به گزارش روابط‌‌عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی شهید تندگویان، رئیس مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان با اعلام این خبر اظهار کرد: این کاتالیست که انحصار آن در جهان پتروشیمی در اختیار شرکت‌های آمریکایی و اروپایی از جمله BASF آلمان، chimet ایتالیا و Nechimcat ژاپن و... است در جریان تعمیرات اساسی فاز اول پتروشیمی شهید تندگویان یا موفقیت بارگذاری شد.

امین ملک‌‌زاده تصریح کرد: ایران در حالی به دانش فنی و تکنولوژی پیچیده این کاتالیست استراتژیک دست‌‌یافته که با ایرانی‌سازی آن در کنار افزایش پایداری تولید در شرایط تحریم‌‌های غیرقانونی غرب زمینه کاهش هزینه و قیمت تمام شده تولید محصولات هم فراهم شده است.

به گفته وی، با قیمت‌های فعلی، با ایرانی‌سازی این کاتالیست پیچیده سالانه ۲ تا ۲.۵ میلیون دلار صرفه‌‌جویی ارزی نصیب پتروشیمی شهید تندگویان و سهامداران این زنجیره پلی‌‌اتیلن‌‌ترفتالات ایران خواهد شد ضمن آنکه سالانه از خروج ۷ تا ۸ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد.

رئیس مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان خاطرنشان کرد: کاتالیست پالادیوم در حالی با قبول ریسک بالای مدیریتی پتروشیمی شهید تندگویان و به همت شرکت‌های دانش‌‌بنیان ایرانی بومی‌‌سازی شده که شرکت‌های خارجی با فشار دولت‌‌های غربی به دنبال تحریم فروش آن به ایران به امید تعطیلی و توقف تولید این پتروشیمی و ایجاد بحران و اختلال در بازار پت بطری و نساجی کشور بودند که حالا به همت دانشمندان ایرانی این رویای سیاه ‌‌رنگ باخته است.