آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۲۵

  • غایبان و حاضران انتخابات اتاق

    دنیای اقتصاد: با پایان مهلت ثبت‌نام نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی، سوت رقابت پارلمان اقتصاد به صدا درآمد. از اداره اتاق به شکل کنونی و برگزاری انتخابات منظم چهارساله، سه دهه می‌گذرد. ۱۱اسفند ماه امسال نیز فعالان اقتصادی دارای کارت بازرگانی و واجد شرایط رای‌دهی، نمایندگان خود برای دوره نهم را انتخاب می‌کنند. بررسی اسامی ثبت‌نام‌کنندگان برای شرکت در انتخابات از حضور افراد با نگرش‌ها و دیدگاه‌های مختلف حکایت دارد. «دنیای اقتصاد» در گزارشی غایبان و حاضران انتخابات «اتاق» را بررسی کرده است.
  • ۱۱مانع شفافیت بودجه

    دنیای اقتصاد: اهمیت شفافیت بودجه، در پیشگیری از فساد بر کسی پوشیده نیست و برای دستیابی به آن باید ساختار و عملکرد دولت،‌ تصمیمات سیاست‌گذاری مالی، حساب‌های بخش عمومی و پیش‌بینی‌های مالی در دسترس عموم قرار گیرد و زیرساخت‌های مشارکت فراهم و اقدامات و بسترهای لازم برای پاسخگویی در قبال بودجه مهیا شود. با وجود چنین اهمیتی جدیدترین گزارش پارلمان بخش خصوصی نشان دهنده آن است که ایران با ۱۱ چالش اصلی شفافیت در بخش بودجه روبه‌رو است.
  • پیچ و خم پرداخت مابه‌التفاوت ارز برای ترخیص کالا

    دنیای اقتصاد: کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگو در نشست اخیر خود انتقاد واردکنندگان از پرداخت مابه‌التفاوت ارز برای ترخیص کالا از گمرک را بررسی کرد. بنابر بند ۵ مصوبه هیات وزیران در ۱۶ مرداد ماه سال جاری، واردکنندگانی که تا قبل از این تاریخ موفق به ترخیص کالای خود نشده‌اند، ملزم به تسویه حساب با نرخ روز (بازار ثانویه) و پرداخت مابه‌التفاوت «نرخ ارز زمان پرداخت» و «نرخ ارز در بازار در زمان ترخیص» شدند. این موضوع اعتراضات زیادی را در پی داشت و حتی در دستورکار اتاق ایران نیز قرار گرفت.

بیشتر