آرشیو روزنامه شماره ۵۲۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازار پول و ارز - روزنامه شماره ۵۲۹۵

 • نخستین نزول دلار پس از ۵ ماه

  دنياي اقتصاد: در آخرین روز مهر، اسکناس آمریکایی در مسیر افزایشی قرار گرفت، ولی علامت بازدهی ماهانه آن، منفی باقی ماند. روز پنج‌شنبه، دلار ۱۱۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و در محدوده ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت. با وجود این رشد، میزان بازدهی اسکناس آمریکایی در مهر در محدوده منفی ۶ دهم درصد قرار گرفت. این نخستین بار از ماه اردیبهشت بود که دلار بازدهی منفی را در مقیاس ماهانه تجربه کرد.
 • جدال سخت با انتظارات تورمی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای پولی و بانکی شهریورماه ۱۴۰۰ نشان می‏دهد که سهم پول از نقدینگی به میزان ۱/ ۲۰ درصد رسیده که بیشترین میزان ۱۰ ماه اخیر است. همچنین رشد نقطه‏ای نقدینگی نیز با ثبت ۵/ ۴۰ درصد، به بیشترین مقدار خود در سال جاری رسیده است. هر چند در دو ماه اخیر، رشد ماهانه پایه پولی کاهش یافته، اما آمارها از تشدید روند انتظارات تورمی حکایت دارد. در این شرایط‌ حساس، سیاستگذار با دو تاکتیک انتشار اوراق با نرخ جذاب و کاهش استقراض از منابع بانک مرکزی به دنبال مدیریت فضای تورمی است.
 • بازار بیت‌کوین در خوف و رجا

  دنياي اقتصاد: معامله‌گران بازار بیت‌کوین انتهای هفته پرهیجانی را تجربه کردند. بیت‌کوین توانست در انتهای هفته در گام بلندی به سوی محدوده ۶۷ هزار دلاری برود که بالاترین قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال بود، ولی پس از برخورد به محدوده یاد شده، به یکباره فروش‌ها شدت گرفت و قیمت این ارز نزدیک به ۶ درصد اصلاح شد و در مقطع کوتاهی به زیر مرز ۶۳ هزار دلار رفت. رصد بازار و صحبت‌های تحلیل‌گران نشان می‌دهد معامله‌گران در وضعیت شبیه به خوف و رجا قرار گرفته‌اند.
 • اهمیت «ثبات قیمت‌ها» در «ثبات زندگی مردم»

  ايبنا: در یک اقتصاد مبتنی بر بازار وجود حد معقولی از نوسانات ضروری و طبیعی بوده و یک اقتصاد پویا همیشه نیازمند تغییرات ساختاری تدریجی است. احمد یزدان‌پناه، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا‌(س)، در یادداشتی در باب اهمیت ثبات قیمت‌‌ها در کشور نوشته است: عارف و عامی و رئیس کل جدید بانک مرکزی و تمامی مردم شریف کشورمان همه می‌دانند که سال‌هاست از نعمت «ثبات قیمت‌‌ها» محروم هستیم، بنابراین تاکید مقام پولی بر آن هر چند به قول غربی‌ها یک «سورپرایز پولی» از طرف بانک مرکزی به حساب نمی‌آید، ولی باید امیدوار بود که با تشکیل یک «اتاق فکر» (نه به معنی لغوی آن) از باسوادان پولی و مالی مستقل و آگاه، اهداف بانک مرکزی در راستای اثربخشی بیشتر و تحقق کم هزینه‌تر برای جامعه به پیش رود.
 • نوسان اندک نرخ تورم در انگلیس

  ایسنا: نرخ تورم انگلیس بالای سطح ۳درصدی ماند. همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که به توقف بخش بزرگی از فعالیت‌‌‌های اقتصادی در این کشور منجر شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه سپتامبر با ۱/ ۰درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۱/ ۳درصد رسیده است.
 • افزایش تورم کشورهای اروپایی

  ایسنا: نرخ تورم در کشورهای اروپایی کاملا از محدوده هدف‌گذاری شده خود فاصله گرفته است. به گزارش مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۴/ ۰ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۴/ ۳ درصد رسید تا نرخ تورم مجددا از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به‌طور متوسط ۶/ ۳ درصد بوده که از ماه قبل ۳/ ۰ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در یک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزایش داشته است. همچنین یک کشور نیز هیچ افزایش تورمی را تجربه نکرده است.
 • زلزله FATF در بازار رمزارزها

  ایسنا: کارگروه ویژه اقدام مالی به زودی راهنمای بازبینی شده خود درباره ارزهای دیجیتالی را منتشر خواهد کرد. به گزارش کوین تلگراف، مارکوس پلیر، رئیس این کارگروه‌ با بیان اینکه در آخرین نشست FATF بخش بزرگی از گفت‌وگوها به ارزهای دیجیتالی اختصاص یافت، افزود: این راهنما مبتنی بر سنجش ریسک دارایی‌‌های مجازی و سرمایه‌گذاری در آنها خواهد بود و هفته آینده منتشر می‌شود.
 • وضعیت مناسب منابع ارزی کشور

  ایبنا: یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: منابع ارزی کشور به اندازه‌ای است که براساس آن بدون هیچ مشکلی کشور مدیریت می‌شود، اما باید توجه ویژه‌ای به مدیریت مناسب در این خصوص داشت.
 • ضرورت تمرکززدایی از بودجه ۱۴۰۱

  شادا: سید‌احسان خاندوزی در جلسه شورای اداری شهرستان مرزی بیله‌سوار تاکید کرد: ما به‌دنبال تغییر و تحول در وضعیت اقتصادی کشور هستیم و این کار با تمرکز زدایی در بودجه ۱۴۰۱ انجام خواهد گرفت. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به اینکه تمرکززدایی می‌تواند به اتمام پروژه‌های زخمی و نیمه‌کاره در کشور کمک کند افزود: این رویکرد اصلی ما در وزارت اقتصاد است و دراین‌باره رایزنی‌‌های لازم را با سازمان برنامه و بودجه کشور انجام داده‌‌ایم. خاندوزی تصریح کرد: باید نوع نگاه ما به نظام مدیریتی از حالت متمرکز به منطقه‌محور تغییر کند تا بتوانیم مشکلات موجود در شهرستان‌ها را حل کنیم. وزیر امور اقتصاد و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های موجود در منطقه مغان استان اردبیل گفت: اگر توان مدیریتی شهرستان‌ها به لحاظ بودجه‌‌ای افزایش یابد قطعا بسیاری از مشکلات شهرستان‌های مختلف این استان مرتفع خواهد شد. وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه نباید در مقام وزیر مدافع تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری در وزارتخانه‌ها باشیم، اضافه کرد: تمرکز قدرت تصمیم‌گیری، سدی در برابر چابک‌سازی روند توسعه مناطق مختلف و شهرستان‌های کشور است. خاندوزی با اشاره به مطالبه بحق مردم شهرستان بیله‌سوار گفت: طبق برنامه‌ریزی‌‌های انجام‌شده و بعد از بررسی نهایی منطقه آزاد بیله‌سوار تا پایان سال کلنگ‌زنی و هیات‌مدیره این منطقه نیز انتخاب خواهد شد تا روند سرمایه‌‌گذاری در این منطقه تسریع شود.
 • تغییر مدیران‌عامل بانک تجارت و ملت

  دنیای‌اقتصاد: پس از انتشار اخبار غیررسمی از تغییر و جابه‌جایی مدیران‌عامل بانک‌ها در هفته‏‌ای که گذشت بالاخره پایان هفته گذشته دو خبر رسمی از تغییر مدیران‌عامل بانک‌های تجارت و ملت در رسانه‌های مختلف انتشار یافت. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت که از دی‌ماه سال ۱۳۹۶ مدیریت این بانک را به عهده داشت، صندلی خود را به هادی اخلاقی سپرد تا به‌جای محمد بیگدلی مدیریت بانک ملت را به عهده گیرد. دولت‌آبادی دارای مدرک لیسانس حقوق قضایی است و پیش از این سمت‏‌های مختلفی را در مدیریت بانک تجارت و شرکت‌‌هایی چون لیزینگ‌ایران، پارس‌مینو، تدبیرگران و شرکت سرمایه‌‌گذاری ملی ایران داشته است. در دوره ۴ساله مدیریت دولت‌آبادی در بانک تجارت وی وارث چالش‌های مختلفی از جمله موضوع زیاندهی این بانک بود که به استناد گزارش‏‌های مالی چند سال گذشته توانست بر این چالش‏‌ها تا حدود زیادی غلبه کند. بنا بر این گزارش هادی اخلاقی ‌فیض‌آثار هم که روز پنج‌شنبه گذشته با تصویب هیات‌مدیره بانک تجارت و تایید بانک مرکزی مدیرعامل این بانک شد؛ پیش از این در تیرماه سال ۱۳۹۵ به‌عنوان مدیرعامل بانک ملت منصوب شده بود. وی دارای مدرک دکترای علوم اقتصادی است و در کارنامه خود قائم‌مقامی و عضویت در هیات‌مدیره بانک سپه را دارد.
 • جزئیات بخشنامه جدید بانک مرکزی برای تسهیلات بخش تولید

  ایسنا: با توجه به بانک‌‌‌محور بودن اقتصاد ایران و وظیفه مهم بانک‌ها در تامین مالی اقتصاد، بانک مرکزی در بخشنامه‌‌ای به بانک‌ها جزئیات سقف تسهیلات سرمایه در گردش برای پرداخت به واحدهای تولیدی را ابلاغ کرد. یکی از تسهیلاتی که بانک‌ها در راستای تامین مالی اقتصاد پرداخت می‌کنند، سرمایه در گردش است و درصورتی‌که برای پرداخت هزینه‌های کوتاه‌‌مدت خود شامل حقوق و دستمزد کارکنان و هزینه‌های جاری نظیر آب، برق، گاز، خرید مواداولیه، لوازم یدکی، ابزار کار و اتمام کالای نیم‌ساخته یا در جریان ساخت خود با کمبود نقدینگی مواجه شده‌‌اید، می‌‌توانید معادل سرمایه موردنیاز خود را از بانک درخواست کنید. در این زمینه، آخرین اعلام بانک مرکزی حاکی از آن است که تا ۶ ماهه اول سال‌جاری بانک‌ها معادل ۸۳۷ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به کلیه بخش‌های اقتصادی پرداخت کرده‌‌اند که ۵/ ۶۷‌درصد کل تسهیلات پرداختی است.
 • جریان وام ۵۵ میلیون یورویی برای کرونا

  ایسنا: با وجود رایزنی‌‌های صورت گرفته در رابطه با دریافت تسهیلات از مراجع بین‌‌المللی، گزارش‌‌های رسمی نشان می‌دهد که در سال گذشته فقط حدود ۲/ ۵۵ میلیون یورو وام اضطراری از بانک جهانی در اختیار ایران قرار گرفته و خبری از کمک صندوق بین‌المللی پول نیست. در دوران شیوع کرونا، ایران درخواست‌‌‌هایی از بانک جهانی و صندوق بین‌‌المللی پول برای کمک و دریافت وام اضطراری داشت و این پیگیری تا سال‌جاری نیز ادامه داشت. این در حالی است که تازه‌‌ترین گزارشی که دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ منتشر کرد، نشان داد که پرداخت وام اضطراری از سوی بانک جهانی صورت گرفته است، ولی خبری از منابع صندوق بین‌المللی پول در این گزارش نیست.
 • تعیین‌تکلیف جاماندگان سهام عدالت

  مهر: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حدود ۱۰‌میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت هستند که تکلیف آنها تا دو هفته دیگر در مجلس مشخص می‌شود. محمدرضا پورابراهیمی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص جاماندگان از سهام عدالت تصریح کرد: در بخش اول افرادی هستند که در ابتدا فرم پر کرده و ثبت‌نام هم کرده بودند اما الان جزو مشمولین نیستند که حدود ۲‌میلیون نفر می‌شوند. در بخش بعدی طبق آمار سازمان بهزیستی و کمیته امداد حدود یک‌میلیون و ۴۰۰‌هزار خانوار از سهام عدالت جا مانده‌اند. او افزود: برآورد ما این است که در کل حدود ۱۰‌میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت هستند. پورابراهیمی بیان کرد: جلساتی در خصوص تعیین‌تکلیف جاماندگان این سهام در مجلس داشته‌ایم و بررسی برخی جزئیات باقی مانده است. پیش‌بینی می‌کنیم تا دو هفته دیگر تکلیف جاماندگان سهام عدالت روشن شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر