مترجم: رویا مرسلی

همه ما به فیدبک احتیاج داریم و آن را می‌خواهیم. این‌گونه است که کار خود را بهتر انجام می‌دهیم و در حرفه خود پیشرفت می‌کنیم. پس تصمیم با خودتان است که به رئیس خود نشان دهید خواستار شنیدن فیدبک او و عمل در رابطه با آن هستید. هرچه رئیس‌تان شما را «هدایت‌پذیرتر» بداند، بیشتر احتمال دارد که ریسک کند و برای دادن فیدبک خود به شما وقت بگذارد. چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید تا درک رئیس‌تان از «هدایت‌پذیری» خود را افزایش دهید؟ در اینجا به شرح چند پیشنهاد بر مبنای تحقیقات و تجربه کاری با مدیران سراسر جهان می‌پردازیم.

درخواست فیدبک؛ به رئیس خود نشان دهید که قدردان فیدبک و راهنمایی‌های او هستید. می‌توانید اولویت‌هایی را مشخص کنید که مثلا چه زمان فیدبک مفیدتر خواهد بود. به‌عنوان مثال من اغلب به همکارانم می‌گویم درست در لحظه‌ای که یک برنامه سه هفته‌ای با موفقیت به اتمام رسید «من به سختی می‌توانم به چیزی غیر از این فکر کنم که «کار عالی بود!» اگر به من دو ساعت وقت بدهید، آن وقت می‌توانم فیدبک‌های سازنده را بشنوم. صبح روز بعد، دیگر برای شنیدن هر چیزی آماده هستم!»

سپاسگزار باشید؛ از مدیر خود برای ارائه فیدبک تشکر کنید. اگر برایتان سخت است که قدردانی خود را ابراز کنید، آن را به گونه دیگری بگویید. می‌توانید از چنین عباراتی استفاده کنید؛ «من روی این پروژه سخت کار کردم و امیدوار بودم واقعا عالی باشم، اکنون برایم کمی سخت است که می‌شنوم بعضی کارها می‌توانست بهتر انجام شود. اما از شما شنیدم که بعضی از کارها نیز خیلی خوب انجام شده و برای این مساله متشکرم، همچنین کاملا درک می‌کنم که فیدبکی که به من می‌دهید، به بهتر شدن من کمک خواهد کرد، بنابراین شاید اکنون چندان هیجان‌زده به‌نظر نیایم، اما برای فیدبک شما بسیار ارزش قائلم و روی آن کار خواهم کرد.»

یادتان باشد هیچ رئیسی بی‌نقص نیست؛ بله. شاید رئیس‌تان می‌توانست موضوع را کمی محترمانه‌تر یا کمی روشن‌تر بیان کند یا شاید آنها می‌توانستند زمان و مکان بهتری را انتخاب کنند، اما اگر احساس استیصال کردید، دیدگاه رئیس‌تان را نیز در نظر بگیرید.

* روسا همیشه آنقدر وقت ندارند که اندیشه‌های خود را به‌طور کامل روشن کنند، هرچند می‌توانند بیشتر در مورد آن فکر کنند اما ممکن است به دلایلی آن را به تاخیر انداخته باشند و در یک نقطه بین کیفیت و تنظیم زمان به تعادل رسیده باشند.

* روسا وقت و انرژی محدودی برای اختصاص دادن به کارهای چندگانه دارند. دادن فیدبک تنها کمی از آن وظایف است و شما احتمالا یکی از چندین نفری هستید که رئیس‌تان باید فیدبک بدهد.

* روسا فشار کاری خودشان را دارند. بله، البته رئیس‌تان می‌توانست کمی بیشتر حمایتگر باشد، اما اگر به رئیس‌تان در مورد بار کاری‌اش همدلانه‌تر نگاه کنید، شاید باعث شود متوجه شوید که تلاش او به‌راستی ستودنی است.

حالت تدافعی به خود نگیرید؛ هیچ وقت با ارائه‌دهنده فیدبک بحث نکنید. روی بخشی از فیدبک که اکنون برای شما معنا ندارد، متمرکز نشوید. آگاهی لازم را از فیدبک دریافت کنید و از خود بپرسید آیا این فیدبک هسته‌های درستی نیز می‌تواند داشته باشد؟ اگر از نظر شما این‌طور نیست شاید از نظر رئیس‌تان باشد. حداقل این اختلاف می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید رئیس‌تان درک متفاوتی از موقعیت دارد و یا اینکه انتظارات مدیرتان با شما هم‌راستا نیست. اگر به اندازه کافی تلاش کردید که نقطه‌نظر او را درک کنید و هنوز با فیدبک او موافق نیستید و یا آن را درک نمی‌کنید، یک راه‌حل سازنده پیدا کنید تا به بینش عمیق‌تری از نظرات او دست یابید. به‌عنوان مثال می‌توانید بگویید: «شما چندبار به من گفتید این کار را به جای آن کار انجام دهم. من از فیدبک شما سپاسگزارم و واقعا می‌خواهم روی این موضوع کار کنم چون اگر این مساله برای شما مهم است، پس برای من هم مهم است. چالش من این است که در این مورد کمی مشکل دارم (آنچه را نمی‌فهمید توضیح دهید). ممکن است در این رابطه به من کمک کنید؟ اگر امکان دارد چند کلمه درباره آنچه انتظار دارید بگویید.» به‌طور مشابه، اگر سعی کرده‌اید مطابق فیدبک رئیس‌تان کار کنید و موفقیت اندکی داشته‌اید، آن را تصدیق کنید. برای برخی از روسا اگر به یک اشتباه اذعان شود، نیمی از آن جبران شده است.

روی آن کار کنید؛ هیچ‌چیز برای روسا کسالت‌بارتر از این نیست که مجبور شوند توصیه‌های خود را چندین و چندبار تکرار کنند. تعداد کمی از ما از نق زدن لذت می‌بریم. به‌علاوه برای بسیاری از روسا اینکه کارمندان فیدبک آنها را نادیده بگیرند، احساس بی‌احترامی به شایستگی‌های آنها را می‌دهد «اگر من برای یک حرف ارزش قائل باشم آن را انجام می‌دهم؛ جو حرف‌های من را انجام نمی‌دهد، پس جو برای حرف‌های من ارزش قائل نیست و بنابراین برای خود من ارزش قائل نیست» ولی با مرجع قدرت بودن «حتی اگر جو با من مخالف باشد، باید به این واقعیت احترام بگذارد که من حق و توانایی جریمه کردن او را در صورت عدم‌توجه به نظرات خود دارم.»

خودتان را جای آنها بگذارید؛ اگر شک دارید از خودتان بپرسیدکارمندان خودتان چه نوع رفتارهایی می‌توانند نشان دهند که باعث شود میل و توانایی شما برای دادن فیدبک سازنده به آنها افزایش یابد. مطمئن هستم بعضی از نکاتی که در بالا ذکر شد در لیست شما خواهند بود. سپس این رفتارها را در قالب شناخت خود از رئیس‌تان بیاورید. کدام‌یک از این موارد برای آنها مهم است؟ رئیس شما درباره ارائه فیدبک برای چه چیزی ارزش ویژه‌ای قائل است؟ هرچه رئیس‌تان بیشتر باور داشته باشد که استفاده درستی از فیدبک خواهید داشت، شما نیز فیدبک بیشتری دریافت خواهید کرد و شرایط حتی بهتر هم خواهد شد: شما فیدبک‌های مثبت‌تر و سازنده‌تری دریافت خواهید کرد. اگر رئیس‌تان احساس کند که برای فیدبک او ارزش قائل هستید و اراده و توانایی انجام آن را دارید، احتمالا نسبت به تلاش‌های شما صبورتر، قدردان‌تر و حامی‌تر خواهد بود.

به آن فکر کنید؛ وقتی کارمندانتان نقص‌های خود را قبول دارند و واقعا روی آن کار می‌کنند و حتی تلاش می‌کنند پیشنهادات و فیدبک شما را انجام دهند، آیا شما با آنها صبورتر نخواهید بود؟ وقتی آنها با وجود تلاش زیاد بازهم کمی عقب هستند، آیا به آنها می‌تازید یا آنها را تشویق می‌کنید و با ارائه یک یا دو پیشنهاد تلاش آنها را ارج می‌نهید؟ قبول داریم که بعضی از رئیس‌ها افراد غیرمنطقی و سوء‌استفاده‌کننده از فرصت‌های برابر بدون کوچک‌ترین صبری برای هر موضوعی کمتر از کمال هستند، اما تعداد این‌گونه رئیس‌ها بسیار کم است. بیشتر روسا در صورتی که به آنها نشان دهید از فیدبک‌شان استقبال می‌کنید به شما فیدبک بیشتری می‌دهند و هرچه هدایت‌پذیرتر باشید، بیشتر احتمال دارد که این فیدبک حمایت‌گر و تشویق‌کننده باشد.