وی تصریح کرد: به اطلاع همه اصناف و واحدهای صنفی در سراسر کشور می‌رسانم که اصولا تعیین مالیات با دو روش برابر ظرفیت‌های قانونی که وجود داشت امکان‌پذیر بود‌ که یک روش تعیین‌مالیات با ابراز و اظهار‌کردن میزان درآمد یا به‌عبارتی ماده ۹۷ قانون مالیات‌ها و تسلیم اظهارنامه بود که این ظرفیت همواره وجود دارد.

وی با بیان اینکه برخی از صنوف می‌پرسند به دلیل اینکه در شرایط کرونا فعالیتی نداشتند یا اساسا تعطیل بوده‌اند مانند تالارها که بعضا تا اواسط ماه پیش هم تعطیل بودند؛ باید معاف از مالیات بشوند؟ گفت: یکی از راهکارهای استفاده از معافیت این است که اگر صنوف فعالیتی نداشتند، باید اظهارنامه بدهند که بر اساس اظهارنامه، رسیدگی شود به چه میزان مالیات تعیین شود و اینکه چه فعالیت داشته باشند و یا نداشته باشند، تعیین مالیات مسیر خودش را طی می‌کند.

بهره‌مندان تبصره ماده ۱۰۰

ممبینی اظهار کرد: یکی از ظرفیت‌هایی که همواره برای بعضی از مشاغل بند «ج» وجود داشته است؛ استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ بود که در سال ۹۸ با استفاده از این تبصره، تعداد زیادی از واحدهای صنفی مشارکت کردند و به‌طور نسبی اظهار رضایت نیز داشتند. امسال نیز اگر ۳۰ برابر معافیت لحاظ می‌شد، به دلیل تورمی که به قیمت کالاها و خدمات وارد شده بود، تعدادی از مودیان نمی‌توانستند از این ظرفیت به‌طور کامل و موثر استفاده کنند، بنابراین از ابتدا درخواست اصلاح این ضریب را داشتیم.

وی افزود: درخواست اولیه اتاق اصناف ایران ۶۰ برابر بود که نهایتا دیروز موفق شدیم که ۴۵ برابر، مصوبه را از ستاد ملی کرونا بگیریم. بنابراین کسانی که درآمد ابرازی‌شان، زیر ۴۵‌برابر معافیت است می‌توانند از مزایای تبصره استفاده کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: تبصره ماده ۱۰۰ نیز با تغییراتی همراه بوده که امسال در بند اول آن ضرایب کسانی که تا ۳ میلیون تومان مالیات سال قبل آنها بوده بدون هر‌گونه افزایشی نسبت به مالیات سال قبل‌شان می‌توانند مالیات را پرداخت کنند و قطعی بشود و طبق دستورالعملی که ابلاغ خواهد شد و در سایت اتاق اصناف ایران نیز قرار داده خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر کسانی هستند که احساس می‌کنند استفاده از تبصره نمی‌تواند به آنها کمک کند می‌توانند با استفاده از ظرفیت ماده ۹۷ اظهارنامه بدهند و میزان درآمدشان را خودشان ابراز کنند تا رسیدگی شود.

ممبینی افزود: با توجه به اینکه زمان نسبتا طولانی از خرداد ماه را از دست دادیم و این موضوع با تاخیر ابلاغ می‌شود درخواست کردیم که زمان تسلیم اظهارنامه را هم تمدید کنند، همچنان در حال پیگیری هستیم و امیدواریم مسوولان سازمان مالیاتی به این نکته توجه کنند چرا‌که در فرصت باقی‌مانده تا پایان خرداد‌ماه تراکم جمعیت برای تسلیم اظهارنامه یا تکمیل فرم تبصره ماده‌۱۰۰ می‌تواند آزاردهنده باشد و با توجه به شرایط کرونایی که وجود دارد و بسیاری از مسوولان واحدهای صنفی درگیر انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر هستند؛ مصرانه درخواست داریم فرصت تسلیم اظهارنامه تمدید شود و پیگیر خواهیم بود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند