شماره روزنامه ۴۲۷۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۷۱

 • اکران اول اثر گرانی ارز بر سفرهای خروجی

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد : در پی افزایش قابل توجه نرخ ارزهای عمده خارجی در بازار طی چند ماه گذشته، هزینه خدمات و بسته‌های مسافرتی به مناطق گردشگری خارج از کشور نیز افزایش پیدا کرده است و با استناد به این امر، کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری کشور اعتقاد دارند در تعطیلات نوروزی پیش رو که یکی از اصلی‌ترین ایام اوج سفر ایرانیان است، افت چشمگیری در میزان تقاضای سفر به خارج از کشور صورت خواهد گرفت.
 • ۸ عامل موثر بر قیمت‌ تمام‌شده هتل‌ها در ایران

  دنیای اقتصاد: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و مسوولان گردشگری کشور، هزینه بالای برخی خدمات سفر در مقاصد داخلی بعضا موجب می‌شود هموطنان مقاصد خارجی به‌ویژه کشورهای همسایه را ترجیح دهند و به این باور برسند که سفرهای خارجی ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر خواهد بود. گرچه این معادله حالا به‌دلیل افزایش نرخ ارز و نزدیک شدن آن به نرخ واقعی کمی دچار تغییر شده اما همچنان نگرانی‌ها در خصوص گرانی خدمات سفر به‌ویژه درخصوص مراکز اقامتی و هتل‌ها وجود دارد. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چندی پیش خواستار آن شده بود که قیمت تمام‌شده در بسته‌های سفر کاهش یابد تا مردم بیشتر بتوانند از آنها استفاده کنند. علی‌اصغر مونسان به «دنیای اقتصاد» گفته بود همه کسانی که در زنجیره گردشگری کار می‌کنند، باید با به‌کارگیری تکنیک‌های بازاریابی در راستای ارزان‌سازی بسته‌های سفر بکوشند. هتل‌ها یکی از بخش‌های زنجیره گردشگری هستند؛ تاسیساتی که فعالان آن معتقدند کاهش قیمت‌ها آنطور که مونسان می‌گوید آسان نیست و قیمت تمام شده هتل‌ها از عوامل گوناگونی تاثیر می‌پذیرد.
 • اتصال موزه ملی ایران به شبکه هشدار الکترونیک

  موزه ملی ایران به شبکه «مها» یا هشدار الکترونیک متصل شد.
 • دو روی سکه هدایای اشتراکی نوروزی

  بهنام اسلمی/ مشاور بازاریابی دیجیتال
  تعداد مشتریان در شرکت‌های گردشگری معمولا زیاد است. هرچه سال‌های بیشتری کار کنید تعداد افرادی که با آنها در ارتباط هستید بیشتر خواهد شد و هدایایی که باید برای تبریک سال نو تدارک ببینید افزایش می‌یابد. اگر بخواهید به تمام این افراد هدیه بدهید نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه‌گذاری بسیار سنگین دارید که با توجه به حجم کارهای آخر سال غیرممکن است. ما در اینجا پیشنهادی داریم که می‌تواند غیرممکن را ممکن کند.
 • متوسط سن گردشگران ورودی به ایران

  رئیس هیات‌مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: «متوسط سن ایرانگردان خارجی ۶۵ تا ۷۰ سال است و اغلب این گردشگران که از حرفه‌ای‌ترین گردشگران دنیا هستند، براساس تبلیغات کلامی به ایران می‌آیند.»
 • فرصت برنامه ششم برای احیای بناهای تاریخی

  رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس شورای اسلامی گفت: «اقتصاد مقاومتی یعنی توجه به ظرفیت‌های درون‌زای کشور و یکی از این ظرفیت‌ها بحث گردشگری و احیای بناهای تاریخی است.» به گزارش صابتا، جبار کوچکی‌نژاد تصریح کرد: «متولیان ابنیه تاریخی می‌توانند با مشارکت بخش خصوصی در زمینه احیا، این بناها را به عاملی برای رونق گردشگری و اشتغال‌زایی تبدیل کنند.»
 • دست‌انداز پیش‌روی افزایش بیمه هنرمندان صنایع دستی

  معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور اعلام کرد که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در قبال بیمه هنرمندان خود را مسوول می‌داند اما مسوولیتی در این حوزه ندارد؛ با این‌همه این سازمان تمام تلاش و پیگیری‌های لازم را برای حمایت و پشتیبانی از هنرمندان و صنعتگران انجام داده است و از این پس نیز این روند ادامه خواهد داشت. بهمن نامورمطلق در گفت‌وگو با «میراث‌آریا» خاطرنشان کرد: «سازمان میراث‌فرهنگی با وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه برای پیگیری بیمه هنرمندان جلسات متعددی داشته است، اما متاسفانه به دلایلی از جمله نبود اعتبارات کافی، بیمه هنرمندان افزایش نیافته است.» وی تصریح کرد: «سازمان میراث‌فرهنگی معتقد است بیمه هنرمندان کمترین کاری است که می‌توان برای این افراد انجام داد. حمایت، بیمه هنرمندان و ارائه تسهیلات و مشوق‌هایی برای تولید و تجارت صنایع‌دستی به طور جدی در دستور کار سازمان میراث‌فرهنگی است و ما از هیچ تلاشی در این حوزه دریغ نخواهیم کرد.»

بیشتر