به گزارش خبر‌گزاری تسنیم به نقل از هندوستان‌تایمز، مقامات عالی‌رتبه ازبکستان اعلام کردند که به‌عنوان بخشی از تلاش‌‌های این کشور به‌منظور بهبود و تنوع بخشیدن به مسیرهای دریایی و افزایش تجارت با هند و ایران، برنامه مشترکی را برای بهبود اتصال با این کشورها از طریق بندر چابهار ادامه خواهند داد.  فورکت سیدیکوف، معاون وزیر امورخارجه ازبکستان در حاشیه میزگردی درباره مسائل سیاست خارجی گفت: این سه کشور قصد دارند دومین نشست کارگروه سه جانبه را برای بررسی استفاده مشترک از بندر چابهار در سواحل مکران ایران برای تجارت و ترانزیت برگزار کنند. وی همچنین تاکید کرد که تحولات اخیر در افغانستان تاثیری بر برنامه‌های مشترک این سه کشور نخواهد داشت.

سیدیکوف گفت: هند یکی از شرکای استراتژیک ما است و این یک پروژه مهم است. اولین نشست‌مجازی کارگروه سه‌جانبه برای استفاده مشترک از بندر چابهار دسامبر سال گذشته برگزار شد و سه کشور تاریخ بر‌گزاری دومین نشست را تعیین خواهند کرد.

بختیار مصطفایف، معاون موسسه بین‌المللی آسیای میانه که مورد حمایت دولت ازبکستان است، در این‌باره گفت که دولت معتقد است افزایش دسترسی به اقیانوس‌‌ها از نظر استراتژیک بسیار مهم است. مصطفایف گفت: تقریبا ۸۰‌درصد صادرات و واردات ازبکستان از طریق مسیرهای شمالی که از کشورهای آسیای‌میانه و روسیه عبور می‌کنند انجام می‌شود و دسترسی به خلیج‌فارس برای این کشور سودمند خواهد بود.

وی در ادامه تاکید کرد که کشورهای جنوب آسیا به‌سرعت در حال توسعه هستند و بازار بزرگی را با جمعیتی حدود دو میلیارد خواهند داشت. مصطفایف گفت: تلاش برای ترکیب آسیای جنوبی و آسیای مرکزی سودمندتر خواهد بود. وی افزود که تقویت اتصال ازبکستان با دیگر کشورها همچنین «درهای جدیدی را برای بهبود وضعیت امنیتی و مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی» در سراسر منطقه باز خواهد کرد.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان در نشستی‌مجازی با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند‌ که ۱۱ دسامبر سال گذشته برگزار شد، برای اولین‌بار پیشنهاد گفت‌وگوی سه‌جانبه بین هند، ایران و ازبکستان را برای ارتقای ارتباط از طریق بندر چابهار ارائه کرد. بر اساس این گزارش، طرف هندی از این پیشنهاد استقبال کرد و با اشتیاق و قاطعیت پاسخ داد. اولین جلسه کارگروه سه‌جانبه استفاده مشترک از چابهار تنها سه روز بعد در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شد.