باد فرش قرمز را برد

نخستین رویداد مهم در مراسم افتتاحیه، اهدای نخل طلا به مریل استریپ بود. پیش از اهدای نخل، کلیپی از مهم‌ترین و ماندگارترین نقش‌های مریل در فیلم‌های مختلف سینمایی برای همگان به نمایش درآمد و واکنش‌های بسیاری برانگیخت. سپس او با تشویق شدید دودقیقه‌ای و در‌حالی‌که همه حضار ایستاده بودند، مورد استقبال قرار گرفت، روی صحنه رفت و جایزه افتخاری‌اش را از ستاره نامدار سینما، ژولیت بینوش، دریافت کرد.

بینوش روی صحنه از استریپ به عنوان یک گنج بین‌المللی یاد کرد و با نام بردن از محبوب‌ترین نقش‌های استریپ، از «انتخاب سوفی» تا «جولی و جولیا»، گفت: شما نگاه ما به سینما را تغییر دادید. وقتی شما را روی پرده می‌بینم، شما را نمی‌بینم … این قدرت از کجا می‌آید؟ با همین قدرت به دنیا آمده‌اید؟

در ادامه استریپ در سخنرانی خود از کن به خاطر استقبال پس از ۳۵ سال تشکر کرد. او آخرین بار با فیلم «فرشتگان شیطان» در سال ۱۹۸۹ در کن حضور داشت. او  درباره کلیپی که از نقش‌های ماندگارش تهیه شده بود، گفت: مثل نگاه کردن از پنجره قطار سریع‌السیر بود؛ تماشای پرواز جوانی‌ام تا میانسالی‌، درست به جایی که امشب روی این صحنه ایستاده‌ام. بعد گفت: آخرین باری که در کن حضور داشتم مادر سه فرزند بودم، نزدیک به ۴۰ سال داشتم و فکر می‌کردم کارم به پایان رسیده است.

استریپ سخنرانی خود را با گفتن این جمله به پایان رساند: خیلی متشکرم که از چهره من خسته نشدید و از قطار پیاده نشدید. او گفت: مادرم همیشه به من می‌گفت: عزیزم، خواهی دید که همه‌چیز چقدر سریع جلو می‌رود. و من امروز این جمله را به خوبی درک می‌کنم.

سپس هیات داوران جشنواره به ریاست گرتا گرویک، سازنده فیلم «باربی»، روی صحنه آمدند و رسما آغاز جشنواره را اعلام کردند. پس از این رویداد، جشنواره کن با فیلم افتتاحیه «پرده دوم» که یک کمدی با بازی لئا سیدو و لویی گارل است، شروع به کار کرد.

توفان ادامه‌دار

هرچند حال‌و‌هوای درونی کن آرام بود، اما انتظار می‌رود جشنواره کن امسال از نظر سیاسی شلوغ باشد و اعتراض‌هایی در حمایت از غزه مثل جشنواره‌های دیگر به کن هم برسد.

به همین دلیل هرچند تظاهرات در امتداد و اطراف جشنواره ممنوع اعلام شده، اما با توجه به شدت تظاهراتی که در واکنش به کشتار مردم در غزه در حال انجام است، برگزاری این جشنواره بدون نادیده گرفتن جنگ اسرائیل و حماس ممکن نخواهد بود.

ددلاین هم یادآوری کرده که این دوره جشنواره کن با پس‌زمینه بالقوه انفجاری از جنبش «می تو» فرانسه که از زبان جودیت گودرش، بازیگر و فیلم‌ساز درباره آزار جنسی روایت می‌شود، برگزار خواهد شد. هرچند این موضوع به شب افتتاحیه راه نیافت، اما کامیل کوتین، مجری برنامه، در مونولوگی که تجربه تماشاگران جشنواره در «دنیای موازی» کن را تصور می‌کرد، به جریان‌های پنهان امسال اشاره کرد و گفت: جلسات حرفه‌ای با مردان قدرتمند دیگر بخشی از عادات و آداب و رسوم کن پس از پذیرش «می تو» نیست و ما از آن تجلیل می‌کنیم.

پیش از مراسم هم اعتراض کارمندان جشنواره نزدیک فرش قرمز کاخ برگزار شد و پیش از اینکه پلیس این تجمع را پراکنده کند، با تظاهرات خود یادآوری کردند که انتظار دستمزد بیشتری دارند.