زنگنه: افزایش قابل‌توجه ظرفیت تولید تکرار نمی‌شود

وزیر نفت با بیان اینکه برداشت گاز و نفت از میدان‌های مشترک پارس جنوبی و غرب کارون به ترتیب ۵/ ۲ و ۶ برابر شده است، تاکید کرد: انجام دادن این کارها کوچک نیست، بدانید چنین اتفاق‌هایی به‌دلیل ظرفیت‌های بزرگی که در کشور وجود داشت قابل تکرار نیست، باب بزرگی که از دولت اصلاحات گشوده شده بود بخش عمده آن در این دولت بسته شد.  بیژن زنگنه در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» اظهار کرد: امروز روز مهمی است که قرارداد این میدان امضا می‌شود، مدت‌هاست که دنبال امضای قرارداد این میدان گازی بودم، از همه دوستان و همکاران در شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت و گاز پارس و پتروپارس برای به سرانجام رساندن این قرارداد قدردانی می‌کنم. وی ضمن یادآوری اینکه قرار بود هندی‌ها این میدان را توسعه دهند و پس از تبدیل گاز به LNG آن را ببرند، گفت: شرکت ملی نفت ایران سناریوهای زیادی را برای توسعه این میدان بررسی کرده، هزینه این میدان که اندازه‌اش با یک فاز پارس جنوبی برابری می‌کند حدود ۲ میلیارد دلار و بسیار بالاست.  وزیر نفت ادامه داد: میعانات گازی میدان فرزاد نیز یک‌هشتم پارس جنوبی است، در واقع بین دریافت و پرداخت تعادل وجود ندارد و بازپرداخت این طرح کار بسیار سختی است.

زنگنه تصریح کرد: برنامه هندی‌ها این بود که گاز میدان فرزاد را به ال‌ان‌جی تبدیل کنند، اما در تحریم نخست از توسعه این میدان کنار کشیدند و دوباره پس از لغو تحریم برگشتند. شخصا دوبار با وزیر نفت و گاز و مقام‌های هند برای توسعه این میدان صحبت کردم اما حاضر نبودند بیایند، شرایط آنها از جمله تولید نکردن ال‌ان‌جی را هم پذیرفتیم ولی باز هم به‌دلیل تحریم و مسائل دیگر نیامدند.

تکلیف میدان‌های مشترک گازی روشن شد

وزیر نفت با بیان اینکه قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» آخرین کار وزارت نفت در توسعه میدان‌های گازی مشترک است، ادامه داد: البته میدان گاز «الف» نیز هست اما تولید گاز از این میدان وابسته به توسعه میدان «فرزاد ب» است. برای توسعه میدان «فرزاد ب» نیز هم لازم است پیچیدگی‌های این میدان به‌صورت دقیق شناخته شود. ابزار توسعه فقط هزینه کردن پول نیست، عاقلانه و با تدبیر فکر کردن مهم است.  زنگنه تصریح کرد: دفتر بخشی از میدان‌های مشترک بسته شد و طبق قولی که داده بودم در این دولت تمامی میدان‌های مشترک تعیین‌تکلیف شدند. در پارس جنوبی ۹۵درصد کارهای مربوط به فاز مخزنی انجام شده و بقیه اقدام‌ها مربوط به نگهداشت تولید و فشارافزایی است که حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار هزینه دارد و طرح آن تهیه و آماده شده است و در دولت آینده باید به آنها پرداخته شود.  زنگنه با بیان اینکه قرارداد میدان‌های مشترک نفتی هم در شرایط تحریم بسته شده و در این شرایط قراردادهای نمایشی امضا نکردیم و برای همه آنها منابع مالی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: موافقت‌نامه توسعه میدان آزادگان نیز به‌زودی با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود.  وی با اشاره به اینکه برای تقویت شرکت‌های ایرانی تلاش زیادی در سال‌های اخیر انجام شده، افزود: الحمدلله تقویت شدند و پتروپارس هم‌اکنون به افتخار ملی تبدیل شده و امیدواریم این افتخار کماکان برای کشور ادامه یابد.

از سند چشم‌انداز دور شدیم

وزیر نفت از همه کسانی که در سال‌های اخیر زحمت کشیدند قدردانی کرد و گفت: مهم این است که کشور ما سربلند و زنده باشد. همیشه آرزویم تحقق سند چشم‌انداز در افق ۱۴۰۴ بوده است. در چشم‌انداز گفتیم ایران از نظر اقتصادی، علمی و فناوری باید در جایگاه نخست منطقه باشد و «ایرانی» مفتخر به «ایرانی بودن» خود در افق چشم‌انداز باشد. ما خیلی فاصله داریم. ما از روزی که آغاز کردیم از چشم‌انداز دورتریم، یعنی امروز از روزی که چشم‌انداز را تصویب کردیم از چشم‌انداز دورتر شدیم. چرا؟ این پرسشی است که باید جواب دهیم.  زنگنه تصریح کرد: ما در این مدت در حد توانمان برای سربلندی کشورمان تلاش کردیم. چشم‌انداز را نباید فراموش کنیم و برای تحقق آن باید از تمام وجودمان، جانمان و هستی‌مان مایه بگذاریم. ان‌شاءالله مردم از برکات تلاش‌هایی که می‌شود برخوردار شوند. البته مستلزم این است که همه بخش‌ها در کنار هم باشند و با هم بتوانیم کشوری بسازیم که به ایرانی بودنمان افتخار کنیم.  زنگنه همچنین با تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی خطاب به اصحاب رسانه گفت: ان‌شاءالله اصحاب رسانه با اخلاق حرفه‌ای به کارشان ادامه دهند، مهم‌ترین مساله در اخلاق حرفه‌ای، صداقت و تمام راست را به‌صورت شرافتمندانه گفتن، است. هر چیزی را می‌شود فروخت، اما قلم را نباید فروخت. این موضوع در این روزها که بحث انتخابات است خیلی اهمیت دارد، به‌ویژه جوان‌ترها توجه کنند شرافت حرفه‌ای را به هر قیمتی بفروشند، ارزان است.

تعیین‌تکلیف میدان‌های مشترک در نقطه پایانی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، امضای قرارداد توسعه میدان فرزاد را نقطه پایان‌بخش تعیین‌تکلیف میدان‌های مشترک گازی کشور خواند و گفت: با دریافت مجوز شورای اقتصاد برای دو میدان در آینده نزدیک، پرونده تعیین‌تکلیف میدان‌های مشترک نفتی نیز به‌زودی بسته می‌شود.  وی همچنین به پیگیری مراحل اجرایی توسعه میدان بلال اشاره کرد و گفت: امروز و با امضای قرارداد توسعه میدان فرزاد «ب»، پرونده میدان‌های مشترک گازی بسته می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در هشت سال اخیر، ۱۷فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت تولید این میدان مشترک با رشد حدودا ۵/ ۲برابری، از ۲۸۵ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به بیش از ۷۲۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است. ظرفیت تولید میدان‌های مشترک نفتی با محوریت غرب کارون نیز در این مدت ۷/ ۵برابر شده و با دریافت مجوز شورای اقتصاد برای توسعه دو میدان، تمامی میدان‌های مشترک نفتی نیز تعیین‌تکلیف می‌شوند.  میدان مشترک گازی فرزاد «ب» در محدوده بلوک فارسی در نوار مرزی ایران و عربستان و در فاصله نزدیک به ۲۰ کیلومتری جزیره فارسی واقع شده که بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، مقدار گاز درجای آن حدود ۲۳ هزار میلیارد فوت‌مکعب برآورد می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند