جنجال عجیب در سینما

  سه روز پیش بخش کوتاهی از یک گفت‌وگوی ویدئویی با محمدحسن شانه‌ساززاده، نایب‌رئیس هیات‌مدیره پلتفرم نماوا، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن با لحنی عجیب درباره سینما و نمایش خانگی سخن می‌گفت. او در بخشی از سخنانش در این برنامه گفته: همه بازیگر‌ها و تهیه‌کننده‌ها بی‌اخلاقی‌های خاص خودشان را دارند؛ نه به قرارداد و نه به حرفشان متعهدند. من در چند صنعت مختلف بوده‌ام و به بی‌اخلاقیِ اینها هیچ‌جا ندیده‌ام. اسمشان هم هنرمند، فرهیخته و فرهنگی است، ولی بسیار بی‌اخلاقند.

چنان‌که برخی سایت‌های خبری نوشته‌اند این مدیر نمایش خانگی در پاسخ به این پرسش که آیا از تحریم هنرمندان نگرانی ندارد، با خنده پاسخ داده: برای آنها اول و آخرش پول است. شما پول بده، هر کاری می‌کنند.   حالا این صحبت‌ها موجی از واکنش‌ها را در میان سینماگران به راه انداخته است. عده زیادی در صفحات اینستاگرام خود نسبت به این سخنان واکنش انتقادی نشان داده‌اند و خواهان عذرخواهی او شده‌اند. همچنین برخی اصناف سینمایی هم از صبح دیروز بیانیه‌هایی در اعتراض به این مدیر نماوا منتشر کرده‌اند.

واکنش‌ سینماگران

بلافاصله پس از انتشار سخنان شانه‌ساززاده، مازیار میری و همایون اسعدیان، همکاری خود را با این پلتفرم متوقف کردند. این دو فیلم‌ساز پیش از این برای ساخت سریال‌هایی با نماوا قرارداد داشته و گویا قرارهایی برای ساخت سریال در ‌آینده دارند. همایون اسعدیان، کارگردان و تهیه‌کننده سینما که پیش‌تر تهیه‌کنندگی دو مجموعه «خسوف» و «شریک جرم» متعلق به نماوا را بر عهده داشت، با انتشار ویدئویی گفت: آقای شانه‌ساززاده مدیرعامل قبلی و یکی از مدیران ارشد فعلی نماوا با حرف‌هایی که بیشتر زیبنده خودشان است، بازیگران و تهیه‌کنندگان سینمای ایران را مورد نوازش قرار داده‌اند. من در ۴۰ سال گذشته، این میزان وقاحت در بیان الفاظ را به یاد ندارم و به نظرم بی‌سابقه است.

او در بخش دیگری با اشاره به جمله آخر شانه‌ساززاده تاکید کرد: قیاس به نفس می‌فرمایید جناب شانه‌ساز. حداقل برای منی که در یکی دو پروژه، یکی دو سال با شما کار کردم و چیز‌های بسیاری از شما دیدم، باعث تاسف است. جناب شانه‌ساز، برای حفظ حرمت سینمای ایران و برای حفظ حرمت و شأن بازیگران و تهیه‌کنندگان سینمای ایران، من همایون اسعدیان عضو کوچک این سینما تا زمانی که شما در این مجموعه (نماوا) حضور داشته باشید، در هیچ سمتی و به هیچ عنوان با این مجموعه همکاری نخواهم داشت.

اما مازیار میری، کارگردان دو سریال یادشده، نیز با اشاره به صحبت‌های شانه‌ساززاده گفته: متاسفم که مدیران فرهنگی کشور شرایطی را به وجود می‌آورند که افراد کاسبکاری چون ایشان عهده‌دار تصمیم‌گیری در امور فرهنگی می‌شوند. از آنجایی که برخلاف نظر ایشان معتقدم اخلاق و شرافت بیشتر از هر حرفه‌ای نزد اهالی سینماست، تا زمانی که ایشان رسما از اهالی سینما عذرخواهی نکنند، از تمام پروژه‌هایی که قرار به همکاری با این پلتفرم داشتم، رسما انصراف می‌دهم.

هوشنگ گلمکانی، منتقد سینما، نیز نوشته است: در جبهه «قدرت و سرمایه»، اغلب بی‌اخلاقی و بی‌تعهدی، با ستم و فساد مالی و رانت‌خواری و حق‌کشی نیز همراه است.‌ای کاش کسانی هم از بی‌اخلاقی جبهه «قدرت و سرمایه» بگویند؛ کسانی که خود درگیر آن بوده‌اند. ولی ما به عنوان اهل رسانه، فقط یک قلم از بی‌اخلاقی را در کسب درآمد بی‌قرارداد از فیلم‌ها و سریال‌های خارجی می‌توانیم یادآوری کنیم. استفاده غیرمجاز از تولیدات صاحبان آثار و پول گرفتن از کاربران برای تماشای آنها.

محمدحسین فرحبخش، دیگر تهیه‌کننده سینما، نیز با اشاره به پخش بدون مجوز فیلم او در پلتفرم نماوا، مدیران این پلتفرم را بی‌اخلاق خواند و نوشت: اگر یک فرد لمپن و باج‌خور تحت عنوان تهیه‌کننده کاری کرده، ربطی به جامعه تهیه‌کنندگان ندارد. به این مدیر پلتفرم توصیه می‌کنم به سراغ فروش سرامیک برود و عرصه هنر را برای اهالی هنر بگذارد. شأن خود را باید خودتان حفظ می‌کردید و با افراد معتبر هنرمندان کار می‌کردید، چون بخش عمده اهالی سینما افراد باشخصیتی هستند، حتی آن آبدارچی صحنه. پس بهتر است هرچه زودتر از اهالی هنر بابت این ادعا‌ها عذرخواهی کنید.

واکنش اصناف

اما واکنش‌ها فقط محدود به سینماگران نبود و برخی از انجمن‌ها و اصناف سینمایی هم در این باره موضع گیری کردند. انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: اظهارات توهین‌آمیز این مدیر پلتفرم نشان از عدم شناخت، عدم توانایی در این عرصه، مدیریت غلط و عدم شناخت روش‌های تولید حرفه‌ای دارد. روابط عمومی خانه سینما جامعه اصناف سینمای ایران نیز نوشت:  بررسی موضوع سخنان محمدحسن شانه‌ساززاده را به شورای صیانت خانه سینمای ایران ارجاع داده و در این شورا، درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

رضا کیانیان، عضو انجمن بازیگران سینمای ایران، به نمایندگی از این صنف نوشت: اصلا دوست ندارم راجع به آن فرد و ادبیات زشت او حرفی بزنم و او را مخاطب قرار بدهم، ولی این را بگویم که قرار است انجمن بازیگران سینمای ایران یک شکایت قضایی را از نایب‌رئیس نماوا تنظیم کند. باید منتظر باشیم و ببینیم قوه قضائیه چه تصمیمی درباره سخنان توهین‌آمیز این فرد می‌گیرد.