الگویی برای بازار

برخلاف بسیاری از ارز‌های دیجیتال جدید بازار که تنها به هدف ایجاد هیجان میان سرمایه‌گذاران و افزایش‌های قیمتی کوتاه‌مدت ایجاد و عرضه می‌شوند، تون‌کوین مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است و پس از مدت‌ها شاهد یک پروژه جذاب و کاربردی هستیم که شبکه‌هایی مانند اتریوم را به چالش می‌کشد. در زمانی که بازار ارز‌های دیجیتال مملو از میم‌کوین‌ها و دیگر ارز‌های دیجیتال عاری از ارزش ذاتی شده است، عرضه، رشد و پیشرفت پروژه‌هایی مانند تون‌کوین اتفاق خوبی است و کاربرد و قدرت واقعی فناوری بلاک‌چین را نشان می‌دهد.

از فرش به عرش

سفر تون‌کوین در بازار ارز‌های دیجیتال از برنامه تلگرام برای ایجاد ارز اختصاصی خود آغاز می‌شود. در گذشته پیام‌رسان تلگرام از تبلیغات استفاده نمی‌کند. بنابراین به‌عنوان یک اپلیکیشن کاملا رایگان، به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان خدمات می‌داد؛ شرایطی که منجر به افزایش هزینه‌های تلگرام شد و تیم این پیام‌رسان را وادار کرد تا به دنبال روشی برای کسب درآمد همراه با حفظ اهداف و هویت اولیه تلگرام باشند. رشد محبوبیت ارز‌های دیجیتال و گسترش فناوری بلاک‌چین به‌عنوان راه‌حلی برای این چالش دیده شد و پاول دورف، موسس تلگرام توسعه شبکه بلاک‌چینی لایه ۱ جدیدی را به نام شبکه باز تلگرام آغاز کرد. این شبکه قرار بود با تلگرام ادغام شود و خدمات غیرمتمرکز و بلاک‌چینی را به این پیام‌رسان محبوب جهانی اضافه کند.

اما در سال۲۰۱۹ و درحالی‌که این شبکه بلاک‌چینی به تکمیل توسعه و عرضه نزدیک شده بود، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از تیم تلگرام به‌دلیل جذب سرمایه با فروش توکن‌های TON شکایت کرد و تلگرام در نتیجه این شکایت مجبور شد تا توسعه شبکه بلاک‌چینی خود را متوقف کند. اما با توجه به اینکه این شبکه به‌صورت متن باز در حال توسعه بود، پس از توقف فعالیت تیم رسمی تلگرام دیگر کاربران و علاقه‌مندان این فرصت را پیدا کردند تا کار روی این شبکه بلاک‌چینی را ادامه دهند. در نتیجه این تلاش‌ها، در سال۲۰۲۱ شبکه تون توسط تیمی مستقل ایجاد و ارز دیجیتال تون‌کوین عرضه شد. درحالی‌که تلگرام دیگر مدیریت و نظارت مستقیمی بر پروژه تون ندارد، اما تیم توسعه شبکه تون و این پیام‌رسان همکاری نزدیکی تا به امروز داشته‌اند و به‌صورت غیررسمی، TON به بلاک‌چین تلگرام تبدیل شده است.

پیام‌رسان تلگرام هم‌اکنون بیش از ۹۰۰میلیون کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان دارد که به خوبی پتانسیل رشد شبکه تون را نشان می‌دهد. ارز دیجیتال تون‌کوین نیز تا به امروز به کمک حمایت این جامعه بزرگ موفق شده است تا رشد ارزش بازار و افزایش‌های شدید قیمتی را رقم بزند. با این حال، تون‌کوین تنها یک ارز دیجیتال ساده وابسته به تلگرام نیست و این پروژه بلاک‌چینی تا به امروز اهداف، خدمات و کاربرد‌های جذاب و متنوعی پیدا کرده است.

اهداف بزرگ

درحالی‌که تمام توسعه‌دهندگان بلاک‌چینی از رشد قیمتی توکن خود خوشحال می‌شوند، اما برخلاف بسیاری از ارز‌های امروزه هدف اصلی توسعه‌دهندگان تون‌کوین صرفا ثبت افزایش‌های قیمتی و ارائه سود به سرمایه‌گذاران نبوده است و آنها اهداف بزرگ‌تری در سر دارند. شبکه تون به کمک فناوری‌های منحصر به فرد خود مقیاس‌پذیری بی‌نظیری را به‌دست آورده است و این قدرت را دارد تا چندین تراکنش را به‌صورت موازی و همزمان پردازش کند. این موضوع به تون‌کوین کمک می‌کند تا در آینده نزدیک و با گسترش استفاده از آن، با مشکلاتی مانند کاهش سرعت و افزایش کارمزد تراکنش‌ها مواجه نباشد.

این شبکه بلاک‌چینی همچنین از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند که کاربران و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا بر بستر آن پروژه‌ها و ارز‌های دیجیتال مختلفی را عرضه کنند. این ویژگی امروزه مورد توجه سرمایه‌گذاران و فعالان بازار قرار گرفته است و به کمک فناوری شبکه تون، پروژه‌های محبوبی مانند نات‌کوین عرضه شده‌اند که از قدرت این بلاک‌چین و همچنین جامعه بزرگ تلگرام بهره‌مند می‌شوند. تیم توسعه شبکه تون نیز تا به امروز به‌شدت فعال بوده‌اند و خدمات و ویژگی‌های جذابی مانند کیف پول اختصاصی، پلتفرم‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها، فضای ذخیره‌سازی ابری، پل‌های بلاک‌چینی برای ارتباط با دیگر شبکه‌ها، ابزار‌های پرداختی و برنامه‌های غیرمتمرکز مختلفی را عرضه کرده‌اند.

ارتقای امنیت و مقیاس‌پذیری، بهبود کیف پول، عرضه استیبل‌کوین و افزایش مشارکت کاربران در نحوه مدیریت و توسعه شبکه از جمله دیگر برنامه‌های مهم آینده تیم توسعه شبکه تون به شمار ‌می‌روند. بنیاد تون همچنین با تامین منابع، بودجه و حمایت از پروژه‌های درون اکوسیستم نقشی اساسی در رشد این پروژه‌ها ایفا کرده که به عرضه برنامه‌های کاربردی و خدمات غیرمتمرکز بیشتر در این شبکه منجر شده است. همکاری‌های تیم تون محدود به تلگرام نیست و کاربران این شبکه بلاک‌چینی تا به امروز شاهد همکاری‌های قابل توجهی با دیگر پروژه‌های بلاک‌چینی، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و دیگر موارد بوده‌اند که تون‌کوین را برای استفاده در دنیای وب ۳.۰ و همچنین انجام تراکنش‌های آنلاین به گزینه جذابی تبدیل کرده است.

بنابراین تنها دلیل موفقیت و رشد ارزش بازار تون‌کوین همکاری با تلگرام نبوده و همانند برخی پروژه‌های معتبر دیگر بازار مانند اتریوم، واضح است که تیم این شبکه بلاک‌چینی دانش و مهارت مورد نیاز برای عرضه یک فناوری پیشرفته و کاربردی را دارند. به همین دلیل، آینده تون‌کوین درخشان دیده می‌شود تون‌کوین این فرصت را دارد تا برای طولانی مدت در لیست ۱۰ارز دیجیتال برتر بازار باقی بماند.

مسیر آینده

در زمانی که میم‌کوین‌ها در اوج محبوبیت قرار دارند، نیاز به عرضه و رشد پروژه‌هایی مانند تون‌کوین بیش از پیش احساس می‌شود؛ درحالی‌که میم‌کوین‌ها و دیگر پروژه‌های مشابه می‌توانند سرمایه قابل توجهی را روانه بازار ارز‌های دیجیتال کنند؛ اما این پروژه‌ها ارزش ذاتی ندارند و کاربرد و خدماتی را ارائه نمی‌دهند. درحالی‌که میم‌کوین‌ها و دیگر ارز‌های مشابه فرصت‌های متنوعی برای کسب سود کوتاه‌مدت در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند، اما فناوری بلاک‌چین را به سمت جلو حرکت نمی‌دهند و در بسیاری از زمان‌ها بازار پرپتانسیل ارز‌های دیجیتال را صرفا محیطی برای عرضه پروژه‌های کلاه‌برداری و بی‌ارزش نشان می‌دهند.

در این بین عرضه و فعالیت پروژه‌هایی مانند تون‌کوین می‌توانند تفاوت را رقم بزنند و به رشد، گسترش و پیشرفت هرچه بیشتر فناوری بلاک‌چین کمک کنند. همان‌طور که در موج بازی‌های تلگرامی دیده شد، شبکه تون همچنین می‌تواند نقش مهمی در گسترش استفاده از خدمات غیرمتمرکز و ترغیب کاربران به استفاده از این برنامه‌ها داشته باشد. البته با وجود آنکه همه چیز برای رشد بیشتر و ارتقای جایگاه تون‌کوین در بازار ارز‌های دیجیتال فراهم شده، اما این بازار مالی تا به امروز بار‌ها نشان داده است که می‌تواند به‌شدت غیرقابل پیش‌بینی باشد. زمانی لونا نیز یکی از ارز‌های معتبر و آینده‌دار بازار به شمار می‌رفت؛ اما ناگهان همه چیز عوض شد و این ارز جایگاه برتر خود را برای همیشه از دست داد.

بنابراین درحالی‌که تیم توسعه فعال و همکاری نزدیک با پیام‌رسان بزرگ تلگرام شکست تون‌کوین را دور از واقعیت نشان می‌دهد؛ اما سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال همچنان خطرات خود را دارد و علاقه‌مندان باید احتیاط کافی را در زمان معاملات آن داشته باشند.