به گزارش تابناک، با وجود آنکه دورنمایی برای نمایش گسترده فیلم‌ها قابل تصور نیست، برای این دوره از جشنواره‌ها نیز شماری از فیلم‌ها با چالش ممیزی مواجه شده‌اند. نزدیک یک هفته تا جشنواره فیلم فجر مانده، ولی چالش‌ها بر سر سه فیلم سینمایی همچنان باقی است و فیلم‌های «قاتل و وحشی»، «روشن» و «شیشلیک» که ژانر‌های متفاوتی دارند با ممیزی همراه شده‌اند؛ ممیزی‌ای که مشخص نیست اعمالشان در نهایت منجر به رفع موانع برای اکران این اثر خواهد شد و این آثار روی پرده به نمایش درخواهد آمد یا خیر. فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله، فیلم «شیشلیک» ساخته محمدحسین مهدویان و فیلم «روشن» به کارگردانی روح الله حجازی سه اثر سینمایی هستند که به دیوار ممیزی خورده‌اند و سازندگانشان درصددند با اعمال تغییراتی، نظر متولیان امر را برای رفع موانع نمایش این سه فیلم تامین کنند. درباره فیلم شیشلیک اشاره‌هایی به ممیزی شده بود و این موضوع از قبل از جشنواره جنجال‌آفرین شده بود.

قاتل و وحشی نیز با حمایت وسیعی از سوی سینماگران برای نمایش در جشنواره فجر در شبکه‌های اجتماعی همراه شد. روشن اما کمتر خبرساز بود و به‌نظر می‌رسد سازندگانش ترجیح داده‌اند بدون رسانه‌ای شدن حواشی‌اش، این چالش را برطرف کنند.

از قضا در دو فیلم از سه فیلمی که با ممیزی مواجه شده‌اند، رضا عطاران نقش‌های متفاوتی را دارد و اگر این آثار به جشنواره سی و نهم نرسند، حضور این بازیگر توانمند در این دوره از جشنواره کمرنگ خواهد بود.

هرچند سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر هیات انتخاب ندارد و همه فیلم‌های دارای شرایط می‌توانند در آن شرکت کنند، ظاهرا به لحاظ ممیزی حتی با جدیتی بیش از جشنواره‌های پیشین مواجه شده است.

با این حال، دور از انتظار نیست اگر چالش‌های پیش‌روی هر سه فیلم رفع شود و شاهد نمایش هر سه فیلم در جشنواره باشیم.  سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر به دبیری محمدمهدی طباطبایی‌نژاد با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا به صورت محدود برگزار خواهد شد.  در این دوره محمد احسانی (مدیر فرهنگی جشنواره) در کنار ساره بیات، مرتضی پورصمدی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، سیدجمال ساداتیان و مصطفی کیایی، در بخش هیات داوران بخش اصلی (سودای سیمرغ) حضور دارند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند