• ثبت رکورد ۴/ ۱ میلیارد سفر در سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: رسانه بریتانیایی «گاردین» در گزارش اخیر خود به بهانه آغاز موج سفرهای تابستانی به بررسی بازار گردشگری جهان پرداخته و با پیش‌بینی افزایش تعداد سفرها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، توسعه فناوری‌های دیجیتال، خدمات مبتنی بر اینترنت و افزایش پروازهای ارزان‌قیمت را مهم‌ترین عوامل توسعه توریسم در ابعاد بین‌المللی برمی‌شمرد. در این گزارش، «گاردین» در امتداد روند کنونی اروپا را پربازدیدترین مقصد گردشگری جهان در تابستان پیش رو معرفی می‌کند و به‌ترتیب با نام بردن از چین، آلمان و ایالات متحده آمریکا به‌عنوان گردشگر‌فرست‌ترین کشورهای جهان، بر لزوم بازاریابی هدفمند بنگاه‌های فعال و نهادهای متولی صنعت گردشگری در کشورهای مختلف جهان تاکید می‌کند.
 • شکل‌گیری تورهای ملی به مقصد ارس کلید خورد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از آغاز به کار رسمی «ارس ریل» با برگزاری تورهای مشهد به ارس و تهران به ارس در روزهای آتی خبر داد. محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: «اولین قطار تور گردشگری ارس، ۳۰ تیر ۹۸ از مشهد عازم منطقه آزاد ارس خواهد شد و قطار دوم نیز اول مرداد از تهران به مقصد ارس حرکت خواهد کرد.» او با اشاره به برگزاری هفتگی این تورها، تاکید کرد: «بهترین و مجهزترین واگن‌های شرکت رجا به‌صورت چارتر برای گردشگران در نظر گرفته شده است و بسته‌های جذابی برای گردشگران علاقه‌مند به حضور در منطقه آزاد ارس ارائه می‌شود.
 • تلاش برای الحاق ارسباران به هیرکانی

  دنیای اقتصاد: چهاردهم تیرماه بود که جنگل‌های هیرکانی پس از سیزده سال تلاش در یونسکو به ثبت رسید. ثبت جهانی بااهمیتی که با بیست و چهار اثر، رتبه ایران را در جهان از نظر ثبت جهانی در یونسکو به رتبه نهم رساند و با آمریکا هم‌تراز کرد. در حالی که همچنان آثار بسیاری در کشور چه تاریخی، چه باستانی، چه طبیعی و... باقی مانده که می‌تواند طی سال‌های آینده ثبت و ایران را از هشت کشور بالاتر خود یعنی چین، اسپانیا، آلمان، فرانسه، هند، مکزیک، روسیه و... برتری بخشد. به همین مناسبت نیز روز گذشته نشستی با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور و مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی برگزار شد. در این نشست علاوه بر موضوع هیرکانی به موضوعات دیگری از جمله تغییر نام استان گلستان به نام قدیم خود هیرکانی، الحاق پرونده ارسباران به پرونده هیرکانی، الزام ارسال گزارش در مورد نقش جهان و منظر ساسانى به یونسکو، چگونگی انتقال آب دریای خزر به سمنان، اتفاقات مربوط به باغ جهانی عباس‌آباد و... پرداخته شد.
 • عزم دولت برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری

  میراث آریا: رئیس‌جمهوری از عزم جدی دولت برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در کشور خبر داد. حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای توسعه گردشگری به منظور برون‌رفت از تکیه کشور به درآمدهای نفتی گفت: «بخش گردشگری و مسکن به‌دلیل اشتغال‌زایی سریع بسیار حائز اهمیت هستند.»
 • ایجاد ۲۳۰ هزار شغل در کشور از طریق سازمان میراث‌فرهنگی

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «۲۳۰ هزار شغل از سوی این سازمان در سطح کشور ایجاد شده که موفقیت مهمی محسوب می‌شود.» علی‌اصغر مونسان صنعت گردشگری را فرابخشی عنوان کرد و گفت: «مهم‌ترین اقدام ما استفاده از حوضه‌های آبریز کشور است و درحال انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت کشور و دستگاه‌های دیگر هستیم تا فعالیت‌های اقتصادی مهمی را در این رابطه، انجام دهیم.» مونسان با انتقاد از به بی‌توجهی نسبت به صنعت گردشگری خاطرنشان کرد: «اگر یک‌پنجم حمایت‌هایی که از صنعت و کشاورزی می‌شود از حوزه گردشگری شود، به‌طور حتم شاهد اقتصادی عظیم و نوظهور خواهیم بود.»
 • پیاده‌رو خیابان نجات‌اللهی عریض و خیابانش یک‌طرفه می‌شود

  چمدان: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۶ تهران گفت: «خیابان شهید نجات‌اللهی از خیابان سمیه تا کریمخان مانند بخش جنوبی این خیابان، از امروز یک‌طرفه می‌شود.» ولی مسگر نجاتی افزود: «از امروز خودروها از محور جنوب به شمال خیابان امکان تردد دارند. یک‌طرفه شدن خیابان نجات اللهی در پی مطالعات فنی و کارشناسی و به منظور عریض شدن پیاده‌روها و با توجه به تعریف گذر صنایع‌دستی برای این معبر اجرایی می‌شود تا شهروندان امکان تردد راحت‌تر و بهره‌مندی بهتر از فضای گذر را داشته باشند.» نجاتی با بیان اینکه طول خیابان شهید نجات‌اللهی یک و نیم کیلومتر و عرض آن ۲۰ متر است، خاطرنشان کرد: «با توجه به عریض شدن پیاده‌روها از عرض سواره‌رو کاسته شده و به همین منظور تردد خودروها یک طرفه شده و مسیرهای جایگزین تعریف می‌شود.» معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۶ یادآور شد: «خیابان حافظ و خیابان عضدی جنوبی به‌عنوان مسیر جایگزین تعریف شده تا بار ترافیکی ایجاد نشود.»
 • تقلای آژانس‌های گردشگری برای بقا

  دنیای‌اقتصاد: چندی پیش بود که رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از ایجاد کمیته‌ای در انجمن صنفی به‌منظور ورود آژانس‌ها در بخش تورهای ورودی خبر داد. کمیته‌ای که قرار بود بازار هدف را نه کشورهای اروپایی و آمریکایی بلکه کشورهایی همچون عراق، چین، پاکستان، افغانستان، عمان، روسیه و... در نظر بگیرد.
 • ۳ هدف وزارت خارجه برای جذب گردشگر ورودی

  ایسنا: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: «دیگر لازم نیست گردشگری ایران را با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم. به کشورهای همسایه توجه کنیم که گردشگران مسلمان و عرب به جای ایران، به آنها روی آورده‌اند.»
 • تدوین دستورالعمل ضوابط ایجاد اردوگاه‌های گردشگری

  میراث‌آریا: معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی و امور مجلس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «پیش‌نویس اولین دستور العمل ضوابط ایجاد، اصلاح، سامان‌دهی و واگذاری اردوگاه‌های گردشگری تدوین شد و در مرحله نهایی تصویب و ابلاغ قرار گرفت.» حسین اربابی تدوین ضوابط اردوگاه‌های گردشگری را یکی از مهم‌ترین اقدامات معاونت سرمایه‌گذاری برشمرد و با اعلام این خبر تصریح کرد: «در راستای سامان‌دهی و ایجاد وحدت رویه در نحوه فرآیند صدور مجوزها و فراهم کردن سازوکار قانونی درجهت نظارت‌های مستمر و با رویکرد ایجاد و توسعه تاسیسات گردشگری ارزان‌قیمت، همچنین به‌منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری این بخش در صنعت گردشگری و پیرو برگزاری چندین جلسه کارشناسی این موضوع تدوین و در مرحله نهایی قرار گرفت.»
 • تغییر فلسفه وجود تجهیزات ورزشی در هتل‌ها

  داریوش آل‌آقا / کارشناس هتلداری
  وقتی صحبت از رابطه تجهیزات ورزشی با هتل‌ها می‌شود نخستین تصویری که به ذهن خطور می‌کند، یک سالن ورزشی در گوشه‌ای دنج از هتل است که بنابر امکانات هتل می‌تواند دارای ابعاد و تجهیزات متفاوتی باشد؛ اما امروز این تصویر در حال دگرگونی کلی است. به‌طوری که شاید تا چند سال آینده دیگر اثری از سالن‌های ورزشی با مفهوم گذشته در هتل‌ها دیده نشود.اگر تا دیروز صرف برخورداری از یک سالن ورزشی در هر اندازه و با هرگونه ادواتی می‌توانست یکی از مزایای هتل‌ها به حساب آید؛ امروز این مزیت، معنا و مفهوم دیگری پیدا کرده است. به‌طوری که هتل‌ها در پی آنند تا به جای هزینه کردن در ایجاد یک سالن ورزشی و خرید تجهیزات به دنبال ایجاد حسی متفاوت برای میهمانان خود برای جلب رضایتمندی بیشتر آنان باشند.
 • اثر خنثای ترامپ بر گردشگران آمریکایی

  دنیای اقتصاد: وب‌سایت تحلیلی و خبری آمریکایی SKIFT که در حوزه گردشگری فعال است در گزارشی با اشاره به تحریم‌های ایران توسط آمریکا نوشته است این تحریم‌ها تا امسال هیچ اثری بر علاقه‌مندی توریست‌های آمریکایی برای سفر به ایران نداشته‌ است و با آنکه دولت ترامپ تلاش می‌کرد مانع از سفر شهروندان این کشور به ایران شود؛ اما به گفته فعالان و متصدیان تورهای مسافرتی در این کشور، آمریکایی‌ها معتقدند اتفاقا ایران از امنیت بالایی برای بازدیدکنندگان برخوردار است. با این حال امسال آمار سفر آمریکایی‌ها با افت روبه‌رو شده که بیشتر ناشی از احتمال بروز جنگ و محدودیت‌هایی است که دولت ترامپ برای این سفرها ایجاد کرده. شرکت‌های مسافرتی در این زمینه می‌گویند ایران مقصد سفر بسیاری از کشورهای دنیاست و نه تنها گردشگران آمریکایی که حتی سایر گردشگران بعد از تهدیدهای ترامپ بیشتر از گذشته برای سفر به ایران از خود علاقه نشان می‌دهند.
 • ابلاغ قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی از سوی روحانی

  ایرنا: رئیس‌جمهوری قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی را پس از تصویب مجلس برای اجرا به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابلاغ کرد. با ابلاغ قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی از سوی حسن روحانی وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب مکلف هستند با همکاری سازمان شهرداری‌ها در مدت پنج‌سال پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه، تصویب و اجرای طرح‌های ویژه حفاظت و احیای محدوده بافت‌های تاریخی- فرهنگی حسب مورد از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری یا کمیسیون‌های ماده (۵) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب ۲۲ اسفند ۱۳۵۱ اقدام کنند. این قانون در جلسه دوم تیر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی تصویب شد و ۱۲ تیرماه جاری به تایید شورای نگهبان رسید.
 • کمیته میراث جهانی یونسکو ۲۰۲۰ در چین برگزار خواهد شد

  ایسنا: چهل و سومین دوره اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکوی آذربایجان با ثبت ۲۹ اثر در فهرست جهانی و معرفی شهر «فوجو» در کشور چین به‌عنوان میزبان سال آینده این رویداد به کار خود پایان داد. در این جریان در مجموع ۳۵ محوطه در کشورهای مختلف برای جهانی‌شدن مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت ۲۹ محوطه (یک محوطه در آفریقا، دو محوطه در کشورهای عربی، ۱۰ محوطه در منطقه آسیا پاسیفیک، ۱۵ محوطه در اروپا و آمریکای شمالی و یک محوطه در آمریکای لاتین) توانستند به فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شوند.
 • عبور بدون مهر= چالش اقامت

  دنیای اقتصاد: ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۵۲۳ گردشگر ورودی در ۳ ماه نخست سال ۹۸ در مقایسه با یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۵۵۱ نفر گردشگر ورودی در بهار سال ۹۷ نشان از ۶۶/ ۴۰ افزایش ورودی می‌دهد. افزایش گردشگران ورودی که عوامل متعددی از جمله نوسانات نرخ ارز را شامل می‌شود تا ایران به‌عنوان مقصدی ارزان برای گردشگران خارجی معرفی شود و انگیزه‌ای ایجاد کند تا ایران به‌عنوان مقصد گردشگری در اولویت قرار گیرد.
 • بحران کاهش گردشگر چینی در جهان

  اقتصاد جهان در هفته: کند شدن رشد اقتصادی چین و جنگ تجاری این کشور با آمریکا که به تضعیف ارزش پول آن هم منجر شده، باعث شده توریست‌های چینی در سفر به کشورهای خارجی، کمتر دست به جیب شوند. سال گذشته، چینی‌ها ۱۵۰ میلیون سفر خارجی داشته‌اند که این موضوع برای بازار سفرهای خارجی بسیار مهم است و طبق اعلام «سازمان جهانی گردشگری» حدود یک‌پنجم پولی که بابت گردشگری در سراسر دنیا خرج می‌شود را تشکیل داده است.

بیشتر