آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • جنگ تجاری در نقطه جوش

  دنیای اقتصاد: دولت ترامپ با اجرایی کردن تهدید تجاری هفته گذشته خود، چین را با تعرفه‌های بالاتر مورد هدف قرار داد؛ آمریکا دلیل این اقدام خود را بدعهدی چین اعلام کرده است. پکن در واکنش به این اقدام وعده داده که تلافی خواهد کرد. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد عمیقا از این تصمیم آمریکا ابراز تاسف می‌کنیم و بدون بردباری اقدامات تلافی‌جویانه درخور را اتخاذ خواهیم کرد. به این ترتیب بار دیگر پایه‌های بزرگ‌ترین توافق تجاری که مدت‌ها مورد مذاکره و پیگیری جهان بود، به لرزه درآمد. خصوصا با پیامی که صبح جمعه به وقت تهران، واشنگتن از پکن دریافت کرد، می‌توان گفت جنگ تجاری به نقطه جوش رسیده است. در پیام دریافتی آمریکا از چین که در آن اصلاحات نظام‌مند پیش‌نویس توافق تجاری میان دو کشور ارائه شده بود طرف چینی کاملا طرف آمریکایی خود را غافلگیر کرده است. در اصلاحات هفت فصل این پیش‌نویس از سوی چین، تعهداتی که با هدف پاسخگویی به درخواست‌‌های آمریکا بوده حذف شده است. این تعهدات شامل تغییر قوانینی بود که از نظر آمریکا آغازگر جنگ تجاری شده است. سرقت مالکیت معنوی، دستکاری نرخ ارز و... از جمله مواردی است که آمریکایی‌ها اصرار داشتند؛ اما در پیش‌نویس اصلاحی چینی‌ها حذف شده است. به این ترتیب برای آتش‌بس موقت پایان ناگواری پیش‌بینی می‌شود.
 • ۳ دستور جدید برای ترخیص کالا

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های مربوط به کاهش رسوب کالا از گمرکات وارد مرحله تازه‌ای شد. سیاست‌گذار در ادامه اقدامات اخیر درخصوص تسهیل ورود کالاهای ضروری و ملزومات موردنیاز خطوط تولید، تمهیدات جدیدی را برای ترخیص کالا فراهم کرده است. در این راستا، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به‌دنبال پیشنهاد وزارت اقتصاد و دستور دولت،‌ از سه امتیاز جدید برای ترخیص کالاها رونمایی کرده است.
 • تولید و سرمایه در گردش

  جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز
  یکی از عوامل مهمی که در حفظ جایگاه کسب‌وکارها در یک اقتصاد نقش دارند، میزان سرمایه در گردش و توانایی تامین مالی بنگاه‌ها است. تجربه اقتصاد ایران نشان داده نفت متغیر کلیدی در ایجاد نوسانات و هیجانات کوتاه مدت و بلندمدت است و زمانی که فروش آن با مشکل مواجه شود چون ماهیت آن به اقتصاد گره خورده پس اقتصاد هم دچار مشکل می‌شود.
 • پرداخت ۴۱۱ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان

  ایرنا: قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی درباره آخرین وضعیت پرداخت خسارت به کشاورزان پس از سیل‌های اخیر گفت: از ابتدای فروردین ماه مبلغ ۴۱۱ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت دیده‌ای اختصاص یافته که تحت پوشش بیمه کشاورزی بودند.
 • امضای قرار داد احداث خط آهن جلفا- قلی بیگلو

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، از انعقاد قرارداد ۷۰۰ میلیون یورویی احداث، نگهداری، بهره‌برداری و انتقال خط آهن جلفا- نوردوز- قلی‌بیگلو خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، صفر شاسفند گفت: این تفاهم‌نامه بین سازمان منطقه آزاد ارس و کنسرسیوم ایرانی - اروپایی برای احداث خط آهن ۲۰۴ کیلومتری منعقد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر