آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۴۱۰

 • زلزله‌های القایی در غرب کشور

  دنیای اقتصاد: شروع عملیات تخلیه انرژی زمین از آبان‌ماه سال گذشته، منجر به شکل‌گیری سه خوشه لرزه‌ای در اطراف ازگله، ثلاث باباجانی و جنوب سومار در استان کرمانشاه شده که نتیجه آن بروز پدیده زمین‌‌لرزه‌های القایی در غرب کشور است.
 • ظهور نسل سوم واسطه‌های ملکی

  دنیای اقتصاد: استارت‌آپ‌های فعال در بخش مسکن کشورهای توسعه‌یافته با ارائه دست‌کم ۱۰ سرویس در حوزه معاملات ملک، خریداران را از مراجعه فیزیکی به بازار بی‌نیاز کرده‌اند. خدمات نوین به دو سمت عرضه و تقاضای مسکن مجموعه‌ای از سرویس‌ها از جمله «بازدید واحد از راه دور، دستیابی سریع به بهترین نوع وام خرید، تحلیل قیمت پیشنهادی با شاخص‌های قابل درک و حتی قراردادهای الکترونیکی» را شامل می‌شود. نسل‌ سوم واسطه‌های ملکی، با تکمیل فرآیند عرضه مجازی فایل‌های فروش، سرعت جست‌وجو و کیفیت خرید را برای متقاضیان نسبت به شکل سنتی بازارگردی افزایش داده‌اند.
 • راهنمای شهر «پیاده‌محور»

  وزیر راه و شهرسازی عصر دیروز بعد از اتمام جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری، از تصویب کلیات راهنمای شهر پیاده‌محور خبر داد.
 • آپارتمان‌های تا ۵۰۰ میلیون تومان در تهران

  دنیای اقتصاد: بررسی آماری توزیع معاملات خرید و فروش در بازار مسکن محلات مختلف پایتخت نشان می‌دهد دست‌کم نیمی از مجموع معاملات انجام شده طی یک ماه به‌طور معمول به آپارتمان‌های تا سقف قیمتی ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص دارد.
 • چرا وعده شهرداری تهران محقق نشد؟

  دنیای اقتصاد: در حالی که شهریور ماه هر سال در آستانه بازگشایی مدارس، بخشی از امکانات حمل و نقل عمومی شهرداری تهران آماده بهره‌برداری می‌‌شد، امسال وعده معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران مبنی بر افتتاح ۱۰ کیلومتر از خط ۶ مترو ناکام ماند و روز گذشته شهردار تهران رسما اعلام کرد افتتاح این خط در شهریور ماه منتفی است و موضوع به نیمه دوم امسال موکول می‌شود.
 • معاینه فنی اجباری برای خودروهای دولتی

  استانداری تهران با صدور بخشنامه‌ای از همه نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی خواست از ابتدای مهرماه از خودروهای فاقد معاینه فنی استفاده نکنند و برای همه خودروهای تابعه خود، برگه معاینه فنی دریافت کنند. استانداری تهران با صدور بخشنامه‌ای خطاب به فرمانداران استان تهران از آنها درخواست کرد از ابتدای مهرماه سال جاری از عقد قرارداد یا استفاده امانی از اتوبوس و مینی‌بوس و خودروهای سواری فاقد معاینه فنی جدا خودداری کنند. همچنین بر اساس این بخشنامه، کلیه خودروهای مشمول شهرداری‌ها(اعم از ناوگان حمل‌ونقل عمومی اتوبوس، مینی‌بوس، تاکسی، ون، خودروهای سنگین و نیمه سنگین موتوری و...) ادارات، سازمان‌ها و... موظف به اخذ برگه معاینه فنی از مراکز معاینه فنی شده‌اند. استانداری تهران به پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نیز ماموریت داده نسبت به اعمال قانون و برخورد قانونی با دارندگان وسایل نقلیه فاقد برگه معاینه فنی معتبر اقدام کند.

بیشتر