سور و سات سیتی

هرچند با هشت قهرمانی در تاریخ لیگ انگلیس، سیتی هنوز ۵ عنوان از همشهری قرمزپوشش کمتر دارد، اما با ادامه همین روند قطعا فاصله جبران می‌شود. حالا پپ رکوردی دارد که سرالکس فرگوسن هم نتوانست به آن دست پیدا کند؛ یعنی ۴ قهرمانی پیاپی در پرمیرلیگ. او دوازدهمین قهرمانی‌اش در لیگ را طی ۱۵ سال مربیگری به دست آورد که شامل ۶ لیگ برتر می‌شود.

اسکات کارسون، گلر سوم ۳۸ ساله سیتی که در سال ۲۰۲۱ از دربی کانتی به این تیم پیوست، در کل این مدت تنها ۲ بازی و به مدت ۱۰۷ دقیقه برای تیمش به میدان رفته که در همان‌ها هم سه گل دریافت کرده است! کارسون با این قهرمانی، یازدهمین جام خود را هم با این تیم آبی‌پوش جشن گرفت و جالب‌تر اینکه او سابقه قهرمانی با لیورپول در لیگ قهرمانان ۲۰۰۵ را نیز دارد.

برای دومین فصل پیاپی، آرسنال با وجود همه شایستگی‌هایش از رسیدن به قهرمانی بازماند تا حسرتش حداقل ۲۱ ساله شود. شاگردان آرتتا درحالی با برد ۲بریک برابر اورتون ۸۹ امتیازی شدند که در طول تاریخ تنها دو بار پیش آمده آرسنال بیشتر از ۸۶ امتیاز کسب کند؛ تیم آرسن ونگر یک بار با ۸۷ امتیاز در سال ۲۰۰۲ قهرمان شد و یک بار هم در فصل شکست ناپذیری‌اش (۲۰۰۴) با ۹۰ امتیاز جام را بالای سر برد.

سیتی بین هفته ۱۲ تا ۱۷ لیگ برتر تنها یک بار در بازی مقابل لوتون تاون به پیروزی دست یافت. تساوی مقابل چلسی، لیورپول، تاتنهام و شکست برابر ویلا باعث شد احتمال سقوط امپراتوری گواردیولا به واقعیت نزدیک شود، اما مثل همیشه موتور شاگردان پپ از اواخر فصل روشن شد. سیتی از ۳۱ مارس، ۹ بازی پیاپی را در لیگ برتر با پیروزی ‌پشت سر گذاشت تا با ۹۱ امتیاز قهرمان شود.

و اما مدعیان دیگر؛ چلسی پس از یک سال غیبت در رقابت‌های اروپایی، به شرط قهرمانی سیتی در جام حذفی می‌تواند مثل تاتنهام به لیگ اروپا برود وگرنه راهی لیگ کنفرانس می‌شود. از آن طرف استون ویلا پس از ۴۱ سال جواز حضور در لیگ قهرمانان را کسب کرد و منچستریونایتد هم با تکیه بر جایگاه هشتم، بدترین عملکرد تاریخش در پرمیرلیگ را به جای گذاشت.

اجازه بدهید از خداحافظی یورگن کلوپ هم بنویسیم؛ آقای معمولی که حتی پپ هم در کنفرانس پس از پیروزی ۴بریک برابر وستهام با بغض از رفتن او یاد کرد. سرمربی آلمانی پس از سه دهه لیورپول را به قهرمانی لیگ رساند و تمام جام‌های ممکن را هم با این تیم فتح کرد. دستاوردهای بزرگ کلوپو در آنفیلد، همه را نگران آینده می‌کند، اما او که حتی خداحافظی‌اش هم متفاوت بود، عکسی در سالن کنفرانس از خبرنگاران گرفت و در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد؛ پیجی که تنها ۳ روز از تاسیسش می‌گذرد اما دنبال‌کنندگانش از ۲ میلیون نفر فراتر رفته است!