ارائه خدمات مشاوره‌ای در حوزه منابع انسانی در افق این شرکت است و برای این حوزه عمیق در آینده برنامه‌هایی دارند.

نشست خبری HR Vision 02 که گردهمایی مدیران منابع انسانی شرکت‌ها است با حضور هم‌بنیانگذاران و مدیرعامل‌های جاب‌ویژن، به‌عنوان برگزارکننده این رویداد، امروز در جریان برگزاری این گردهمایی یک روزه برگزار شد. هادی محمدآبادی و مقداد ولایی، هم‌بنیانگذاران این مجموعه، جاب‌ویژن را یک اکوسیستم منابع انسانی معرفی کرده که پلتفرم کاریابی جاب‌ویژن، کندو، میرانا، نمایشگاه کار و اچ‌آر مارکت اعضای این اکوسیستم هستند.

این پنج پلتفرم همگی به مسائل و نیازهای مختلفی در حوزه اشتغال، کاریابی و منابع انسانی پاسخ می‌دهند. با وجود این، به نظر می‌رسد جای پلتفرم مشاوره‌ای در حوزه منابع انسانی در میان خدمات مختلفی که جاب‌ویژن ارائه می‌کند خالی است. این در حالی است که جاب‌ویژن دیتابیس قابل توجهی در حوزه کاریابی دارد و هم‌چنین، به دلیل همکاری با بیش از 76 هزار سازمان می‌تواند خدمات مشاوره‌ای مفیدی ارائه کند. مقداد ولایی، یکی از هم‌بنیانگذاران جاب‌ویژن، در پاسخ به پرسش زومیت درباره برنامه این اکوسیستم برای ارائه خدمات مشاوره‌ای گفت:

هرآنچه که در اکوسیستم منابع انسانی بگنجد در برنامه‌های ما وجود دارد اما نمی‌توانیم همه مسائلی را که در نظر داریم در یک زمان ارائه کنیم و نیازمند اولویت‌بندی کردن طرح‌هایی هستیم که می‌خواهیم آن‌ها را اجرایی کنیم. بحث مشاوره‌ای نیز یکی از زمینه‌هایی است که حتما در حیطه برنامه‌های ما وجود دارد و امیدواریم روزی بتوانیم به این حوزه هم برسیم. البته ما همیشه از مدل پارتنرشیپ در ارائه خدمات و پروژه‌هایمان استفاده می‌کنیم و از مجموعه‌هایی که در یک حوزه متخصص هستند برای اجرایی کردن برنامه‌هایمان کمک می‌گیریم چون به نظرمان با این همکاری‌ها کیفیت کار بالاتر می‌رود.

مدیران جاب‌ویژن در این نشست خبری اعلام کردند که پلتفرم کاریابی آن‌ها 57 درصد سهم بازار دارد؛ این در حالی است که رقبایی مانند ایران‌تلنت و جابینجا هم معتقدند بیشترین سهم بازار ازآن آن‌هاست. هادی محمدآبادی، دیگر هم‌بنیان‌گذار جاب‌ویژن، در پاسخ به پرسش زومیت درباره این که سهم بازار بیشتر برای کدام پلتفرم است، توضیح داد:

اعداد و ارقامی که گفته می‌شود قابل ارزیابی است. آن‌چه که ما به‌عنوان سهم بازار به آن ارجاع می‌دهیم تعداد آگهی‌هایی است که در هر لحظه در پلتفرم ما منتشر می‌شود. بررسی و ارزیابی این اعداد با استفاده از سایت‌هایی مانند webarchive به‌راحتی امکان‌پذیر است و امکان مقایسه هم دارد. در اعداد و ارقام دیگر اما ممکن است سهم ما کمتر باشد. علاوه بر این استفاده از داده‌های گوگل‌ترندز هم می‌تواند امکان بررسی میزان جست‌وجوی جاب‌ویژن در گوگل و تغییرات آن در پنج سال اخیر را فراهم کند.

هم‌بنیانگذاران جاب‌ویژن آمارهایی درباره میزان رشد این پلتفرم کاریابی در سه سال اخیر نیز ارائه دادند. به گفته مدیران این پلتفرم، در سه سال اخیر میانگین ۱۱.۶ برابر رشد در شاخص‌های مختلف کسب‌وکار را داشته است. برای مثال، در مورد کارفرمایان فعال ۱۰ برابر رشد داشته، تعداد کارجوهای این پلتفرم ۸ برابر و تعداد آگهی‌های شغلی منتشرشده روی این پلتفرم نیز حدود ۱۱ برابر رشد کرده است. به گفته ولایی، تعداد رزومه‌های ارسال‌شده به پلتفرم جاب‌ویژن نیز در طول سه سال اخیر ۱۲ برابر بیشتر شده و تعداد استخدام‌هایی که از طریق‌ این پلتفرم انجام شده نیز رشد ۱۷ برابری داشته است.

سهم بازار جاب‌ویژن در پنج سال اخیر از ۱۴ درصد به ۵۷ درصد رسیده است

مدیران جاب‌ویژن در ادامه به این نکته اشاره کرد که جاب‌ویژن به‌عنوان جاب‌برد تخصصی حوزه استخدام یک بازار دوسویه بین کاریاب و شرکت‌ها را فراهم کرده و در حال حاضر با بیش از ۷۶ هزار سازمان از تمام استان‌ها و ۶۲۳ شهر کشور همکاری می‌کند. تا امروز ۲۶ میلیون ارسال رزومه از طریق جاب‌ویژن اتفاق افتاده و محمدآبادی توضیح داد که در مجموع این خدمات جاب‌ویژن موفق شده است سهم بازار خود را از ۱۴ درصد به ۵۷ درصد در پنج سال اخیر برساند.

مقداد ولایی توضیح داد ایجاد بازار کار منصفانه برای همه اقشار در سراسر ایران هدفی است که اکوسیستم جاب‌ویژن دنبال می‌کند و در طول سال‌های اخیر این مجموعه توانسته بدون سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذار رشد کند.

هادی محمدآبادی در این نشست درباره رویداد HR Vision 02 نیز توضیح داد: «در رویداد اچ‌آر ویژن مدیران منابع انسانی، مدیران عامل، اساتید دانشگاه و… حضور دارند تا تجربه‌ها و دانش خود را با مدیران منابع انسانی به اشتراک بگذارند. بنابراین، این رویداد فرصتی است برای ارتباط گرفتن مدیران منابع انسانی با افراد جدید، شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات.»

در رویداد اچ‌آر ویژن ماژول جدیدی متعلق به کندو، که پلتفرم راهکارهای نرم‌افزاری منابع انسانی، نیز رونمایی می‌شود. کندو تا امروز دو ماژول‌ «جذب و استخدام (ATS) و «آموزش سازمانی» (با همکاری مکتب‌خونه) را داشت و و حالا ماژول نبض‌سنج نیز به این پلتفرم اضافه خواهد شد. مدیران جاب‌ویژن توضیح دادند که ماژول نبض‌سنج ابزاری است که تعلق و رضایت سازمانی افراد و تیم‌های سازمان را می‌سنجد.

اکوسیستم جاب‌ویژن، یک عضو دیگر به نام نمایشگاه کار را هم دارد که رویدادی مختص واحدهای منابع انسانی برای حضور شرکت‌ها در غرفه‌های این نمایشگاه برای معرفی کارفرماها به کارجوها است. این رویداد فرصتی‌ است برای آشنایی و ارزیابی‌ اولیه کارجوها. ملاقات کارجوها با شرکت‌های مختلف و مدیران منابع انسانی‌ آن‌ها.

رویدادی که جاب‌ویژن در آینده‌ای نزدیک پیش رو دارد، ششمین دوره نمایشگاه کار ایران است. به گفته مدیران جاب‌ویژن این رویداد بزرگ‌ترین دوره نمایشگاه کار خواهد بود که ۲۵ تا ۲۷ بهمن در مرکز نمایشگاهی برج میلاد برگزار می‌شود و بیش از ۷۰ شرکت در آن حضور خواهند داشت.

یقه‌آبی‌ها بیشترین جابه‌جایی‌های شغلی را تجربه می‌کنند

هم‌بنیان‌گذار جاب ویژن بیشترین جابه‌جایی در سمت‌های شغلی را مربوط به کارکنان یقه آبی یا همان کارگران و کارکنان اجرایی سازمان‌ها می‌داند و درصد این جابه‌جایی را بیش از صد درصد در سال عنوان می‌کند‌.

به گزارش پیوست، هادی محمدآبادی هم‌بنیان‌گذار جاب‌ویژن در نشست خبری که در حاشیه رویداد HR Vision 02 گردهمایی مدیران منابع انسانی برگزار شد در بخش پرسش و پاسخ، در پاسخ به پیوست مبنی بر اینکه بیشترین جابه‌جایی‌های شغلی در کدام صنف یا سمت‌های شغلی صورت می‌گیرد گفت: تا کنون گزارش مدونی در این باره در جاب ویژن انجام نشده اما بنا به تجربه سال‌های گذشته و واقعیت‌هایی که با آن روبرو بوده‌ایم و از مدیران عامل شنیده‌ایم این است که بیشترین جابه‌جایی‌ها در کارکنان یقه‌آبی یا همان کارکنان اجرایی و عملیاتی صورت می‌گیرد و این جابه‌جایی در سال به صد در صد یا بیش از آن هم رسیده است و این عدد در لایه‌های ستادی و کارشناسی ۳۵ تا ۴۵ درصد است.

درصد جابه‌جایی بالای بین کارکنان یقه آبی هم به موضوع نبود توازن در حقوق و عوامل انگیزشی باز می‌گردد‌.

در ادامه این نشست مقداد ولایی، مدیرعامل جاب ویژن به تشریح برنامه‌های جاب ویژن پرداخت و گفت: جاب‌ویژن فراتر از یک پلتفرم کاریابی است و در واقع اکوسیستم منابع انسانی ایران است و جاب‌ویژن، کندو، نمایشگاه کار، میرانا و اچ‌آر مارکت زیرمجموعه گروه جاب ویژن هستند. جاب ویژن با هدف ایجاد یک بازار کار منصفانه‌ و عادلانه‌ به وجود آمده و بدون جذب سرمایه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و به صورت بوت‌استرپ رشد کرده است.

او ادامه داد: تا کنون بیش از ۷۶هزار سازمان در ۳۲ استان و ۶۲۳ شهر ایران از طریق جاب‌ویژن کارکنان مورد نظر خود را استخدام کرده‌‌اند و بیش از ۲.۷ میلیون کارجو از پرسنل یقه‌آبی تا مدیران ارشد کاربر جاب‌ویژن بوده‌اند.

طبق گفته ولایی در یک سال گذشته ۲۶ میلیون تبادل رزومه از طریق جاب‌ویژن اتفاق افتاده و در این مدت نزدیک به  ۱۰۰ هزار استخدام موفق از طریق این پلتفرم اتفاق افتاده و جاب‌ویژن در ۳ سال گذشته به طور میانگین ۱۱.۶ برابر در شاخص‌های مهم کسب‌و‌کارش رشد کرده است؛ شاخص‌هایی از جمله: تعداد کارفرمایان فعال (۱۰ برابر)، کارجویان فعال (۸برابر)، آگهی‌های شغلی فعال (۱۱ برابر)، رزومه‌های ارسالی (۱۲ برابر) و  تعداد استخدام‌شده‌ها (۱۷ برابر).

ولایی در ادامه جاب‌ویژن را به عنوان بیشترین سهم بازار در بین تمامی پلتفرم‌های جذب و استخدام (پلتفرم‌های تخصصی جاب‌بورد) معرفی کرد و افزود: جاب ویژن  توانسته سهم بازار خود را از ۱۴٪ در سال ۹۸ به ۵۷٪ در سال ۱۴۰۲ برساند.علاوه بر اینکه  با انتشار منظم گزارش‌های آماری مبتنی بر داده‌های بازار کار، تلاش کرده‌ایم گامی در جهت شفاف‌سازی مناسبات حاکم بر بازار کار ایران برداریم. گزارش‌های حقوق و دستمزد، نسل زد، مهاجرت نیروی کار، رضایت تحصیلی، مزایای مورد نظر کارجویان و گزارش عوامل ماندگاری و ترک شغل کارکنان بخشی از این گزارش‌ها هستند.

نگاه ویژه به استخدام معلولان

او در ادامه به اهمیت استخدام معلولان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۴ هزار آگهی شغلی با نشان امکان استخدام معلولان در جاب‌ویژن منتشر شده و در حال حاضر ۶ هزار نفر از جامعه معلولان کاربر جاب‌ویژن هستند.

ولایی در ادامه کندو را دومین عضو گروه جاب‌ویژن و آن را یک راهکار منابع انسانی معرفی کرد و توضیح داد: این سرویس دارای ماژول‌های مختلفی از جمله ماژول مدیریت فرآیند جذب و استخدام (ATS)، ماژول مدیریت آموزش سازمانی و ماژول سنجش رضایت و تعلق سازمانی کارکنان (نبض‌سنج) است. کندو رهبر بازار ATS است و ۲۰۰ سازمان مطرح ایران از این سرویس استفاده می‌کنند.

هادی محمدآبادی، هم‌بنیان‌گذار جاب ویژن هم در ادامه از نمایشگاه کار صحبت کرد و افزود: تاکنون بیش از ۲۰ دوره نمایشگاه کار برگزار شده است. در این نمایشگاه سازمان‌ها به عنوان غرفه‌دار و کارجویان مستعد به عنوان بازدیدکننده حاضر می‌شوند. بزرگترین نمایشگاه کار برگزار شده توسط گروه جاب‌ویژن در هفته آتی از ۲۵ تا ۲۷ بهمن‌ ماه با حضور ۷۰ شرکت در مرکز نمایشگاهی برج میلاد برگزار خواهد شد. از ۲۰ دوره قبلی نمایشگاه کار، ۱۳ دوره در دانشگاه صنعتی شریف، ۲ دوره نمایشگاه در اصفهان و ۵ دوره نمایشگاه کار ایران در شهر تهران برگزار شده است.

او عضو چهارم گروه جاب‌ویژن سرویس هدهانتینگ میرانا معرفی کرد و توضیح داد میرانا راه حلی برای جذب کارکنان رده بالا در سازمان‌هاست. او اچ‌آر مارکت را هم جدیدترین محصول گروه جاب‌ویژن دانست و گفت: اچ‌آر مارکت مارکت‌پلیس یا بازارگاه محصولات و خدمات مورد نیاز واحد منابع انسانی سازمان‌ها است.

رویداد اچ‌آر ویژن هم که امروز آن را برگزار کرده‌ایم با حضور اساتید دانشگاه، مدیران عامل و متخصصان و مدیران منابع انسانی سازمان‌های برتر ایران برگزار می‌شود و فرصتی برای به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه جامعه منابع انسانی و گسترش شبکه کاری و حرفه‌ای فعالان این عرصه است.