محمد‌جواد صدری‌مهر در حاشیه نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴ در جمع خبرنگاران، حوزه هوش مصنوعی در دنیا را یک حوزه استراتژیک توصیف کرد و افزود: «حتی شرکت‌های بزرگ آمریکایی که پردازشگرهای هوش مصنوعی را تولید می‌کنند، به شرکای استراتژیک خود مانند عربستان نمی‌فروشند.»

وی با بیان اینکه آمریکا با تصویب قانونی، فروش آنها را رسما ممنوع اعلام کرده است، گفت: «بخش زیرساخت در این حوزه بسیار مهم است. از این‌رو با ایجاد مرکز ملی هوش مصنوعی تاکنون تجهیزات خوبی به کشور وارد شده است و این تجهیزات تبدیل به شبکه می‌شوند تا زیرساخت فوق‌العاده بزرگی ایجاد کنیم و همه بتوانند از این زیرساخت بهره‌مند شوند.»

صدری‌مهر ادامه داد: «ما همه مجموعه‌ها را به هم متصل می‌کنیم؛ مجموعه‌هایی که همگی آنها دارای تعدادی پردازشگر هستند و شبکه‌سازی این پردازشگرها، زیر‌ساخت پردازشی خوبی در کشور ایجاد خواهد کرد. یکی دیگر از مسائل مطرح در هوش مصنوعی، موضوع ماژول‌ها هستند که این ماژول‌ها می‌توانند در زیرساخت‌ها برای اهداف مختلف استفاده شوند. در مرکز ملی هوش مصنوعی بانک خوبی از این ماژول‌ها ایجاد شده و به تدریج در حال ارتقا است.»

صدری‌مهر یادآور شد: در کنار همه اینها، تجمیع اطلاعات و آنالیز دیتاها است و در مرکز ملی هوش مصنوعی در سه حوزه «تجمیع اطلاعات»، «تجمیع ماژول‌ها» و «تجمیع زیر ساخت»، اقدامات بزرگی انجام می‌شود و در کنار آن هلدینگ‌های بزرگ بخش خصوصی نیز در کنار این اقدامات قرار گرفته است. ایجاد مرکز ملی هوش مصنوعی را به هیات دولت ارسال کردیم و مصوبه ایجاد این مرکز ملی به امضای رئیس‌جمهور رسید و همه مجموعه‌ها در این مرکز ملی قرار گرفتند.»

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز کشور از مرحله آزمون و خطا در حوزه‌های فناوری عبور کرده و از فناوری نمایشی فاصله گرفته است، گفت: «ما اکنون به شرکت‌هایی رسیده‌ایم که نقشی در GDP کشور دارند و از این‌رو نقش شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌ها جدی‌تر می‌شود. در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات و خدمات فناورانه داشتیم و این میزان برای سال ۱۴۰۲ به ۲ میلیارد دلار رسیده است و این نشان از رشد گام به گام فناوری در اقتصاد و GDP دارد.» صدری‌مهر با بیان اینکه در زمینه سهم فناوری در GDP نمی‌توان آمار مشخصی اعلام کرد، ادامه داد: «در حال حاضر حدود ۳ تا ۳.۵ درصد تولید ناخالص داخلی اختصاص به فناوری دارد و هدف ما این است که بتوانیم تا ۱۴۰۵ اختصاص ۸ درصد GDP را محقق کنیم.»

وی از رتبه‌بندی مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری خبر داد و یادآور شد: «برای این امر شاخص‌های رتبه‌بندی انجام شده است. ما به بخش‌های دولتی تاکید کردیم که هر کسی که می‌خواهد در حوزه‌های فناوری و شتاب‌دهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری فعالیت کند، نیاز به مجوز ندارد. از سوی دیگر برای این مجموعه‌ها، گواهی صلاحیت تعریف کردیم. این گواهی بر مبنای فعالیت‌هایی است که در گذشته‌ در این مراکز اجرایی شده است. ما بر اساس ارزیابی فعالیت‌های گذشته این مراکز، گواهی صلاحیت دانش‌بنیانی برای آنها صادر خواهیم کرد و از سوی دیگر حمایت برای زیرساخت‌های دانش‌بنیان بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است.

صدری‌مهر تاکید کرد: در گذشته ۵۰۰ شتاب‌دهنده ایجاد شده بود که حمایت‌هایی را از معاونت علمی دریافت می‌کردند و در بررسی‌های صدور گواهی تایید صلاحیت به ۴۰ شتاب‌دهنده رسیدیم و این شتاب‌دهنده‌ها توانستند گواهی تایید صلاحیت را دریافت کنند و حمایت از این شتاب‌دهنده‌ها بیش از ۱۰ برابر شده است.»

یکی از نخستین مجموعه‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی اقدام به تدوین سند کرد، پژوهشگاه فناوری اطلاعاتِ وزارت ارتباطات بود؛ ازطرفی شورای عالی فضای مجازی نیز طرحی را به مرکز ملی فضای مجازی سپرد که آنها نیز سندی تدوین و منتشر کردند. سند دیگری نیز معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری تدوین کرده که کار تدوین آن از ۲ سال گذشته آغاز شده بود. کار تدوین این سند توسط ستاد اقتصاد دیجیتال آغاز شده بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد اقتصاد دیجیتال و معاونت علمی را مکلف به این کار کرد. ستاد اقتصاد دیجیتال کار تدوین سند هوش مصنوعی را آغاز کرد و تکمیل آن در ادامه و بعد از تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی به این ستاد محول شد، در واقع از خردادماه سال ۱۴۰۲ که ستاد هوش مصنوعی تشکیل شد، این ستاد متولی تکمیل سند شد. حالا با تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی قرار است همه مراکز فعال در هوش مصنوعی ذیل یک مرکز ملی سامان‌دهی شوند.