منبع: مجله HRM

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی* (کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی)

هر مدیر منابع انسانی کارآمدی می‌کوشد تا با عملکرد درخشان خود گامی اساسی در پیشبرد اهداف شرکت یا سازمان متبوع خود بردارد و فعالیت‌های همکارانش در بخش‌های دیگر سازمان را تکمیل کند.در این میان توجه به برخی نکات و توصیه‌ها می‌تواند به بهتر شدن و شکوفایی هر چه بیشتر عملکرد مدیران منابع انسانی کمک کند که در اینجا به ۱۰ مورد از این توصیه‌ها اشاره خواهد شد.

۱)اهداف روشن و شفافی را برای خود تعریف کنید. هدف‌گذاری درست و شفاف از اولین گام‌هایی است که هر مدیر منابع انسانی موفقی باید آن را انجام دهد. حداکثرسازی سود، به حداقل رساندن ریسک‌ها و مخاطرات و رعایت اصول اخلاقی در کار و توجه به مسوولیت اجتماعی می‌تواند از اهداف بنیادین هر مدیری به حساب آید.

۲)اهداف تعیین شده توسط سازمان را به شکل یکسری ارزش‌های گروهی درآورید. اهداف نوشته شده توسط مدیران عالیرتبه سازمان چیزی شبیه به میوه‌ای خام و نرسیده است که باید توسط کارکنان به پختگی و کمال برسند و برای این کار باید به شکل یکسری ارزش‌های قابل فهم و ملموس درآیند و این وظیفه مدیر منابع انسانی است که اهداف و ارزش‌های سازمانی را برای کارکنان قابل فهم و دوست‌داشتنی کند.

۳) اهداف مقرر را به سرعت اجرایی کنید. به محض اینکه اهداف سازمانی توسط سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان سازمان تعیین و ابلاغ شدند باید به سرعت و بدون هیچ مکثی به مرحله اجرا درآیند چرا که در صورت بروز وقفه بین زمان تعیین اهداف و اجرای آنها احتمال بی‌اثر شدن یا بی‌خاصیت شدن آنها افزایش می‌یابد.

بنابراین یکی از کارکردهای اصلی مدیران منابع انسانی عبارت است از ایجاد شوق و انگیزه پیوسته در نیروی انسانی سازمان برای تحقق هر چه سریع‌تر اهداف.

۴) با همه کارکنان ارتباط پیوسته و همه‌جانبه داشته باشید. یکی از واقعیت‌های دنیای مدیریت امروز این است که کارکنان هر شرکت یا سازمانی همیشه و به‌طور فزاینده‌ای سوالاتی در ذهن دارند که به دنبال پاسخ‌های قانع کننده‌ای برای آنها می‌گردند و این وظیفه مدیران منابع انسانی است که به این پرسش‌ها و ابهامات پاسخ بگویند. یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای هر سازمانی این است که سوالات پرشماری در ذهن و زبان کارکنانش وجود داشته باشد که بی‌پاسخ مانده‌اند. وجود ارتباطات فراگیر و دائمی بین پرسنل و مدیران می‌تواند از بسیاری از چالش‌ها و سوءتفاهم‌ها جلوگیری به عمل آورد.

۵) با کارکنان به گونه‌ای رفتار کنید که گویی در سفری مهم و رویایی با آنها همسفرید. یکی از مشکلات اصلی در شکل‌گیری روابط مطلوب و انسانی بین مدیران و کارکنان در وجود نوعی احساس جدایی و ناهماهنگی بین آنها ریشه دارد به‌طوری‌که اغلب کارکنان فکر می‌کنند که مدیران مافوق‌شان در دنیای دیگری سیر می‌کنند و اهداف متفاوتی را در سر می‌پرورانند. برای ممانعت از شکل‌گیری چنین احساسی در میان کارکنان باید افراد را به‌طور کامل قانع کرد که آنها نیز در کنار مدیران اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند و در سفر رسیدن به اهداف سازمان همه با هم همسفر هستند.

۶)با سایر مدیران سازمان هماهنگ باشید.وجود هماهنگی و همسویی بین مدیر منابع انسانی و سایر مدیران سازمان از پیش نیازهای اصلی موفقیت مدیران منابع انسانی در عمل به وظایفشان به شمار می‌آید چرا که مدیر منابع انسانی از بسیاری جهات به عنوان حلقه اتصال بین کارکنان و مدیران عمل می‌کند که قادر است دستورات و فرامین را به بهترین نحو به مقصد رسانده و بازخوردها را نیز به طرف دیگر منتقل سازد.

۷) به عضویت شبکه‌های حرفه‌ای مدیران منابع انسانی درآیید. تمام مدیران منابع انسانی نیازمند آن هستند که اطلاعات و دانسته‌های خود را به‌روز کنند و از تجربیات سایر مدیران بهره‌مند شوند. به همین منظور لازم است شبکه‌های حرفه‌ای و بزرگی از مدیران باتجربه و موثر تشکیل شود که در آنها افراد همدیگر را در تجربیات و دانسته‌های خود سهیم می‌کنند. این اقدام می‌تواند از بروز بسیاری از اشتباهات و اتخاذ تصمیمات نادرست از سوی مدیران منابع انسانی جلوگیری به عمل آورد.

۸) هیچ‌گاه اسرار حساس سازمان را برای کارکنان بازگو نکنید. برخی از مدیران منابع انسانی به اشتباه فکر می‌کنند که در میان گذاشتن اطلاعات شرکت یا سازمان با کارکنان می‌تواند حس همکاری و دلسوزی آنها با سازمان را تحریک و تقویت کند درحالی‌که این اقدام به شدت نادرست است و در اغلب موارد نتیجه معکوس به بار می‌آورد.

۹)به قوانینی که خود وضع کرده‌اید پایبند باشید و آنها را در همه حال رعایت کنید. مدیران منابع انسانی از بسیاری جهات مهمترین الگو و سرمشق کارکنان سازمان به حساب می‌آیند و ناگفته پیداست که عمل کردن آنها به وظایف و رعایت قوانین و مقررات سازمان می‌تواند سایر کارکنان را نیز به این سمت سوق دهد. عدم پایبندی مدیران به قوانین و ارزش‌های معرفی شده از سوی سازمان نتیجه‌ای غیر از قانون‌گریزی و زیر سوال رفتن حیثیت سازمان به بار نخواهد آورد.

۱۰) با کارکنانتان رابطه بیش از حد دوستانه و صمیمانه برقرار نکنید. اگر چه در بسیاری از مقالات وکتب مدیریتی بر ایجاد رابطه دوستانه و سازنده بین مدیران و کارکنان تاکید شده است اما باید دانست که این رابطه دوستانه اگر از حد معمول فراتر رود و حالت افراطی به خود بگیرد می‌تواند به شدت خطرناک شود. هیچ مدیری نمی‌تواند به‌راحتی و بدون تعارف به دوستان صمیمی‌اش دستور بدهد و معمولا دوستان صمیمی کمتر دستورات و فرامین کاری همدیگر را جدی می‌گیرند که چنین امری در مورد رابطه بین مدیر منابع انسانی و زیردستانش یک فاجعه است. بنابراین رعایت فاصله معقول بین مدیران با کارکنان امری ضروری و حیاتی در پیشبرد اهداف سازمان به حساب می‌آید.

Alavitarjomeh@gmail.com*