میزان درآمد متخصصان سئو copy

جالب است بدانید که بر اساس این گزارش، ۲۶درصد از فعالان حوزه سئوی ایران خانم هستند و ۵۶درصد از فعالان این حوزه بین ۲۶ تا ۳۵ سال سن دارند. ۴۴درصد آنها بین ۲ تا ۵ سال سابقه کار دارند و تنها ۶‌درصد از آنها سابقه کاری بیش از ۱۰ سال دارند. این آمار نشان می‌دهند که بیش از نیمی از فعالان سئوی ایران در پایتخت و ۲۸درصد از آنها در کلان‌شهرها سکونت دارند. به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‍‎علاوه، ۲۹‌درصد از متخصصان سئو اعلام کرده‌‌‎اند که در سال ۱۴۰۲ برای مهاجرت اقدام کرده‌‌اند.

نابرابری درآمدی میان زنان و مردان

سومین گزارش جامع سئو نشان می‌دهد که ۴۰درصد از متخصصان سئو در ایران در سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰میلیون تومان درآمد ماهانه داشته‌‌‎اند. همچنین درآمد ماهانه ۳۹درصد از آنان زیر ۱۲میلیون تومان بوده است. در سال ۱۴۰۲ میانگین درآمد کارشناسان سئو آقا و خانم به‌‌‎ترتیب ۱۲ و ۱۵میلیون تومان و میانگین درآمد مدیران سئو آقا و خانم به ‌‌ترتیب ۲۶ و ۱۹میلیون تومان بوده است. در این میان تنها در سطح کارشناسان ارشد، میانگین درآمد ماهانه خانم‌‌ها و آقایان برابر بوده است؛ کارشناسان سئو در این سال ماهی ۱۸میلیون تومان درآمد داشته‌‌اند. این بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که ظاهرا متخصصان سئو در ایران برای کسب‌‌ درآمد بیشتر باید سه شغل داشته باشند. میانگین درآمد متخصصان سئوی دارای یک، دو و سه شغل به‌‌ ترتیب ۲۰، ۲۱ و ۲۶میلیون تومان است. داده‌‌های سومین گزارش جامع سئو تریبون نشان می‌دهد که در حوزه سئو میزان درآمد متخصصان با سابقه کار آنها رابطه مستقیم دارد و درآمد ماهانه ۵۸‌درصد از متخصصان سئو با بیش از ۱۰ سال سابقه کار بیش از ۴۰میلیون تومان است. همچنین در سال گذشته ۱۴درصد از مدیران و ۱۰‌درصد از استراتژیست‌‌های سئو درآمدی بالای ۴۰میلیون تومان در ماه داشته‌‌اند.

افزایش بودجه کارفرمایان

بر اساس این داده‌‌ها، در سال گذشته ۴۰‌درصد از متخصصان سئو شاغل در آژانس‌‌ها، مدیر سئو، ۲۳‌درصد کارشناس، ۲۱‌درصد استراتژیست، ۱۴‌درصد کارشناس ارشد و ۲‌درصد کارآموز سئو بوده‌‌اند. در این سال فریلنسرها‌ سئو بیشتر پروژه‌‌های خود را با معرفی ‌‌شدن از طریق دوستان و کارفرمایان قبلی و شبکه‌‌سازی شخصی خودشان دریافت کرده‌‌اند. همچنین ۷۳‌درصد از فریلنسرها، مشاوران و متخصصان سئو شاغل در آژانس‌‌های سئو که بیش از ۱۰ سال سابقه کار دارند، بیش از ۶ پروژه را به‌‌ شکل همزمان مدیریت می‌کنند. به‌‌علاوه، ۵۰‌درصد از افراد شاغل در آژانس‌‌های سئو و فریلنسرها و مشاوران سئو که دارای سه شغل هستند به‌‌ شکل همزمان روی ۴ تا ۱۰ پروژه فعالیت می‌کنند.

در حوزه سئو شغل بیشتر افراد دو شغله ترکیبی از فریلنسر/مشاور و کار روی سئوی سایت خود و ترکیب کار بیشتر افراد سه‌‌ شغله، تیم داخلی شرکت‌ها، فریلنسر/مشاور و کار روی سئوی سایت خود است. ۵۴‌درصد از متخصصان سئوی شاغل در آژانس‌‌ها و فریلنسرها و مشاوران گزارش کرده‌‌اند که بودجه کارفرمایان در سال ۱۴۰۲ با افزایش همراه بوده است که نشان از پی بردن آنها به اهمیت این حوزه دارد. همچنین آنها گزارش کرده‌‌اند که بزرگ‌ترین انتظارات کارفرمایان از متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ افزایش فروش و بزرگ‌ترین چالش‌‌ آنان با کارفرمایان، عدم‌صبر کافی در پروژه‌‌های سئو بوده است.

انتظارات متفاوت از متخصصان

این گزارش نشان می‌دهد که در سال گذشته ۴۲‌درصد از متخصصان سئوی شاغل در شرکت‌ها، کارشناس سئو، ۳۰‌درصد از آنها مدیر سئو، ۲۱‌درصد کارشناس ارشد سئو، ۶‌درصد استراتژیست و تنها یک‌درصد کارآموز سئو بوده‌‌اند. در سال ۱۴۰۱ میزان بیشتری از افراد (۴درصد) نسبت به سال ۱۴۰۲ (یک درصد) نقش خود را کارآموز سئو معرفی کرده‌‌اند. این در حالی‌‌ است که میزان کارشناسان و کارشناسان ارشد سئو در شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲ با سال ۱۴۰۱ برابر بوده است.

۸۴‌درصد از متخصصان سئو تعداد اعضای سازمانی که در آن فعالیت می‌کنند را بین یک تا ۱۰۰ نفر اعلام کرده‌‌اند و نزدیک به نیمی از متخصصان سئو در شرکت‌های زیر ۲۰ نفر فعالیت می‌کنند. همچنین میزان تیم‌‌های سئو با تعداد اعضای بیش از ۱۰ نفر، ۶ تا ۱۰ نفر و یک نفر هر کدام با یک‌درصد رشد نسبت به سال قبل به‌‌ترتیب به ۲، ۶ و ۲۶درصد رسیده است. ۶۶‌درصد از متخصصان سئوی فعال در تیم‌‌های داخلی شرکت‌ها اعلام کرده‌‌اند که در سال ۱۴۰۲ بودجه سئوی شرکت‌‌ آنها با افزایش همراه بوده‌‌ است. بزرگ‌ترین انتظار شرکت‌ها از متخصصان سئو بهبود رتبه کلمات کلیدی بوده، اما این در حالی است که بزرگ‌ترین انتظار از متخصصان سئوی شاغل در آژانس‌‌های سئو و فریلنسر/مشاور، افزایش فروش بوده است.

چالش‌‌ها، سختی‌‌ها و تهدیدها

ناآگاهی کارفرما از روند یک پروژه‌‌ سئو، محدودسازی و اختلالات اینترنتی و ناکافی ‌‌بودن بودجه اختصاص داده‌‌شده به سئو، به ‌‌ترتیب سه چالش بزرگ متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ بوده است. محدودسازی و اختلالات اینترنتی برای متخصصان سئویی که در تیم‌‌های داخلی شرکت‌ها فعالیت می‌کنند، کمتر از سایر متخصصان چالش‌‌برانگیز بوده است. به نظر می‌رسد با افزایش میزان سابقه کار، چالش‌‌های آپدیت الگوریتم‌‌های گوگل و کمبود نیروی انسانی برای متخصصان سئو چالش جدی‌‌تری ایجاد کرده و با کاهش سابقه کاری، چالش نبود ساختاری درست برای قراردادهای سئو بیشتر احساس شده‌‌ است. ۴۹‌درصد از متخصصان سئو معتقدند تغییرات الگوریتم‌‌های گوگل در سال ۱۴۰۲ روی تلاش‌‌ آنها تاثیر مثبت داشته و ۲۴‌درصد از آنان نیز معتقدند این موضوع بر تلاش‌‌های سئویی آنان تاثیر منفی داشته است. سه فعالیت سخت در حوزه سئو از نظر متخصصان سئو به ترتیب تطابق با الگوریتم‌‌ها گوگل، یادگیری مداوم در سئو و سئوی خارجی و استراتژی لینک‌‌سازی بوده است. به‌‌علاوه بزرگ‌ترین تهدید حوزه سئو در دو سال آینده تغییر رفتار کاربران به‌‌واسطه پیشرفته‌‌تر شدن هوش مصنوعی و سخت‌‌تر شدن رقابت برای کسب و کارهای کوچک ارزیابی شده است.

معیارهای سنجش میزان موفقیت

بهبود رتبه‌‌ کلمات کلیدی، افزایش ترافیک ارگانیک و افزایش فروش، سه معیار برتر سنجش میزان موفقیت برای متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ بوده است. در این زمینه افزایش ترافیک ارگانیک و سهم ترافیک کلمات برند و غیر‌برند با افزایش سابقه کاری، برای متخصصان سئو از اهمیت بالاتری برخوردار می‌شود. از نظر متخصصان سئو در سال ۱۴۰۲ بزرگ‌ترین عوامل رتبه‌‌بندی سایت‌‌ها از سوی گوگل به‌‌ ترتیب تولید محتوای با کیفیت، ‌‌ فاکتورهای سئوی تکنیکال و تجربه کاربری بوده است. به علاوه، پیش‌بینی آنان از مهم‌ترین عامل رتبه‌‌بندی در دو سال آینده به تجربه کاربری تعلق گرفته است.

تحولات هوش‌‌مصنوعی

متخصصان سئو اعلام‌‌کرده‌‌اند که در سال ۱۴۰۲ از ابزارهای هوش مصنوعی بیش از هر چیز برای تولید محتوای متنی استفاده کرده‌‌اند و استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل داده در متخصصان سئو باسابقه بیشتر بوده است. مهم‌ترین مهارت‌‌هایی که فعالان حوزه سئو اعلام کرده‌‌اند برای بهبود عملکرد خود در حوزه سئو به‌‌دنبال یادگیری آنها هستند، عبارتند از: توسعه دانش در حوزه سئو، کار با ابزارهای هوش مصنوعی، مارکتینگ و تحلیل داده. همچنین متخصصان سئو با بیش از ۱۰ سال سابقه کار به‌‌دنبال یادگیری تحلیل داده برای بهبود عملکردشان هستند. پلتفرم تریبون برای افزایش مشارکت متخصصان سئو در این پژوهش، از ظرفیت مجموعه‌‌های جت‌‌سئو، ایران‌‌تلنت، آژانس سئوی منظم و وبسیما به‌‌عنوان پارتنر این گزارش بهره برده است.