آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۵

 • اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات جدید برای کارت‌های بازرگانی در دستور کار قرار گرفت. اتاق بازرگانی ایران در قالب مصوبه‌ای و در چند محور مجزا فهرست مشوق‌ها و الزامات پیشنهادی مرکز ملی رتبه‌بندی را با هدف تعیین سطح و مرزبندی میان «فعالان اقتصادی واقعی» و«شرکت‌های صوری»، تصویب کرده است. بر این اساس، پارلمان اقتصاد کشور پیشنهادهایی را به منظور اصلاح رویه‌های مربوط به استفاده و تمدید کارت‌های بازرگانی از مسیر رتبه‌بندی فعالان اقتصادی روی میز سیاست‌گذار قرار داده است.
 • فروش ماهانه کالای ایرانی زیر ذره‌بین

  دنیای اقتصاد: براساس آمارهای گمرک، متوسط ارزش صادرات کالای بدون نفت‌خام ایران طی ۶ ماه منتهی به خرداد ۱۳۹۸حدود ۴ میلیارد دلار بوده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶درصد کاهش یافته است. این درحالی است که این مقدار از متوسط صادرات ماهانه بسیاری از کشورها از جمله ترکیه و اندونزی (۱۴میلیارد دلار) با اختلاف قابل توجهی پایین‌تر است. گزارشی از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در این خصوص منتشر شده که براساس داده‌های OECD، متوسط صادرات ماهانه کشورهای منتخب با یکدیگر مقایسه شده است.
 • آغاز تبادل آتش در جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه چین و آمریکا دور جدید تعرفه‌های تجاری را بر واردات یکدیگر به اجرا در‌آوردند. تازه‌ترین آتش تعرفه‌ای غول‌های اقتصادی دنیا در جنگ‌تجاری درحالی شعله‌ور شده که در روزهای اخیر دو طرف نشانه‌های مثبت برای از سرگیری مذاکرات از خود نشان داده‌اند. به گزارش «رویترز»، در این دور از تنش‌های تعرفه‌ای دو کشور، پکن برای نخستین بار از شروع جنگ‌تجاری بر واردات نفت‌خام از آمریکا تعرفه ۵ درصدی اعمال کرده است.
 • رشد گردشگر فقط ۲ درصد

  گروه بنگاه‌ها: بیست و دومین جشنواره تابستانی کیش که ۲۰ تیرماه امسال آغاز شده بود، در هشتمین روز شهریورماه به‌کار خود پایان داد. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، محسن قریب، مدیرعامل موسسه جشنواره‌ها و مناسبت‌های کیش تعداد گردشگران ورودی به جزیره در ایام جشنواره را ۱۷۸ هزار نفراعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با جشنواره سال ۹۷ تنها ۲درصد افزایش داشته است.
 • پانیذ، مرکز تخصصی فروش طلا می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: بازار بین‌المللی پانیذ یکی از بازارهای قدیمی کیش است که درسال ۱۳۷۸ در خیابان فردوسی جزیره در مساحتی ۱۰ هزار متری در دوطبقه ساخته شد. پانیذ با نمای شیشه‌ای، پله‌های برقی و چند درب ورودی دارای ۱۸۳ غرفه، رستوران، فست‌فود، کافی‌نت و کافی‌شاپ است که فضای مناسبی برای خرید خانواده‌هاست.
 • امضای تفاهم‌نامه ساخت و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب

  گروه بنگاه‌ها: شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش با حسین ثابت سرمایه‌گذار قدیمی کیش در زمینه ساخت و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب شمال جزیره تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 • تمدید مهلت ثبت اظهارنامه‌های صادراتی به عراق و افغانستان

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای مهلت ثبت اطلاعات اظهارنامه‌های صادراتی صادرکنندگان به عراق و افغانستان را در بازه زمانی دهم تا بیست و پنج شهریور سال‌جاری تمدید کرد.
 • افتتاح یک مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی

  گروه بنگاه‌ها: مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی سحرخیز خراسان با حضور جمعی از مدیران کشوری، استانی، نمایندگان مجلس و مدیران مطرح بخش‌خصوصی و استادان دانشگاه افتتاح شد. فرهاد سحرخیز، عضو هیات‌رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، در مراسم افتتاحیه مرکز آموزشی علمی-کاربردی گروه کشاورزی تولیدی سحرخیز، اعلام کرد: رشد زعفران ایران با همکاری سه بخش قانون‌گذاری، دولتی و خصوصی بستگی دارد که این بخش‌ها در قالب سندهای توسعه‌ای و راهبردی می‌توانند با یکدیگر اهداف اقتصادی را پیش ببرند.

بیشتر