درحال‌حاضر، روند حاشیه سود شرکت مخابرات ایران، در بخش تلفن ثابت، به علت تورم و عدم تناسب تعرفه‌ها نزولی است. سودآوری مخابرات بخش ثابت به ازای دارایی در سال ۱۳۹۸، یک درصد بوده است یعنی به ازای هر صد تومان دارایی، تنها یک تومان سود عاید شرکت مخابرات ایران شده که این عدد در شش ماه اول سال ۹۹ به زیان تبدیل شده است.

بنا بر اعلام شرکت مخابرات ایران درحال‌حاضر این شرکت با کاهش درآمد تلفن ثابت نسبت به ۱۷ سال گذشته، مواجه است زیرا به‌رغم تورم بالا در کشور، درآمد مکالمه تلفن ثابت سالانه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کاهش نسبت به سال ۱۳۹۱ و درآمد کل تلفن ثابت سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش نسبت به سال ۱۳۹۱، را نشان می‌دهد. این موضوع ناشی از سیاست‌گذاری‌های مبتنی بر کاهش تعرفه در زمان اوج تورم است. اما شرکت مخابرات ایران در این مدت، با شتاب بیشتر هزینه و افزایش شدید حقوق و دستمزد مواجه شده است. عدد حقوق و دستمزد و مستمری سال ۱۳۹۹ شرکت نیز با توجه به مصوبات، ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

رشد هزینه نیروی انسانی و تجهیزات باعث شده نرخ رشد هزینه از نرخ رشد درآمد بیشتر شود و این به آن معناست که در بلندمدت شرکت مخابرات دچار بحران مدیریت مالی خواهد شد، بنابراین اولین و مهم‌ترین بخشی که از این موضوع آسیب خواهد دید، کیفیت خدمات و توسعه ارتباطات خواهد بود. این شرکت معتقد است، در چنین شرایطی آنچه می‌تواند این اپراتور را نجات دهد، افزایش منطقی تعرفه‌ها بعد از ۱۷ سال ثابت ماندن است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند