قهرمان نشو، لباس بفروش

سلطنت اسپانیایی‌ها

نیمه اول سال ۲۰۲۳ برای بارسلونا با کسب جام قهرمانی لالیگا بسیار خشنودکننده بود، اما ۶ ماه پایانی سال که مصادف شد با نصفه اول فصل جاری، روزهای کابوس‌واری را به همراه داشت. با این حال بلوگرانا بیشترین پیراهن را بین تمام تیم‌های فوتبالی دنیا فروخت و از این راه ۱۷۹ میلیون یورو به دست آورد. البته که بخشی از این فروش به حساب نایکی اسپانسر آنها می‌رسد و مشخص نیست که طرفین برای فصل آینده هم با یکدیگر همکاری می‌کنند یا خیر. با ۲۴ میلیون اختلاف، رئال مادرید رقیب دیرینه بارسا در رتبه دوم قرار دارد. رئالی‌ها که فصل قبل تنها جام حذفی را به دست آوردند، امسال صدرنشین لالیگا هستند و شانس زیادی برای قهرمانی در اروپا دارند.

البته کهکشانی‌ها طی سالیان اخیر همیشه پرفروش‌ترین لباس‌ها را داشتند و مدعی بودنشان عامل مهمی در کسب این درآمد بوده است. رتبه سوم هم با ۱۴۷ میلیون در اختیار بایرن مونیخ است تا کمپانی آدیداس بابت اینکه دو مدل از سه پیراهن پرفروش سال متعلق به برند آنهاست، سود و اعتبار سرشار‌تری را کسب کند. لیورپولی‌ها هم در سالی که تمام شد به اندازه ۱۳۲ میلیون یورو لباس فروختند و تنها ترسشان از این است که با رفتن یورگن کلوپ تبدیل به تیمی شوند که به اندازه این روزهایش محبوب نیست. رقیب آنها در انگلیس یعنی منچستریونایتد هم با وجود سپری کردن سال‌های بدون جام و روزهای پرفراز و نشیب، تنها ۲ میلیون کمتر از لیورپول بابت لباس‌هایش پول کسب کرده که خب همین موضوع ثابت می‌کند محبوبیت کیت‌ها لزوما به نتایج تیم درون زمین مسابقه بستگی ندارد.

جایگاه عجیب قهرمان

به جز ۵ تیم ابتدایی که درباره‌شان نوشتیم، از سهم ۱۵ پرفروش فوتبالی در سال ۲۰۲۳ میلادی ۴ مورد به نایکی، ۳ مورد به آدیداس و ۳ مورد به پوما می‌رسد که به جز اولی، دو برند دیگر آلمانی هستند. پوما با سلطه منچسترسیتی بر فوتبال دنیا سال موفقی را سپری کرد، اما سیتیزن‌ها در کمال تعجب پس از پاری‌سن‌ژرمن (۹۷ میلیون)، آرسنال (۸۹ میلیون)، چلسی (۸۷ میلیون)، یوونتوس و تاتنهام (مشترکا ۷۴ میلیون) با عدد ۷۳ میلیون یورو فروش، در رده یازدهم فهرست قرار دارند. جذابیت طراحی و اصالت یک برند در کنار قدمت طرفداری از یک تیم قطعا پارامترهای مهمی هستند که در مارکت تاثیر دارند و این موضوع به وضوح قابل مشاهده است. موردهای عجیب دیگری هم هستند که باید به آن اشاره کرد. مثلا اینتر به عنوان فینالیست فصل قبل لیگ قهرمانان و آماده‌ترین تیم ایتالیایی این فصل، حتی به اندازه دورتموند (۵۴ میلیون)، همشهری‌اش میلان (۴۷ میلیون)، آژاکس (۴۱ میلیون) و حتی گالاتاسرای (۳۵ میلیون) هم پیراهن نفروخته است. شاید به همین دلیل هم باشد که آنها به دنبال تغییر اسپانسر لباس‌شان هستند!