آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۳۵

 • سه تجربه توریسم پایدار درآمریکای لاتین

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: ۲۲ مه، مصادف با اول خرداد را به‌عنوان «روز جهانی تنوع زیستی» نام‌گذاری کرده‌اند که با توجه به خطر روزافزون انقراض گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در سطح کره زمین و اخلال در ترکیب آنها در دنیای امروز، از اهمیتی ویژه برخوردار است. حفظ تنوع زیستی یکی از مهم‌ترین اهداف توسعه پایدار است که در سند ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد نیز به‌عنوان یکی از اهداف اصلی درج شده است.
 • دیدار با بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان

  زنجان، شهر سردسیر و خنکی است؛ بنابراین به‌راحتی می‌تواند به‌عنوان یکی از مقاصد خوب ایران‌گردی در بهار و تابستان باشد. علاوه بر آب و هوای خوش تماشای از نزدیک بلندترین گنبد آجری جهان دلیل خوبی است تا به این شهر سفر کنید و سری به «سلطانیه» شهری که هشت بهشت را در خود جای داده، بزنید. «گنبد سلطانیه» گنبدی است که در سال ۸۴ به عنوان هشتمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و در ۴۳ کیلومتری شمال‌غربی زنجان قرار دارد. نام این شهر از «محل شاه‌نشین» گرفته شده و ابتدای قرن هشتم هجری قمری در دوران سلطان محمد خدابنده (الجایتو) پایتخت ایلخانیان بوده؛ بنایی که شامل هشت ایوان و هشت مناره می‌شود و نمادی از هشت در بهشت را ترسیم کرده. بنای این گنبد پس از گنبدهای سانتاماریا و ایاصوفیه سومین گنبد بزرگ دنیا است و به عنوان بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان نیز شناخته می‌شود.
 • مذاکره برای حضور ایران در نمایشگاه بزرگ پاریس

  برای حضور ایران در نمایشگاه بازار بزرگ پاریس به‌عنوان فرصتی برای عرضه محصولات صنایع‌دستی ایران با برگزارکنندگان این نمایشگاه مذاکراتی انجام شده است. نمایشگاه Foire de Paris بازار بزرگی برای عرضه محصولات مختلف در بخش‌های گوناگون به‌ویژه صنایع‌دستی و یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های اروپاست. به گزارش خبرگزاری مهر، نماینده گردشگری ایران در پاریس، مسعود دهقانی گفت: «در رویدادهای مربوط به دو بخش گردشگری و صنایع‌دستی که در فرانسه برگزار می‌شود، به‌جز معدود ایرانی‌ها که به‌صورت انفرادی در برخی نمایشگاه‌های این حوزه در فرانسه شرکت می‌کنند، ایران رسما تنها در رویدادهای بخش گردشگری این کشور شرکت دارد.» او گفت: «ایران پس از سال‌ها وقفه طولانی از سال ۲۰۱۶ در نمایشگاه تاپ رزا به‌ویژه در بخش گردشگری حضور دارد. امسال نیز قرار است برای سومین سال پیاپی ایران با تخصیص پاویونی به این منظور در نمایشگاه تاپ رزا شرکت کند.»
 • چالش گردشگری با «پایداری» چیست؟

  ملیحه شریفی / کارشناسی ارشد بازاریابی گردشگری
  امروزه صنعت گردشگری تبدیل به یک چالش شده است؛ چرا که به‌طور فزاینده‌ای در حال رشد است. درحالی‌که سازمان جهانی گردشگری امسال را سال «توسعه پایدار در گردشگری» نامیده است، تامل دقیق‌تر و جدی‌تر به این موضوع ضروری به نظر می‌رسد. پیش از اینکه وارد بحث اصلی بشویم لازم است به موضوع توسعه پایدار بیشتر بپردازیم. اولین برخوردهای ما با موضوع پایداری به مقاله‌ای به نام «آینده مشترک ما» که از سوی کمیته جهانی توسعه و محیط زیست انتشار یافت باز می‌گردد. در آن مقاله توسعه پایدار به این صورت تعریف شده است: «ارضای نیازهای نسل کنونی بدون تهدید توانایی نسل‌های بعد برای رسیدن به نیازهایشان.» انتقاد‌های فراوانی به همین تعریف، در طول زمان و تاکنون وارد شده و آن هم به علت وجود تناقض در آن بوده است. برای مثال واژه «پایداری» به محدودیت‌های موجود اشاره دارد؛ درحالی‌که واژه «توسعه» بر استفاده‌های هر چه بیشتر انسان‌ها از منابع برای تامین نیازهایش تاکید دارد. از دیگر سو در این تعریف تنها بر «حفظ منابع محدود برای انسان‌ها» تاکید شده؛ درحالی‌که سایر گونه‌ها و کل مجموعه محیط زیست را که اتفاقا نگرانی بخشی از جامعه که بر مسائل محیط زیست متمرکزتر هستند، نادیده می‌گیرد. بسیاری از منتقدان معتقدند که از سال ۱۹۹۲ رهبران جهانی پیام‌هایی با مفهوم پایداری انتشار می‌دادند تا منجر به پایداری در توسعه شود؛ درحالی‌که آنچه رخ داد تنها «رشد پایدار» بود. با این نگرش، «رشد پایدار» در سیاره محدود ما خود دارای ماهیتی ناپایدار است. در همین بستر است که گردشگری نیز به شکل اعتیادگونه‌ای در حال رشد است.
 • نمایش آثار فاخر صنایع‌دستی در نمایشگاه قرآن

  سرپرست معاونت صنایع‌دستی گفت: «نمایش آثار فاخر و نفیس، برگزاری کارگاه زنده تولید صنایع‌دستی و فروش تولیدات صنایع‌دستی در بیست‌وششمین نمایشگاه قرآن و عترت انجام می‌شود.» پویا محمودیان روز گذشته با اعلام این خبر به میراث‌آریا گفت: «معاونت صنایع‌دستی در بیست‌وششمین نمایشگاه قرآن و عترت که از ۲۹ اردیبهشت تا ۱۴ خرداد در مصلای تهران برپاست، حضوری فعال دارد.» او ادامه داد: «در فضایی بالغ بر ۱۰۸ مترمربع در قالب ۱۲ غرفه، فروش تولیدات کاشی هفت‌رنگ، حکاکی، تذهیب، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، معرق چوب و سوخته نگاری توسط هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی انجام می‌شود.» به‌گفته محمودیان، هنرمندان حاضر در این نمایشگاه از استان‌های البرز، قم و تهران هستند و تلاش شده آثاری که برای نمایش، فروش و برگزاری ورک‌شاپ انتخاب شده‌ است، با مضامین قرآنی و اهداف نمایشگاه قرآن و عترت نزدیکی و قرابت داشته باشد.
 • بی‌اثری بازگشت تحریم‌‌ها بر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

  معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خروج آمریکا از برجام و بازگشت احتمالی تحریم‌های آمریکایی را بر سه حوزه تحت مدیریتش بی‌اثر دانست.
 • به اقتصاد موزه‌ها فکر کنیم

  عضو شورای شهر تهران، در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها که شامگاه دوشنبه در خانه هنرمنان برگزار شد، گفت: «باید بتوانیم موزه‌ها را خودگردان و به اقتصاد موزه‌ها فکر کنیم؛ چون موزه‌ها می‌توانند در اقتصاد محلی نقش‌آفرین باشند.»

بیشتر