شماره روزنامه ۴۴۷۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۷۵

 • آب‌و‌هوای بازار سهام و ارز

  دنیای اقتصاد: در معاملات روز گذشته، نرخ دلار به بالای مرز ۱۳ هزار تومانی بازگشت. شاخص ارزی که روز شنبه پس از هفت کاهش متوالی به آرامی تغییر مسیر داده بود، دیروز با افزایش تحرک نوسان‌گیران و کاهش قدرت‌نمایی بازارساز، شتاب افزایشی بیشتری گرفت و ۹۰۰ تومان رشد کرد. در سوی دیگر، بورس تهران در ادامه مسیر نزولی خود یکی از سنگین‌ترین افت‌های خود در سال‌جاری را تجربه کرد. به این ترتیب، شاخص سهام با ریزش ۵۲۶۲ واحدی (معادل ۹/ ۲ درصد) به نیمه کانال ۱۷۳ هزار واحد عقب‌نشینی کرد.
 • رشد هفتگی اونس در برابر دلار

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی طلا هفته گذشته تحت‌تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیک و افت شاخص‌های بازار سهام توانست در روز انتهای هفته سومین روز متوالی با رشد قیمت را به ثبت رساند. قیمت اونس فلز زرد در بازار آتی نیز بیش از یک درصد رشد کرد. معاملات در بازار آتی نیویورک برای تحویل در دسامبر نیز روز پایانی هفته را با رشد ۵۸/ ۰ درصد ثبت کرد و با افزایش ۷ دلاری در قیمت ۱۲۲۱ دلاری بسته شد. وضعیت مبهم برگزیت پس از مخالفت گروهی از اعضای کابینه و مقامات ارشد دولت با طرح پیشنهادی «ترزا می»، نخست وزیر انگلستان بر شدت تنش‌های ژئوپلیتیک در اروپا افزوده است. از همین رو بازار ذخایر امن با استقبال بیشتری مواجه شد.
 • اعتراض چین به حمایت‌گرایی اقتصادی

  دنیای اقتصاد: شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین و مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در نشست همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه موسوم به (APEC) با انتقاد از سیاست‌های تجاری یکدیگر به گمانه‌زنی‌ها در مورد ادامه جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن دامن زده‌اند. این دو مقام با مقصر شمردن طرف مقابل برای ایجاد جنگ تجاری کنونی و رقابت ژئوپولیتیک فزاینده تلاش کردند تا دیدگاه خود درمورد استراتژی مناسب برای توسعه منطقه را توجیه کنند.
 • جزئیات بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی

  رئیس امور پایش تعهدات دولت در سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های مربوط به تبصره ۵ قانون بودجه تسویه شد، گفت: بانک مرکزی ۷۷ هزار میلیارد تومان از بدهی‌ بانک‌ها را برای تسویه ارائه کرد. مژگان خانلو در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به ظرفیت بند «و» تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ برای تهاتر و تسویه بدهی دولت، بانک، بخش غیردولتی و بانک مرکزی اظهار کرد: از شهریور سال جاری تاکنون مشکل اجرایی تبصره ۵ بودجه رفع شده و فرآیند اجرایی در حال انجام است. تا پیش از این به دلیل برخی موانع اداری، امکان تهاتر بدهی‌ها فراهم نشده بود.
 • مساعدت بانک سینا در توسعه اشتغال

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سینا در همایش سراسری مدیران بانک، با تشریح سیاست‌ها و اولویت‌های نیمه دوم سال گفت: توسعه پایدار، جزو اصول بانک سینا است و در این راستا با ارائه خدمات متنوع در راستای جلب رضایت مشتریان گام برداشته است. به گزارش روابط عمومی‌بانک سینا، مهندس پیشرو سیاست فعلی این بانک را کمک به رونق و توسعه اشتغال به‌ویژه در مناطق روستایی و کمتر برخوردار اعلام کرد و افزود: با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این بانک با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری و بنیاد علوی، در حال‌حاضر تا سقف ۲۵۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه‌دار به استان‌ها پرداخت می‌شود که نقش بسزایی در رونق و اشتغال به‌ویژه در روستاها داشته است. وی تصریح کرد: در همین راستا، تا ۲۰ آبان ماه، تعداد ۲ هزار و ۶۱۲ طرح به مبلغ بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از سوی بانک سینا مصوب شده که بیش از ۲۲۰۰ طرح از این تعداد به مبلغ ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال منجر به انعقاد قرارداد شده و هزار و ۹۰۰ طرح هم با برآورد اشتغالزایی ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر به بهره‌برداری رسیده است.
 • معرفی نخستین بستر جامع مبتنی‌بر تراکنش‌های غیر‌بانکی

  گروه بنگاه‌ها: شبکه تبادل امتیاز کشور به‌عنوان نخستین بستر مبتنی‌بر تراکنش‌های غیربانکی در ایران، با نام «شتاک»، فردا سه‌شنبه در چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران معرفی خواهد شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» تراکنش‌های بانکی و انواع مختلف آن این روزها امری جاافتاده در فضای مالی است و حجم بالای تراکنش‌های مالی روی کارتخوان‌های فروشگاهی، بر بستر اینترنت و انبوه خریدهای آنلاین، گواهی بر این موضوع است، اما به‌نظر می‌رسد به‌موازات گسترش تراکنش‌های بانکی، نیاز به بسط و توسعه تراکنش‌های غیر‌بانکی و شبکه‌های امتیازی است، جایی که عملا ارزش‌افزوده‌ای برای خریداران و فروشندگان در تراکنش‌های بانکی ایجاد خواهد شد. شتاک یا شبکه تبادل امتیاز کشور یکی از راهکارهای بهره‌گیری از نظام تراکنش‌های غیر‌بانکی است و می‌تواند نقشی را که «شتاب» در شبکه بانکی و حوزه پولی کشور ایفا می‌کند، در حوزه غیر‌پولی بر عهده بگیرد.
 • سهرابی رئیس هیات‌مدیره شرکت لیزینگ صنعت و معدن شد

  گروه بنگاه‌ها: داریوش سهرابی به ریاست هیات‌مدیره شرکت لیزینگ صنعت ومعدن منصوب و محمدحسن ترابی جانشین سهرابی در سمت مدیر امور مشتریان وروابط عمومی ‌بانک صنعت و معدن شد. سهرابی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی با گرایش بازاریابی استراتژیک است.
 • افتتاح کتابخانه ایران کیش به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارت اعتباری ایران کیش به‌منظور انجام مسوولیت‌های اجتماعی و فرهنگی، در هفته کتاب و کتابخوانی، اقدام به افتتاح کتابخانه در این مجموعه کرد.

بیشتر