آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • صنایع اول در میدان تجارت

  دنیای اقتصاد: رصد سبد صادراتی محصولات صنعتی بیانگر تخصیص بخش اعظم این سبد به مواد خام یا به عبارتی نفت محور و معدنی محور است؛ محصولاتی که از ارزش افزوده پایین برخوردارند با این حال توانسته‌اند سهم بالایی از سبد صادرات صنعتی را به خود اختصاص دهند.
 • شش دستاورد ادغام صنعت و تجارت

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد ادغام صنعت و تجارت ۶ دستاورد به همراه داشته است؛ کوچک شدن اندازه دولت، تسهیل در اجرای اصل ۴۴، تسهیل بسترهای مدیریت کل‌نگر و واحد، یکپارچه‌سازی سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری، تسهیل فضای کسب‌وکار و ایجاد تنوع بالاتر در مقاصد صادراتی از جمله نقاط قوت ادغام وزارت صنعت و بازرگانی است. به اعتقاد کارشناسان، طرح دوباره تفکیک تولید از تجارت گامی به عقب بوده است و مانع جدیدی برای صادرات‌محور کردن صنعت کشور به حساب می‌آید.
 • تعیین تکلیف استاندارد کالاهای وارداتی و صادراتی

  دنیای اقتصاد: با ابلاغ «قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد» تکالیف سازمان ملی استاندارد درخصوص کالاهای وارداتی و صادراتی مشخص شد. به‌گزارش «ایسنا»، رئیس‌جمهوری قانون مصوب مجلس را که چند بار میان مجلس و شورای نگهبان رد و بدل و در نهایت مورد تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت برای ارجاع به سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ کرد تا در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد» برای اجرا به سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شود.
 • ایران؛ هاب صادرات لوازم خانگی

  ایسنا: رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به حضور برخی برندهای مطرح تولید لوازم خانگی در ایران گفت: ظرف یک تا دو سال آینده برخی برندهای تولید لوازم خانگی از ایران به‌عنوان هاب صادراتی خود استفاده‌ خواهند کرد.
 • توانایی اتصال شبکه‌های برق به کشورهای غیرهمسایه

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه اکنون قیمت برق واقعی نیست و فاصله قیمت تمام شده و قیمت دریافتی از مصرف‌کنندگان زیاد است، گفت: بهبود اقتصاد صنعت برق به اصلاح قیمت برق بستگی دارد. به‌گزارش «خبرگزاری فارس»، آرش کردی در مراسم معارفه مدیرعامل برق منطقه‌ای زنجان بر لزوم واقعی‌سازی قیمت برق تاکید کرد و گفت: با نهادینه‌سازی الگوی مصرف درست می‌توان در رفتار مصرفی مشترکان اصلاح قیمت برق قدم برداشت. کردی همچنین با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف برق، اظهار کرد: در این خصوص پتانسیل‌های فراوانی وجود دارد. وی با اشاره به پتانسیل صنعت برق ایران برای صادرات برق به کشورهای همسایه گفت: صنعت برق ایران اکنون به حدی از توانمندی، پایداری و کیفیت دست یافته است که می‌تواند به شبکه‌های برق کشورهای غیرهمسایه نیز متصل شود.
 • رشد صادرات غیرنفتی ایران به چین

  دنیای اقتصاد: اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین از رشد ۲۷ درصدی صادرات غیرنفتی ایران به چین در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ خبر داد. به گزارش «ایسنا» طبق اعلام اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین صادرات غیرنفتی ایران به چین از نظر ارزش و وزن به ترتیب ۱/ ۲۷ و ۷/ ۲۷ درصد نسبت به ۱۱ ماهه ۲۰۶ رشد داشته است.
 • اثر سرمایه‌گذاری‌ خارجی بر مدیریت بنگاه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذاری‌ خارجی، می‌تواند موجب ارتقای مدیریت در بنگاه‌ها و توسعه بازارهای خارجی برای محصولات تولیدی داخل شود. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، محمدعلی محمدی مدیرعامل این سازمان با اعلام این مطلب، گفت: اگر قرار است کشور از چرخه مسائل و مشکلات اقتصادی خارج شود، بدون تردید عامل اساسی آن بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی و نقطه شروع اصلاح این وضعیت، تشخیص درست است.
 • تصویر واقعی دست‌اندازهای کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: سرعت کند اصلاحات اقتصادی موجب شد تا براساس گزارش «سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۸» بانک جهانی، ایران به‌رغم بهبود امتیاز کل، چهار پله سقوط رتبه را تجربه کند و در رتبه ۱۲۴ از میان ۱۹۰کشور قرار بگیرد.
 • تحویل دو فروند ATR جدید به ایران

  دنیای اقتصاد: مدیر روابط‌عمومی سازمان هواپیمایی کشوری از صدور گواهینامه ثبت و اجازه پرواز دو فروند هواپیمای دیگر از نوع ATR۷۲ سری۶۰۰ متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خبر داد. به‌گزارش «سازمان هواپیمایی کشوری»، رضا جعفرزاده اظهار کرد: با ورود این دو فروند هواپیما، تعداد هواپیماهای نو خریداری شده از نوع ATR به هشت فروند و با احتساب سه فروند ایرباس خریداری شده، به ۱۱فروند خواهد رسید.
 • ضرورت ریل‌گذاری مجدد صادرات

  میثم زالی دانشجوی دکترای DBA
  توسعه صادرات غیرنفتی، یکی از راهکارهای محوری توسعه اقتصادی کلان است که به دلیل ماهیت فرابخشی، تاثیرپذیری از عوامل مختلف بین‌المللی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، فنی و مقرراتی، ماهیتا دارای پیچیدگی‌های اجرایی بسیاری است و بنابراین نمی‌توان با نسخه‌برداری از فرآیند توسعه‌ صادرات موفق سایر کشورها، مدل موفقی را برای کشور ثالث تدوین کرد، بلکه هر کشوری بنابر شرایط و اقتضائات سیاسی، فضای کسب‌وکار، روابط بین‌المللی، بلوغ فنی بخش‌خصوصی و بنیان‌های فرهنگی و بالاخره زیرساخت‌های اقتصادی، الگوها و روش‌های متفاوتی را به ناگزیر به‌کار می‌گیرد تا بتواند راهبردهای عملیاتی موثری را تدوین و چشم‌انداز هدف‌گذاری شده‌ معینی را محقق سازد.
 • رویکرد جدید بوئینگ در معاملات با ایران

  خبرگزاری تسنیم: شرکت بوئینگ می‌گوید درخصوص تمامی معاملات خود با «ایران ایر» دقیقا از رویکردهای دولت ایالات‌متحده پیروی کرده و خواهد کرد. به‌گزارش «ترند»، سخنگوی شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ می‌گوید که این شرکت به پیروی از رویکردهای دولت آمریکا درخصوص معامله با ایران ادامه می‌دهد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر