جای خالی کلاه‌قرمزی

ماجرای بازگشت

تابستان امسال حرف‌وحدیث‌های زیادی درباره بازگشت نوروزی ایرج طهماسب به تلویزیون مطرح بود. گفته می‌شد صداوسیما مصرانه خواهان برگشت برنامه او به کنداکتور نوروزی است. حتی خبرهای تایید‌نشده‌ای هم از مذاکرات میان مدیران سازمان و طهماسب دهان به دهان می‌چرخید.

پس از این گمانه‌زنی‌های تابستانه، اوایل پاییز مطلبی در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد تلویزیون برای بازگشت آقای مجری، عزمش را جزم کرده است؛ آن زمان تصویری از یک نامه به امضای سرپرست اداره بازرگانی صداوسیما دست به دست می‌شد که در آن به شرکت‌های تبلیغاتی اعلام شده بود با توجه به ادامه ساخت «مهمونی» در شبکه نسیم، در صورت تمایل برای تبلیغات در این برنامه اقدام کنند. همین یک خبر کوتاه کافی بود تا نام برنامه و شبکه پخش‌کننده لو برود. اما سازندگان برنامه از تایید یا تکذیب این خبر خودداری کردند.

حالا پس از چند ماه سکوت، رسانه‌ها از قطعی شدن بازگشت آقای مجری و عروسک‌هایش به تلویزیون خبر داده‌اند. گویا محسن برمهانی، معاون سیما، گفته است: امسال در شبکه نسیم برنامه‌ای با نام «مهمانی» داریم که تولید ایرج طهماسب است و تلفیقی است از عروسک‌های قبلی و جدید او که امیدواریم به نوروز برسد.

احتمالا این برنامه فعلا در ۹ قسمت تولید شود و صدا‌و‌سیما با در اختیار گذاشتن اجازه استفاده از عروسک‌های «مهمونی» و «کلاه قرمزی» قصد دارد ترکیبی از این دو برنامه را پخش کند.

به گفته رسانه‌ها، طهماسب طی هفته‌های گذشته جلساتش را با مدیران صداوسیما برگزار و بعد از مذاکرات، موافقتش را برای بازگشت به این سازمان اعلام کرده است. گفته شده این برنامه تفاوت‌هایی با «مهمونی» شبکه خانگی دارد اما همچنان مهمان‌محور است و با حضور برخی از چهره‌های هنری و ورزشی تولید شده است.

امسال شبکه نسیم میزبان خانواده عروسک‌های طهماسب است و به نظر می‌رسد در صورت آماده شدن نهایی این برنامه، روزهای نخست نوروز امسال «مهمونی» مهمان خانه‌های مردم باشد. اما این برنامه جدید، نیامده، چالش‌ها و حاشیه‌های بسیاری دارد. مهم‌ترین چالش غیبت کلاه‌قرمزی و پسرخاله است که باعث شده نام مجموعه هم تغییر کند.

پایان کلاه‌قرمزی؟

گفتند قهر نبودیم، با هم عکس گرفتند و لبخند زدند، اما شاید همه می‌دانستند دست‌کم اوقات تلخی بین دو یار همیشگی سینما و تلویزیون ایران، یعنی حمید جبلی و ایرج طهماسب، گذشته است. حتی برخی می‌گفتند اختلافات میان آن دو، علت اصلی تولید نشدن برنامه‌شان در تلویزیون بوده است.

اما گویا امسال آقای مجری به‌تنهایی به تلویزیون برگشته و حمید جبلی در برنامه او حضور نخواهد داشت. این یعنی احتمالا قرار نیست امسال کلاه‌قرمزی و پسر‌خاله را ببینیم؟ عروسک‌هایی که با صداپیشگی و طنازی حمید جبلی، سال‌های سال محبوب‌ترین عروسک‌های ایرانی بودند و شاید هنوز هستند.

به‌هر‌حال حمید جبلی در میان صداپیشگان برنامه عروسکی ایرج طهماسب نیست. پیش از این در سال ۱۳۹۵ دنیا فنی‌زاده، عروسک‌گردان معروف و محبوب کلاه‌قرمزی، از میان ما رفت تا شاید آرام‌آرام دوران پایان کلاه‌قرمزی فرابرسد و عروسک «بچه» به صداپیشگی هوتن شکیبا جایگزینش شود. اتفاقی که برای همه مخاطبان دهه‌پنجاهی، دهه‌شصتی و حتی دهه‌هفتادی این مجموعه عروسکی چندان باورپذیر نیست. از آنجا که استانداردهای حرفه‌ای اجازه حضور صداپیشه دیگری به جای حمید جبلی را نمی‌دهد، به نظر می‌رسد خداحافظی با کلاه‌قرمزی یک اتفاق قطعی است. هوتن شکیبا، کاظم سیاحی، بهادر مالکی، سهیل مستجابیان، الی امامی، امیر ادیب و نازنین شعبانی صداپیشگان عروسک‌های «مهمونی» و عیسی یوسفی‌پور، محمد لقمانیان، پیمان فاطمی، شیما بخشنده، علی پاکدست و نگار شهبازی گردانندگان این عروسک‌ها بودند.

ایرج طهماسب از سال ۱۳۹۰ هر سال مجموعه «کلاه‌قرمزی» را در شبکه دوم سینما روی آنتن می‌برد و از سال ۱۳۹۴ با تغییراتی در این برنامه توانست محبوبیت بسیار بیشتری کسب کند. او آخرین سری از این مجموعه را در سال

۱۳۹۷ تولید کرد و پس از آن مدتی دست از کار کشید و سرانجام به شبکه نمایش خانگی رفت و از سال ۱۴۰۰ یک مجموعه با نام «مهمونی» را با حضور عروسک‌هایی جدید تولید کرد. این برنامه در سری نخست خود با استقبال بسیار گسترده روبه‌رو شد اما در سری دوم نتوانست موفقیت و محبوبیت قبلی خود را تکرار کند.