آرشیو روزنامه شماره ۵۲۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازار پول و ارز - روزنامه شماره ۵۲۰۰

 • گل به خودی در مهار تورم

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای پولی اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد در دو ماه نخست امسال ۳/ ۷درصد به پایه پولی اضافه شده است. تامین بودجه برای پرداخت حقوق در قالب تنخواه‌گردان عامل این افزایش بوده است. همچنین آمار اردیبهشت حکایت از آن دارد که سهم سپرده‌های مدت‌دار از نقدینگی افزایش یافته است. این آمار تایید می‌کند که از شدت تقاضای سرمایه‌گذاری در بازارهای دارایی کاسته و جای خود را به سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک، نظیر سپرده و اوراق داده است. بنابراین فرصتی برای تامین مالی غیرتورمی از طریق انتشار اوراق به‌وجود آمده است. اما براساس آمارها، وزارت اقتصاد در ۴ حراج اخیر خود در سال‌جاری نتوانسته در فروش اوراق موفق عمل کند. رویه‌ای مشابه بهار سال گذشته؛ در شرایطی که نرخ سود بانکی در آن زمان کاهش یافته بود، اما سیاستگذار از فرصت فروش اوراق بهره نبرد. حال این اشتباه در حال تکرار است و سیاستگذار به جای بهره‌گیری از ابزار اوراق، از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کند تا یک گل به خودی در مهار تورم دریافت کند.
 • جو متفاوت دلار در انتهای بهار

  دنیای‌اقتصاد: دلار در خردادماه با سرعت در مسیر صعودی حرکت کرد و توانست تا کانال ۲۴ هزار تومانی بالا بیاید. روند افزایشی اسکناس آمریکایی در آخرین روز این ماه نیز ادامه یافت و روز دوشنبه، ۱۷۰ تومان رشد قیمت را تجربه کرد و به بهای ۲۴ هزار تومان رسید.
 • سایه سنگین چین بر سر رمزارزها

  دنیای‌اقتصاد: بیت‌کوین گرفتار فشارهای چینی شده است. ممنوعیت استخراج رمزارز در یکی از مراکز مهم چینی و حس بازار مبنی بر سرکوب بیت‌کوین از سوی اژدهای زرد آسیایی موجب شد که معامله‌گران در موقعیت خروج از بازار قرار بگیرند و رمزارزها افت شدیدی پیدا کنند. تا ساعت ۵بعدازظهر دیروز بیت‌کوین تا سطح ۳۲هزار دلاری پایین رفت و اتریوم مرز ۲هزار دلاری را از دست داد.
 • پیش‌بینی IMF از اقتصادهای در حال توسعه

  دنیای‌اقتصاد: نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های پولی و مالی در گزارش‌ها و تحلیل‌های خود به‌طور مستمر از واژه «بازارهای نوظهور» نام می‌برند و آنان را در برابر «اقتصادهای پیشرفته» تعریف می‌کنند.
 • اپیدمیولوژی اقتصاد کلنگی

  مهدی کیخا
  اقتصاد کلنگی(به نقل از محمدعلی کاتوزیان در کتاب «ایران جامعه کوتاه‌مدت») به اقتصادی گفته می‌شود که در آن سیاست‌های اقتصادی در افق زمانی کوتاه‌مدت و معطوف به فدا کردن تولید آینده به نفع مصرف حال است، در چنین اقتصادی تحلیل‌های فنی و تخصصی که در پی یافتن روابط علی و معلولی متغیرها هستند و درک آنها مستلزم بهره‌مندی از مطالعه در قید زمان است، جای خود را به روایت‌های ساده عامیانه می‌دهد و از آنجا که درک این روایت‌ها، بدون صرف زمان و تخصص است، جذاب نمود پیدا می‌کنند و به سرعت گسترش می‌یابند.
 • جاماندگان از یارانه منتظر بمانند؛ مراجعه نکنند

  به‌دنبال تصمیم دولت برای ثبت‌نام از جاماندگان یارانه فعلا با ابلاغ آیین‌نامه مربوطه باید وزارت رفاه مقدمات ثبت‌نام را فراهم و در نهایت لیستی را به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارائه و پرداخت انجام شود. در این شرایط نیازی به مراجعه داوطلبان برای ثبت‌نام وجود نداشته و باید منتظر اعلام وزارت رفاه جهت ثبت‌نام الکترونیکی باشند.
 • آغاز واکسیناسیون عوامل برگزاری بازی‌های توکیو ۲۰۲۰

  کمیته برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک، عوامل درگیر در برگزاری این دو رویداد را واکسینه می‌کند. به گزارش کمیته ملی پارالمپیک، بر اساس گزارش خبرگزاری کیودو، فرماندار توکیو در تلاش است تا پایان ماه اوت روزانه حدود ۲۵۰۰ نفر از کارکنان واکسینه شوند. تصمیم به اجرای واکسیناسیون پس از انعقاد قراردادی بین دولت ژاپن و شرکت فایزر اتفاق افتاد تا بر این اساس ۱۰ هزار نفر از افرادی که شاغل در مسابقات هستند، با واکسن شرکت فایزر در برابر کووید-۱۹ واکسینه شوند. کارکنان، داوطلبان، رسانه‌های پذیرش شده و کارکنان بخش سلامت، در میان کسانی هستند که واجد شرایط دریافت واکسن هستند. ورزشکاران المپیکی ژاپن نیز پس از آنکه دزهای مورد قرارداد بین کمیته‌ بین‌المللی المپیک (IOC) و شرکت فایزر در دسترس قرار گرفت، واکسینه خواهند شد.
 • سازمان اموال تملیکی متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی

  به گزارش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، بر اساس مصوبه هیات وزیران در جلسه نهم خرداد ماه سال‌جاری که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده بود، سازمان اموال تملیکی متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی شامل کلیه وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و شرکت‌های دولتی و دیگر دستگاه‌ها شد.
 • تحولات اساسی کرونا در ساختار تولیدات صنعتی

  براساس نتایج مطالعه یک موسسه پژوهشی در آمریکا، کووید-۱۹ در صنایع سبک و سنگین چالش‌های بزرگی از جمله کاهش چابکی سازمان، دشواری تامین مواد اولیه، مدیریت نیروی انسانی و نظایر آن به‌همراه داشته است. مدیران صنایع در این نظرسنجی از تجربیات خود در عبور از این چالش‌ها سخن گفته‌اند که می‌تواند زمینه‌ساز تحولی گسترده در فرآیند تولید در جهان آینده باشد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا موسسه دیلویت (Deloitte) در ماه نوامبر سال گذشته میلادی یک نظرسنجی را با هدف درک بهتر چشم‌انداز صنعت ساخت انجام داده است.
 • بیت‌کوین بدترین دشمن خودش است

  چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو می‌گوید بیت‌کوین در مقایسه با اتریوم و سایر شبکه‌های اثبات سهام بسیار کند است. او در ادامه بیت‌کوین را بدترین دشمن خودش خواند و او را بازنده رقابت با اتریوم توصیف کرد.
 • کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در چین

  سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در پنج ماه نخست امسال حدود ۴ درصد کمتر شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر