معاون اول رئیس‌جمهور همچنین  از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست با حساسیت نسبت به تهیه دارو به‌ویژه برای بیماران خاص نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. وی با بیان اینکه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده نباید کمبودی در بازار داروی کشور وجود داشته باشد، عنوان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید این اطمینان را به جامعه بدهد که داروهای مورد نیاز مردم تحت هر شرایطی تا‌مین خواهد شد. معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص تولید،‌ توزیع و قیمت روغن در بازار،‌ گفت: با توجه به افزایش تولید و توزیع و نیز ذخایر روغن در کشور، نهادهای متولی باید با آگاهی بخشی و استفاده از همکاری رسانه‌ها، فضای روانی ایجاد شده که منجر به خرید بیش از حد و احتکار کالا می‌شود را از بین ببرند. جهانگیری با اشاره به اجماع نظر همه مسوولان کشور برای تخصیص ارز به کالاهای اساسی و نیز دستور رئیس‌جمهور مبنی بر لغو یک مصوبه در خصوص افزایش تعرفه واردات روغن، اظهار کرد: البته این شرایط به دنبال برخی تنش‌های روانی ایجاد شده است اما هیچ منطق و دلیلی برای کمبود روغن در کشور وجود ندارد.

وی با تا‌کید بر ضرورت نظارت و رسیدگی دقیق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات بر بازار و پرونده‌های تخلفاتی،‌ از استانداران کشور به‌ویژه استانداران استان‌های مرزی کشور خواست با رصد و نظارت دقیق، موضوع قاچاق روغن را با توجه به افزایش قیمت جهانی این محصول در دستور کار خود قرار دهند. جهانگیری با تا‌کید بر اهمیت تنظیم بازار شب عید و تا‌مین مایحتاج مردم در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان، به مشکلات مردم در تهیه مرغ با قیمت مصوب اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی روند تولید این محصول رو به افزایش است و در روزهای جاری نیز تلاش شده میزان عرضه این محصول در میادین میوه و تره‌بار افزایش یابد و باید با نظارت بیشتر بر نظام تولید و توزیع بازار به یک توازن رسید.

معاون اول رئیس‌جمهور با تا‌کید بر اینکه استانداران در ارتباط با قیمت مرغ موظف به همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، خواستار مسوولیت و دخالت بیشتر این وزارتخانه در بحث توزیع و خرده فروشی و نظارت در بازار شد. وی با اشاره به دغدغه و نگرانی رهبر معظم انقلاب از افزایش قیمت میوه،‌ از وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی به‌عنوان دستگاه‌های متولی که وظیفه تعادل بخشی به بازار میوه را دارند خواست با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تولید،‌ انبار و توزیع میوه، تمام وقت و حتی در تعطیلات نوروز در بازار حضور داشته باشند.

جهانگیری اطلاع رسانی درباره بازارها و اطمینان بخشی به افکار عمومی نسبت به وجود کالاهای اساسی را در کشور در شرایط موجود موضوعی حائز اهمیت خواند و بر توزیع این کالاها با قیمت مصوب در همه استان‌ها و شهرستان‌ها تا‌کید کرد. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از استانداران استان‌های مرزی خواست از طریق بازارچه‌های مرزی و با کمک تعاونی‌های مرزی تسهیلات و شرایط لازم برای واردات کالاهای اساسی و میوه مورد نیاز مردم را فراهم کرده و وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی هماهنگی و نظارت کنند.