آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۷۷

 • پرتره نقدینگی در تابستان

  دنیای اقتصاد: روندهای متغیرهای پولی سرانجام به‌روز شد. در غیبت اطلاع‌رسانی رسمی از آمارهای کلان (به دلیل حبس آماری) پیوست‌های بودجه ۹۹ بیانگر تحرکات پایه پولی و نقدینگی در تابستان بود. آخرین آمارها نشان می‌دهد رشد نقدینگی در تابستان با سرعت فصل‌های گذشته در حال افزایش است. براساس گزارش‌های منتشرشده آمارهای پولی نشان می‌دهد که رقم کل نقدینگی در پایان شهریور ماه در سطح ۲۱۲۶ هزار میلیارد تومان قرار دارد. بر اساس این آمارها، حجم نقدینگی در یک سال منتهی به شهریور ماه سال جاری به میزان ۱/ ۲۷ درصد رشد کرده است. این در حالی است که این رقم در پایان اسفند ماه سال قبل ۱/ ۲۳ درصد ثبت شده بود. موضوعی که تایید می‌کند، شارژ ۴ واحد درصدی نقدینگی در بهار و تابستان سال جاری ادامه داشته است. پرسش این است که چرا روند رشد نقدینگی متوقف نشده است؟ نقدینگی تحت تاثیر دو عامل «پایه پولی» و «ضریب فزاینده نقدینگی» است. مطابق بررسی‌ها در یک سال اخیر، رشد نقدینگی بیشتر تحت تاثیر روند افزایشی پایه پولی بوده است. بر اساس آمارها در مرداد ماه سال جاری رشد نقطه به نقطه پایه پولی به سطح ۶/ ۲۵ درصد رسیده است. اما آمار قابل توجه این است که طی یک سال و نیم منتهی به مرداد ماه ۶/ ۶ واحد درصد به رشد پایه پولی افزوده شده و رشد یک‌ساله ضریب فزاینده تنها ۴/ ۰ درصد بوده است.
 • هجوم ناکام نوسان‌گیران دلار

  دنیای اقتصاد: در اولین روز از آخرین هفته آذرماه، قیمت دلار چهارمین کاهش متوالی را تجربه کرد و به سوی مرز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی حرکت کرد. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. کاهش قیمت دلار در شرایطی صورت گرفت که در ابتدای روز نوسان‌گیران به بازار هجوم آورده بودند و با افزایش خریدها توانستند قیمت را به مرز ۱۳ هزار تومانی برسانند.
 • هفت توصیه وزیر به بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

  گروه بنگاه‌ها- فاطمه بهادري: وزیر امور اقتصادی و دارایی در دوازدهمین سالگرد تاسیس بانک قرض‌الحسنه مهر ایران چند توصیه برای آینده این بانک کرد.
 • صعود پوند به سقف ۱۸‌ماهه

  دنیای اقتصاد: دو عامل مهم نااطمینانی در بازارهای جهانی تا حدی روشن شدند. مذاکرات تجاری میان دو ابرقدرت اقتصاد دنیا با سیگنال مثبت مقامات واشنگتن و پکن همراه شد و پیروزی حزب حاکم در انگلستان نیز آینده برگزیت را تا حدی واضح کرد. البته با توجه به رشد قیمت طلا در هفته گذشته، نااطمینانی همچنان در فضای بازارها باقی مانده و مشخص نبودن مفاد توافق تجاری چین و آمریکا، بازارهای جهانی را سردرگم کرده است. اونس طلا در هفته گذشته نزدیک به یک درصد رشد داشت. در معاملات ابتدایی هفته قبل هر اونس از این فلز گرانبها با قیمت ۱۴۵۹ دلار معامله می‌شد و در پایان هفته به ۱۴۷۵ دلار رسید که رشد نزدیک به ۱۶ دلاری را نشان می‌دهد.
 • پیشتازی بانک ملت در واگذاری اموال مازاد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در یک گفت‌وگوی رادیویی در پاسخ به این سوال که کدام بانک‌ها در حوزه واگذاری اموال مازاد پیشتاز هستند گفت: همه اموال مازاد بانک‌ها و حداقل ۱۳ بانک دولتی و «خصوصی شده»، به کرات به مزایده گذاشته شده‌اند که بانک ملت از آبان ماه سال گذشته تا امسال ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از املاک و سهام خود را واگذار کرده است.
 • تسهیل معاملات فروشگاه‌های اینترنتی در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: امکان ثبت درخواست درگاه پرداخت اینترنتی (IPG) متصل به حساب‌های بانک صادرات ایران مستقیما از طریق سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (سامانه نماد اعتماد الکترونیکی) برای مشتریان این بانک فراهم شد.
 • انتخاب اعضای جدید هیات مدیره بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: با برگزاری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده، اعضای جدید هیات مدیره بانک کارآفرین انتخاب شدند. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین با حضور بیش از ۸۵ درصد صاحبان سهام، مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده این بانک برگزار شد و اعضای جدید هیات مدیره این بانک انتخاب شدند. براساس دستور جلسه مجمع که به‌منظور انتخاب اعضای اصلی و علی‌البدل هیات مدیره تشکیل شد، با حداکثر آرای سهامداران، آقایان محمدرضا فرزین، حمید تهرانفر، احمد بهاروندی، محمد سیف‌علیشاهی و ناصر صنعتی‌نژادفرد به‌عنوان اعضای اصلی، و شمس‌الدین حسینی و محمدرضا خورسندی به‌عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.

بیشتر