آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۹۸

 • شروط جدید برای واردات کالا

  دنیای اقتصاد: جزئیات دستورالعمل بانک مرکزی برای ممنوعیت واردات کالا از ۴ کشور بدون انتقال ارز خطاب به تمامی بانک‌های عامل ابلاغ شد. البته این دستورالعمل پیرو بخشنامه‌ای است که بهمن ماه سال ۹۶ از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری خطاب به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت اطلاعات ابلاغ شده بود که تازه ترین خبرها حاکی از انتشار چگونگی اجرا شدن این بخشنامه است.
 • کارنامه ۹۶ تجارت

  دنیای اقتصاد: آمارهای رسمی از کارنامه تجارت خارجی ایران در سال ۹۶ اعلام شد. براساس آمار اعلام شده از سوی متولیان تجارت کشور، حجم کل صادرات در سال ۹۶ به ۴۷ میلیارد دلار و حجم کل واردات هم به ۵۴ میلیارد دلار رسیده که از تراز تجاری منفی هفت میلیارد دلاری حکایت دارد. اما سوال این است که چرا هدفگذاری‌ ۵۳ میلیارد دلاری برای صادرات در این سال ۹۶، محقق نشده است؟
 • وجود ۳۵۰ هزارحلقه چاه غیرمجاز در کشور

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر جهاد کشاورزی با ترسیم آخرین وضعیت چالش آب در کشور، تازه‌ترین اقدامات در حوزه مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی را تشریح کرد و از وجود بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز خبر داد.
 • نوسازی صنعتی راهبرد صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، نوسازی صنعتی را یکی از مهم‌ترین دستورکارهای مهم در سال جاری عنوان کرد. به‌گزارش «خبرگزاری صدا و سیما»، فرشاد مقیمی گفت: امسال بحث نوسازی و بازسازی صنایع کشور مانند سال گذشته با جدیت هرچه تمام‌تر دنبال خواهد شد.
 • مسیر پیش‌ روی استارت‌آپ‌ها در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران معتقد است کسب‌وکارهای جدید در سال ۹۷ از فضای گلخانه‌ای فاصله گرفته و وارد فضای واقعی شده، بنابراین با تمام مشکلات حوزه کسب‌وکار مواجه خواهند شد. اما شرکت‌هایی که درحال رشد سریع بوده و موفق هستند، شامل این قاعده نمی‌شوند.
 • کاهش وسعت دریاچه ارومیه

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد وسعت دریاچه ارومیه امسال در مقایسه با سال قبل ۲۲.۹۱ کیلومترمربع و نسبت به میانگین بلندمدت ۲۲۴۹ کیلومترمربع کاهش یافته است؛ این درحالی است که براساس آمارها مقایسه این وضعیت نسبت به اول مهر سال ۱۳۹۶، ۵۰۵ کیلومترمربع افزایش را نشان می‌دهد. به‌گزارش «ایسنا»، براساس آخرین آمار ارائه شده درخصوص وضعیت دریاچه ارومیه در حال حاضر تراز سطح آب دریاچه ۷۴/ ۱۲۷۰ متر است که این عدد در اول مهرماه سال ۱۳۹۶ معادل ۳۱/ ۱۲۷۰ متر بوده است. تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل دو سانتی‌متر و نسبت به میانگین درازمدت ۹۳/ ۳ متر کاهش یافته است.
 • جلسه ویژه کمیسیون حمایت از تولید با متولیان

  خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس با اعلام اینکه باید مشخص شود با وجود تولید برخی از محصولات در کشور چرا همان کالاها وارد می‌شوند، گفت: کوتاهی از کدام بخش است وزارتخانه‌های مربوطه یا بخش خصوصی این موضوع باید بررسی شود.
 • تکـرار رکـود بـزرگ؟

  دنیای اقتصاد: پنج‌شنبه هفته گذشته دونالدترامپ در جدیدترین اقدام خود در دوئل تعرفه‌ای با چین، پیشنهاد افزایش تعرفه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی را به نماینده تجاری آمریکا ارائه کرد. در بیانیه روز پنج‌شنبه ترامپ آمده است که تعرفه‌های جدید به دنبال اقدام تلافی‌جویانه ناعادلانه دولت چین در نظر گرفته شده است.
 • سرمایه در گردش، مشکل ۷۰درصد بنگاه‌های تولید

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مشکل ۷۰ درصد بنگاه‌های تولیدی و صنعتی، سرمایه در گردش است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد قریب به ۷۰ درصد مشکلات واحدها به سرمایه در گردش و ثابت مربوط بود که باید مرتفع شود و ۳۰ درصد مربوط به سایر مشکلات نظیر اصلاح ساختار مالی و نیروی انسانی و تکنولوژیک یا اختلاف مالکیتی است.
 • چشم‌انداز تبادل انرژی ایران و ترکمنستان

  دنیای اقتصاد: در نشست مشترک وزرای نیرو ایران و انرژی ترکمنستان بر لزوم همکاری مستمر و پایدار دو طرف در حوزه تبادل انرژی و آب و تشکیل کمیته همکاری مشترک آب و انرژی دو کشور تاکید شد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست مشترک با وزیر انرژی ترکمنستان که به منظور پیگیری توافقات حوزه انرژی روسای جمهور دو کشور در عشق‌آباد به تهران سفر کرده است با تاکید بر اینکه موضوعات مرتبط با آب و انرژی از مسائل مشترک و مورد علاقه دو طرف در جریان سفر رئیس‌جمهوری ایران به ترکمنستان بوده است، عنوان کرد: این سفر شروع مجددی برای یک همکاری موثر در این حوزه‌ها خواهد بود.
 • ارزیابی اتاق ایران از انتزاع سازمان ثبت

  دنیای اقتصاد: طرح انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضائیه و الحاق آن به نهادهای مختلف ازجمله وزارت دادگستری در سال‌های اخیر مطرح شده و اخیرا نیز طرح الحاق این سازمان به وزارت کشور مطرح شده است. با توجه به طرح انتزاع این سازمان کمیسیون حمایت قضایی و مالکیت فکری اتاق ایران در تازه‌ترین گزارش خود ضمن بررسی طرح انتزاع سازمان ثبت از قوه قضائیه، به مطالعه‌ تطبیقی حقوق ثبت در برخی کشورها پرداخته است. کمیسیون حمایت قضایی و مالکیت فکری اتاق ایران برای ورود به این موضوع و ارزیابی نقاط قوت و ضعف احتمالی این طرح، ابتدا به این سوال پاسخ داده است که وابستگی سازمان ثبت به قوه‌قضائیه چه معضلات و مشکلاتی ایجاد کرده است که طرح انتزاع این سازمان از قوه‌قضائیه و الحاق آن به بدنه دولت از جمله وزارت دادگستری و وزارت کشور مطرح شده است؟
 • سطح مبادلات ایران و الجزایر به ۳۰ میلیون دلار رسید

  ایسنا: سفیر جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر، در مورد سطح کنونی مبادلات تجاری بین ایران و الجزایرگفت: به دلایل عینی، مبادلات تجاری بین دو کشور به گونه‌ای مثبت و سازنده درحال رشد است؛ اگرچه هنوز انتظارات ما را برآورده نمی‌کند.
 • تجار روس در راه تهران

  دنیای اقتصاد: همایش تجاری ایران و روسیه دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ با حضور رئیس اتاق بازرگانی و صنایع فدراسیون روسیه و هیات تجاری همراه در اتاق ایران برگزار می‌شود. زمینه فعالیت اعضای هیات تجاری روسیه کشاورزی، حمل‌ونقل، لجستیک، انرژی خورشیدی، نفت و گاز، صادرات و واردات، فناوری اطلاعات و صنایع معدنی اعلام شده است.
 • تشکیل صندوق صید صیادان چابهار و کنارک

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از تشکیل صندوق صید با هدف حمایت از جامعه صیادان چابهار و کنارک توسط این سازمان خبر داد.

بیشتر