از خیلی وقت پیش گفته می‌شد فدراسیون اگرچه برای تمدید قرارداد کی‌روش اشتیاق دارد، اما فعلا مصر است در مرحله اول قرارداد او را به مدت شش ماه و تا زمان پایان جام ملتهای آسیا تمدید کند تا اگر تیم‌ملی در امارات نتایج مطلوب را گرفت، این قرارداد تا جام‌جهانی بعدی تمدید شود. با این وجود کی‌روش موافق این رویکرد نیست و آن را نوعی بی‌احترامی نسبت به خودش می‌داند. سرمربی تیم‌ملی در تازه‌ترین مصاحبه‌اش گفته است: «تقریبا یک سال است که ما به جام‌جهانی صعود کرده‌ایم. آنها به من پیشنهاد داده‌اند که به مدت شش ماه دیگر حضور داشته باشم تا با تیم‌ملی به جام ملت‌های آسیا در امارات برویم اما این موضوع انتظارات من را برآورده نمی‌کند. پس از این همه سال، فدراسیون فوتبال تنها قراردادم را برای شش ماه تمدید می‌کند و این پیشنهاد از نظر من قابل قبول نیست.» کارلوس حتی احتمال تغییر فضا را هم منتفی می‌داند، چرا که به زعم او مهلت فدراسیون برای اصلاح پیشنهادش به پایان رسیده: «البته مذاکرات ما به پایان رسیده و تاثیری در من نخواهد گذاشت. قبل از اینکه به استانبول بیاییم، قرار بود فدراسیون فوتبال در پیشنهادش تجدید نظر کند اما چنین کاری صورت نگرفت و من هم به آینده نگاه خواهم کرد.»

بلوف یا خیز برای تحقق یک رویا؟

این البته اولین بار نیست که کی‌روش از رفتن حرف می‌زند. در طول هفت سال گذشته حداقل سه یا چهار بار سرمربی تیم‌ملی به یک‌قدمی ترک نیمکت ایران رسیده، اما هر بار در لحظات پایانی در سمتش باقی مانده است. با این وجود تفاوت غزل خداحافظی جدید کی‌روش با حرف‌های مشابه قبلی این است که او این بار از رویای جدید مربیگری‌اش سخن می‌گوید که خارج از مرزهای ایران محقق خواهد شد. مرد پرتغالی به رویترز می‌گوید: «بعد از این همه سال فعالیت در تیم‌ملی فوتبال ایران در اندیشه اعلام بازنشستگی بودم، اما تصمیم گرفتم که در فوتبال اولین مربی باشم که برای ۵ بار تیمی را به جام‌جهانی می‌رساند. این موضوع شور و هیجان خاصی را برای من به‌وجود آورد و حالا حضور در پنجمین جام‌جهانی هدف مهم و اصلی برای من است.»

کی‌روش می‌خواهد به اولین کسی در دنیای فوتبال تبدیل شود که ۵ بار تیمی را به جام‌جهانی رسانده. البته پیش از او کارلوس آلبرتو پریرا و بورا میلوتینوویچ ۵ بار در جام‌جهانی حاضر شده‌اند، اما آنها یا هدایت تیم صعود کرده به تورنمنت را برعهده داشتند یا مربی تیم میزبان جام بودند. کی‌روش اما می‌خواهد پنج «صعود» را جشن بگیرد و منحصر به فرد باشد. او در سال ۲۰۰۲ آفریقای جنوبی را به جام‌جهانی رساند، هرچند قبل از حضور در این مسابقات از سمتش استعفا کرد. سرمربی پرتغالی در سال ۲۰۱۰ تیم‌ملی کشورش را به جام‌جهانی رساند و پس از آن دو بار با ایران راهی مرحله نهایی این مسابقات شد. کی‌روش حالا امیدوار است تا تیم دیگری را به جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر برساند. او به این منظور پیشنهادهایی هم دارد: «پیش از این دو پیشنهاد از قاره‌های آفریقا و آسیا داشتم تا تیم‌های‌شان را به جام‌جهانی ۲۰۲۲ برسانم و اگرهم این موضوع قطعیت نیابد می‌توانم به دو پیشنهادی که از فوتبال انگلیس دارم، فکر کنم.»

اهمیت کلیدی نتایج جام‌جهانی

اگرچه کی‌روش پرونده را به‌طور کامل می‌بندد و از سرگیری مذاکرات با ایران را غیرممکن می‌خواند، اما کیست که نداند کیفیت حضور تیم‌ملی در جام‌جهانی و نتایجی که یوزها در روسیه می‌گیرند تاثیر اساسی روی آینده او دارد؟ شاید اگر تیم‌ملی کشورمان حضوری آبرومندانه را در سرزمین تزارها تجربه کند، هم فدراسیون پیشنهاد بهتری به کی‌روش بدهد و هم خود کارلوس شعف لازم برای ادامه ماجراجویی با تیمی را پیدا کند که در این هفت سال به دست خودش ساخته شده است.