صندوق اهرمی؛ ریسک بیشتر، سود بالاتر

 این صندوق‌ها با به‌کارگیری مکانیزم «اهرم مالی» بازدهی و سود چند برابری را ایجاد می‌کنند. امکان بهره‌مندی از مزایای سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و پتانسیل کسب سود بالا، از مزایایی است که با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های اهرمی کسب می‌کنید.

صندوقی با سود بیشتر

سرمایه‌گذاران به دلایل مختلفی چون ساده‌سازی فرآیند سرمایه‌گذاری، کسب بازدهی بدون نیاز به رصد دائمی بازار، صرفه‌جویی در وقت و هزینه و ... صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برای اختصاص دارایی‌های خود و کسب سود انتخاب می‌کنند. در واقع صندوق‌ها چنان فرآیند سرمایه‌گذاری را ساده کرده‌اند که افراد، دیگر به دلیل عدم آشنایی با بازارهای مالی یا ابزارهای تحلیلی از کسب بازدهی در این بازارها محروم نمی‌شوند. به همین دلیل است که در هر روز معاملاتی، متقاضیان خرید واحد صندوق‌های مختلف رو به افزایش هستند.

در کنار مواردی که ذکر کردیم، صندوق‌ها علاوه بر ایجاد امکانی برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس، تنوع بالایی هم دارند. متنوع بودن صندوق‌ها شرایطی را فراهم می‌کند که همه افرادی که قصد کسب سود از بازار سرمایه را دارند، بتوانند گزینه‌ای مناسب در میان صندوق‌ها بیابند. پوشش طیف گسترده ریسک‌پذیری افراد (از صندوق‌های درآمد ثابت با ریسک بسیار پایین تا صندوق‌های سهامی با ریسک بالاتر) و بازدهی‌های متفاوت، باعث می‌شود تقریبا برای هر سرمایه‌‌گذار با ویژگی و اهداف مختلف، گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد.

در این میان صندوق اهرمی، ویژگی‌ها و مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با «مکانیزم اهرم» ترکیب و بستری مناسب برای شتاب‌دهی در کسب سود ایجاد کرده است. ساز و کار اهرم مالی با ایجاد دارایی بیشتر برای سرمایه‌گذاران، امکانی را فراهم می‌کند که در شرایط مساعد بازار، بازدهی بیشتری کسب کنند. البته با توجه به این که صندوق اهرمی در دسته صندوق‌های سهامی قرار می‌گیرد و ریسک بالایی دارد، استفاده از اهرم مالی می‌تواند این ریسک را افزایش دهد. پس لازم است سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید واحدهای این صندوق، در مورد ریسک استفاده از اهرم اطلاعات کافی داشته باشند.

صندوق اهرمی چگونه کار می‌کند؟

صندوق‌های اهرمی در دسته صندوق‌های سهامی قرار می‌گیرند. سبد دارایی یک صندوق اهرمی از سهام شرکت‌هایی با پتانسیل رشد بالا و حق تقدم سهام تشکیل شده است. به همین ترتیب می‌توان ایجاد بازدهی قابل توجه و به دنبال آن ریسک بالایی از این صندوق انتظار داشت.

نکته قابل توجه آن است که صندوق اهرمی اولین صندوقی است که دو نوع واحد مختلف، به سرمایه‌گذاران خود ارائه می‌کند. دسته اول، واحدهای عادی این صندوق هستند که ریسک سرمایه‌گذاری پایینی دارند و به روش صدور و ابطالی معامله می‌شوند. این واحدها مناسب سرمایه‌گذارانی است که تنها می‌خواهند از مزایای یک صندوق درآمد ثابت بهره‌مند شوند و به سود برسند.

دسته دوم، واحدهای ممتاز صندوق اهرمی هستند که ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها بالا است و به روش قابل معامله در بورس (ETF) معامله می‌شوند. سرمایه‌گذارانی که با پذیرش ریسک بالا به دنبال کسب سودهای چشمگیر هستند، می‌توانند با خرید واحدهای ممتاز صندوق اهرمی به هدف خود برسند. فراموش نکنید که ریسک به‌کارگیری مکانیزم اهرم در یک بازار نوسانی یا نزولی، می‌تواند سرمایه‌گذاران را با زیان‌های مضاعف روبرو کند.‌

تنوع واحدها در یک صندوق اهرمی مزایایی برای این روش سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است. با توجه به این که علاوه بر سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز هم می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند، می‌توان نتیجه گرفت که این صندوق از دارایی هر دو گروه برای فعالیت خود استفاده می‌کند. این دارایی‌ها در سبد صندوق اهرمی تجمیع می‌شوند و برای همه سرمایه‌گذاران، بازدهی مطلوب ایجاد می‌کنند.

صندوق اهرمی را می‌توان یکی از متفاوت‌ترین ابزارهای موجود برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بورس و اوراق بهادار دانست. این صندوق، با استفاده از ابزار اهرم مالی در ساز و کار خود توانسته بازدهی مضاعفی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند و تبدیل به گزینه‌ای جذاب برای کسب سود شود. در این میان با توجه به تنوع واحدهای ارائه‌شده، این صندوق طیف گسترده‌ای از ریسک‌پذیری را پوشش خواهد داد و فرصتی جدید برای سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد کرد.

کارگزاری آگاه در تاریخ هشتم تا دهم خرداد، پذیره‌نویسی اولین صندوق اهرمی خود با نام شتاب را آغاز می‌کند. در صورت داشتن کد بورسی با جستجو  نماد «شتاب» در پنل معاملاتی تمامی کارگزاری‌ها می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی این پذیره‌نویسی به درگاه‌های اطلاع‌رسانی کارگزاری آگاه مراجعه کنید.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.