به گزارش شبکه خبری آب ایران، فیروز قاسم‌‌‌زاده اظهار کرد: با برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌های انجام‌شده به منظور ذخیره‌‌‌سازی روان‌آب حاصل از بارش‌‌‌های اخیر و استفاده حداکثری از بارش‌‌‌ها برای نیازهای بهنگام، امکان بهبود ذخایر سدها فراهم شد.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه فعالیت مناسب سامانه بارشی در هفته جاری و روان آب‌‌‌های ناشی از آن، موجب بهبود نسبی در وضعیت مخازن سدهای کشور شد، خاطرنشان کرد: آخرین آمار دریافتی از سدهای کشور نشان می‌دهد که تا انتهای آبان‌ماه، ورودی سدهای کشور به حدود ۲.۸میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به سال گذشته ۱۰‌درصد رشد داشته است.

وی افزود: خروجی از سدهای کشور نیز در همین بازه زمانی، حدود ۴.۷میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به سال گذشته ۲۹‌درصد رشد داشته و این نشانگر تامین آب بیشتر از محل سدها، برای مصارف مختلف، نسبت به سال گذشته است.

قاسم‌‌‌زاده موجودی حال حاضر مخازن سدهای کشور را با ۴۰‌درصد پرشدگی، معادل ۱۹.۸میلیارد مترمکعب خواند و گفت: این میزان نشانگر ۱۰‌درصد رشد نسبت به سال گذشته است.

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به عدم‌تحقق پیش‌بینی‌‌‌های فرانرمال بارشی برای پاییز ۱۴۰۲ بیان کرد: با این شرایط، دو موضوع مدیریت مصرف و آبگیری مناسب مخازن سدها برای تحقق برنامه مصرف در طول سال، از اهمیت ویژه‌‌‌ای برخوردار است که باید مورد توجه ذی‌نفعان و ذی‌‌‌مدخلان قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: بر همین اساس، وزارت نیرو در قالب ستاد فرماندهی و پشتیبانی سیل، قبل از شروع فعالیت سامانه بارشی اخیر، بررسی‌‌‌ها و ارزیابی‌‌‌های لازم را به‌‌‌عمل آورد و به نوعی برنامه‌‌‌ریزی کرد که روان‌آب است تولیدی در حوضه آبریز سدها به نحو مطلوبی ذخیره‌‌‌سازی شود. قاسم‌‌‌زاده اظهار کرد: در همین راستا، همه حوضه‌‌‌های آبریز با تطبیق شرایط بارشی بالادست و پایین‌دست و تامین حداکثری نیاز کشاورزی از محل بارش‌‌‌ها، امکان ذخیره‌‌‌سازی در مخازن را فراهم کردند.

میزان ورودی آب به سدهای کشور تا ۲۷آبان‌‌‌ماه معادل ۲.۴۱۰میلیارد مترمکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل ۲.۳۱۰میلیارد مترمکعب بوده ۴‌درصد افزایش داشته است. همچنین میزان خروجی از مخازن سدهای کشور در این تاریخ معادل ۴.۴۸میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۳.۴۶میلیارد مترمکعب بوده، بیانگر افزایش ۳۰درصدی است.

در شرایط کنونی حجم آب موجود در مخازن ۱۹میلیارد و ۶۴۰میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل ۱۷میلیارد و ۹۸۰میلیون مترمکعب بوده، ۹‌درصد افزایش داشته و پرشدگی مخازن سدهای کشور به ۴۰‌درصد رسیده است. وضعیت سدهای مهم (شرب - کشاورزی) بیانگر این است که در ۱۵سد،‌ میزان پرشدگی بیش از ۵۰‌درصد است؛ به طوری که سد زاینده‌‌‌رود ۱۴۱‌درصد، سد شهر بیچار استان گیلان ۵۴‌درصد و سد اکباتان و آبشینه استان همدان ۵۵۸‌درصد آب دارند. همچنین میزان آب در سد ایلام ۱۴۹‌درصد و در سد وشمگیر، گلستان و بوستان استان گلستان ۱۸۸‌درصد است. همچنین ارتفاع کل ریزش‌‌‌های جوی کشور معادل ۲۰.۱میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره مشابه درازمدت با ۲۵.۷میلی‌متر ۲۲‌درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۲۲.۸میلی‌متر بوده، ۱۲‌درصد کاهش نشان می‌دهد.