لزوم استفاده از ظرفیت کمیسیون‌های تخصصی

به گزارش اتاق ایران‌آنلاین، در این نشست، روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران به این نتیجه رسیدند که با استفاده از تفاهم صورت‌گرفته با معاون اول رئیس‌‌‌‌جمهور، مسائل و مشکلات حوزه‌های مختلف بخش‌خصوصی را احصا کرده و در نشستی با معاون اول رئیس‌‌‌‌جمهور این مسائل را پیگیری کنند.

به اعتقاد روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران یکی از پیش‌‌‌‌شرط‌‌‌‌های تحقق جهش تولید، رسیدگی به سیاست‌های ارزی و جلوگیری از اعمال تغییرات مداوم در این بخش است، بنابراین تصمیم گرفتند ارز و برخی دیگر از مشکلات اقتصادی را در تمام ابعاد با نظر اعضای کمیسیون‌ها بررسی کرده و جمع‌بندی موضوع را با نظر مرکز پژوهش‌های اتاق ایران نهایی کرده و در نشست با معاون اول رئیس‌‌‌‌جمهور مطرح کنند.

در ابتدای این نشست پیام باقری، نایب‌‌‌‌رئیس اتاق ایران از تعطیلات پایان هفته گفت که با توجه به پیگیری‌های اتاق ایران، اتاق شهرستان‌ها، فعالان اقتصادی و تشکل‌های بخش خصوصی، این طرح در مجلس تصویب‌‌‌‌شده و به شورای‌نگهبان ارسال ‌‌‌‌شده‌است. در ادامه محمدرضا رمضانی، معاون امور حقوقی و مجلس اتاق ایران، گزارشی از روند تصویب تعطیلی روز شنبه به‌‌‌‌جای پنج‌شنبه در مجلس شورای‌اسلامی ارائه کرد. صمد حسن‌‌‌‌زاده، رئیس اتاق ایران هم گفت: بر‌‌گزاری نمایشگاه ۶ماهه در کشور بسیار دشوار است و البته برنامه اکسپو در دنیا به‌صورت فشرده و چندمحوری نیست. او تاکید کرد: ما باید برای بهتر برگزار‌شدن این رویداد تلاش کنیم. حسن‌زاده ادامه‌داد: ما برای بر‌‌گزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی زیرساخت‌های اساسی نداریم؛ امیدواریم با رفع این ایرادات این تلاش‌ها برای فعالان اقتصادی ثمربخش باشد. او در ادامه گفت: ما علاقه‌‌‌‌مند به پیشرفت کشور و حل مسائل اقتصادی کشور هستیم. باید در مواقع دیدار با مسوولان، در کنار طرح مساله، برنامه و راهکارهای اتاق ایران و فعالان اقتصادی را برای بهبود وضعیت ارائه کنیم.

کیوان کاشفی، عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران هم گفت: نمایشگاه اکسپو ایرانی با نمایشگاه‌های دیگر تفاوت داشت و تجربه‌‌‌‌ای بود برای سال‌های آتی. باید از تمام ظرفیت‌های موجود برای بهتر برگزار‌شدن آن استفاده کنیم و یکی از همین ظرفیت‌های کمیسیون‌های تخصصی، اتاق ایران است. کمیسیون‌ها پیشنهادهای عملی خود را در این زمینه ارائه کنند.

احمد آتش‌‌‌‌هوش، کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضایی و مقرراتی اتاق ایران از نقش مرجع تشخیص مصلحت‌نظام در تصویب قوانین گفت. در ادامه این نشست، علی چاغروند، معاون کمیسیون‌ها، مجامع و شوراهای اتاق ایران، گزارشی از بر‌‌گزاری ایران اکسپو۲۰۲۴ ارائه کرد و گفت: در جریان بر‌‌گزاری این رویداد ۲۲ نشست B۲B با هزار بازرگان خارجی در ۵ روز برگزار شد. همچنین سه یادداشت تفاهم همکاری با اتاق‌های مالزی، آفریقای‌جنوبی و کوبا به امضا رسید ‌و ۱۰رئیس اتاق از اتاق‌های بازرگانی کشورهای دیگر و ۱۲عضو عالی‌رتبه از این اتاق‌ها در اتاق ایران حاضر شدند که ظرفیت بسیار مناسبی بود.

او افزود: در این نشست از ظرفیت کمیسیون‌های تخصصی، تشکل‌ها، اتاق‌های مشترک و معاونت بین‌الملل اتاق ایران، اتاق‌های سراسر کشور استفاده شد. در ادامه، بر‌‌گزاری رویداد آیدکس کرمان با هدف معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرارگرفت و از اتاق کرمان به‌عنوان مجری این برنامه تقدیر شد.

بعد از آن منصوری، عضو هیات‌رئیسه انجمن نمایشگاه‌های ایران از نحوه بر‌‌گزاری نمایشگاه اکسپو انتقاد کرد و گفت: در دنیا نمایشگاه اکسپو به مدت ۵ روز با ۶ محور نداریم. اکسپو یک محور دارد و در ۶ ماه برگزار می‌شود. در این ۶ ماه فعالان اقتصادی به‌راحتی می‌توانند با یکدیگر آشنا شوند، تعامل کنند و تفاهم‌نامه امضا کنند.

در ادامه، پیام باقری تصریح کرد: نقاط ضعف و قوت بر‌‌گزاری نمایشگاه اکسپو را باید بشنویم؛ پیشنهادها را دسته‌بندی کرده و برای حل مشکلات آن و بهتر برگزار‌شدن در آینده برنامه‌‌‌‌ریزی کنیم. محمود تولایی، رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین‌اجتماعی اتاق ایران نیز گفت: بر‌‌گزاری و حضور در برنامه‌‌‌‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی باید برای بخش واقعی اقتصادی دستاورد داشته‌باشد، وگرنه کاری عبث است. باید در چند ماه آینده تاثیر اکسپو را بر واردات و صادرات با کشورهای مهمان بررسی کنیم، آن وقت تاثیر این نمایشگاه مشخص خواهد شد. او ادامه داد: ساختار نمایشگاه بین‌المللی ایرادات خاصی دارد و امکان بر‌‌گزاری نمایشگاه بین‌المللی نیست. لازم است از این وضعیت به‌هم ریخته خارج شویم. باید برخی از نمایشگاه‌ها خارج از کشور برگزار شود. در ادامه سادینا آبایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران هم از لزوم برنامه‌‌‌‌ریزی برای اکسپو گفت: این نمایشگاه نوعی المپیک اقتصادی-اجتماعی-فرهنگی است. باید برای برنامه‌‌‌‌ریزی درباره آن، دبیرخانه‌‌‌‌ای تشکیل شود و در آن برنامه‌‌‌‌ریزی‌‌‌‌ها انجام شود. فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران هم تصریح کرد؛ ما باید سازوکاری برای رویدادها داشته باشیم. اتاق بر‌‌گزاری ایونت را بر عهده دارد ولی سازوکار مدیریت رویداد نداریم. نمی‌دانیم که مدیریت رویداد بر عهده چه کسی است. فاطمه قنبرپور، نایب‌‌‌‌رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و لجستیک اتاق ایران گفت: نکته مغفول عدم‌حضور کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران در نمایشگاه اکسپو و در کمیته ارزی است؛ چرا این کمیسیون در این کمیته عضو نیست. باید به‌‌‌‌جایگاه کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران توجه شود.

رضا رستمی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران هم تصریح کرد: بخش حمل‌ونقل به‌خاطر مشکلات زمینگیر شده‌است. با مساله بیمه سبز ۶۰ هزار راننده اساسی در حال زمینگیر‌شدن هستند و بیمه مرکزی هم پاسخ مناسبی به رانندگان نمی‌دهد. باید برای حل این موضوع چاره‌‌‌‌اندیشی شود.

محمود اولیایی، رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی شرکتی اتاق ایران گفت: چرا اتاق ایران به حوزه خدمات و اقتصاد خدمات توجه ندارد؟ ۵۰‌درصد GDP کشور مال حوزه خدمات است و باید برای توسعه این حوزه توجه جدی شود.

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران از اتاق مبادله ارزی گفت: اتاق مبادله ارزی ایده خوبی است به‌‌‌‌شرط اینکه دچار سرنوشت ارز نیمایی نشود. ابوالحسن خلیلی، رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق ایران هم عنوان کرد: انتظار داریم در نشست‌‌‌‌ها و جلسات تنظیم بازار، اتاق ایران هم نماینده داشته‌باشد. همچنین در نشست‌های متعدد با مسوولان کشور، باید روی موضوعات تخصصی و با راهکار اجرایی گفت‌‌‌‌وگو شود. همچنین مرتضی حاجی آقامیری، در این نشست به مسائل و مشکلات صنعت فرش و صادرات آن و مسائل ارزی اشاره کرد. در ادامه عنوان شد که باید در ترکیب اعضای کمیته ارزی اتاق ایران تجدیدنظر شود. به مسائل و مشکلات تامین سرمایه بنگاه‌های کوچک و متوسط توجه شود و ارائه راه‌‌‌‌حل برای آن در دستور کار قرار گیرد.