کارشناس مسوول اداره نظارت بر ناشران گروه معدنی و صنعتی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران در راستای رعایت اصول حاکمیت شرکتی است، اظهار کرد: با رویه‌‌‌ فعلی برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها، انتظار سهامداران برای طرح سوالات، ابهامات و انتقادات بر عملکرد مدیران شرکت‌ها رفع می‌شود. محمد خلیل‌‌‌زاده، در گفت‌‌‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: بحث برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران در سازمان بورس و اوراق بهادار که در سال‌های اخیر مطرح بود و در کمیته‌‌‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت، ۲۸ آبان ۱۴۰۲ در اطلاعیه‌‌‌ای به ۳۰شرکت منتخب بازار سرمایه بر ضرورت برگزاری کنفرانس پس از انتشار صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ماهه تاکید شد.

اجرای حاکمیت شرکتی

کارشناس مسوول اداره نظارت بر ناشران گروه معدنی و صنعتی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران در راستای رعایت اصول حاکمیت شرکتی است، گفت: با رویه‌‌‌ فعلی برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها، انتظار سهامداران برای طرح سوالات، ابهامات و انتقادات بر عملکرد مدیران شرکت‌ها زمان‌بر شده است که با برگزاری کنفرانس، دغدغه سهامداران در این خصوص رفع خواهد شد.

بهبود نظام پاسخگویی

کارشناس مسوول اداره نظارت بر ناشران گروه معدنی و صنعتی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: برگزاری این کنفرانس با هدف ایفای بهتر وظیفه مباشرت مدیریت و بهبود نظام پاسخگویی است؛ چرا که به ارتباط دوطرفه و چهره به چهره بین سهامداران با ناشران منجر خواهد شد.

درک بهتر سهامداران از مواضع مدیران

خلیل‌‌‌زاده در ادامه گفت: برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران، عدم‌تقارن اطلاعاتی بین سهامداران و مدیران را تقلیل خواهد داد و ارتباط کلامی موجب درک بهتر سهامداران از مواضع مدیران می‌شود.

زمان برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران

کارشناس مسوول اداره نظارت بر ناشران گروه معدنی و صنعتی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اعلام زمان برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران توسط ناشران، تصریح کرد: مطابق اعلام اطلاعیه قرار است شرکت‌ها حداکثر ظرف یک‌هفته پس از انتشار صورت‌های مالی حسابرسی‌شده ۶ماهه خود کنفرانس را برگزار کنند. در همین راستا ناشر باید حداقل دو روز پیش از برگزاری کنفرانس اطلاعات مربوط به زمان و آدرس سایت را در سامانه کدال اطلاع‌‌‌رسانی کند.

آماده‌‌‌سازی بسترهای مناسب برای ارائه خدمات الکترونیکی

خلیل‌زاده در خصوص زیرساخت‌‌‌های الکترونیکی برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران توسط ناشران، اظهار کرد: در اطلاعیه‌‌‌ای که به ۳۰ ناشر بورسی ارسال شد، نسبت به فراهم‌سازی بسترهای مناسب جهت ارائه خدمات الکترونیکی مناسب نکات لازم بیان شده است. کارشناس مسوول اداره نظارت بر ناشران گروه معدنی و صنعتی سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه در این کنفرانس حضور مدیرعامل و حداقل یکی از اعضای هیات‌مدیره به منظور پاسخگویی به سوالات الزامی است، گفت: همچنین خلاصه موضوعات مطرح‌شده و سوالات و پاسخ‌‌‌ها باید به منظور ارتقای سطح شفافیت حداکثر ظرف مدت دو روز کاری پس از برگزاری کنفرانس در سامانه کدال درج شود.

حضور نماینده معاونت ناشران در کنفرانس

کارشناس مسوول اداره نظارت بر ناشران گروه معدنی و صنعتی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص نظارت سازمان بورس بر روند برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران توسط ناشران، گفت: به منظور نظارت بر حسن اجرای کنفرانس، نماینده معاونت ناشران شرکت بورس تهران و فرابورس در کنفرانس شرکت خواهد کرد.

اسامی ۳۰ ناشر برای برگزاری کنفرانس

خلیل‌‌‌زاده در پایان درباره اسامی ۳۰ ناشری که اطلاعیه برگزاری کنفرانس پرسش و پاسخ سهامداران و مدیران را دریافت کردند، بیان کرد: در این باره می‌‌‌توان به شرکت‌هایی همچون ملی صنایع مس ایران، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان، سرمایه‌گذاری‌‌‌توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، چادرملو، بانک‌ملت، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی نوری، پتروشیمی مارون، پالایش نفت تهران، پتروشیمی پارس، بانک پاسارگاد، پتروشیمی بوعلی‌سینا، ایران‌خودرو، پتروشیمی جم، فولاد خوزستان، مخابرات‌‌‌ایران، بانک تجارت، مبین انرژی خلیج‌فارس، سایپا، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، جهان فولاد سیرجان، پتروشیمی تندگویان، پلی‌پروپیلن جم، فجر انرژی خلیج‌فارس، فولاد آلیاژی ایران، فروشگاه‌‌‌های افق کوروش، صنایع پتروشیمی کرمانشاه و پتروشیمی زاگرس اشاره کرد.