حالا مدیران شهری در تلاشند که این فضاها را توسعه دهند، هرچند که حفظ درختان و فضای طبیعی شهر از اهمیت دوچندان برخوردار است و یک نیاز برای شهر است اما در کنار حفظ فضای سبز شاید بتوان راهکارهایی اتخاذ کرد که بتوان موجبات سرگرمی شهروندان را نیز مهیا کرد، به همین دلیل مدتی پیش شهرداری اعلام کرد که سعی دارد یک شهربازی مدرن و جنگلی در پارک لویزان با توان بخش خصوصی راه‌اندازی کند، شهربازی‌ای که قرار است از مدل‌‌‌های مطرح دنیا همچون «دیزنی لند» تبعیت کند.

نوید خاصه‌‌‌باف، مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌‌‌های مردمی شهرداری تهران در مورد راه‌‌‌اندازی شهربازی در جنگل‌‌‌های لویزان گفت: بخش خصوصی برای ساخت این مجموعه اعلام آمادگی کرده و اعلام کرده که می‌تواند با حفظ محیط‌‌‌زیست و درختان، طرح شهر‌بازی خود را اجرایی کند.

وی با تاکید بر اینکه مدل شهربازی در دنیا تغییر کرده است و دیگر فعالیت و نوع شهربازی‌‌‌های فعلی مانند گذشته پاسخگو نیست، افزود: دنیا به سمت ایجاد «اسکای لند» که متشکل از مجموعه‌‌‌ای از شهربازی، رستوران و فروشگاه‌‌‌ها در کنار هم است، رفته و همچنین متولیان شهربازی‌‌‌ها در دنیا به سمت طراحی شهربازی بر اساس «تم»‌‌‌‌های معروف رفته‌اند؛ به گونه‌‌‌ای که یک قهرمان برای بچه‌‌‌ها خلق می‌کنند که به عنوان یک نماد معرفی می‌شود و در عین‌‌‌حال که افراد در شهربازی تفریح می‌کنند، در انتها با خرید عروسک‌‌‌ها، کارتون‌‌‌ها و بازی‌هایی که در رابطه با آن شخصیت‌‌‌ها درست کرده درآمد کسب می‌کنند و یک مدل درآمد ترکیبی را ایجاد می‌کنند همچون شرکت والت‌‌‌دیزنی که شخصیت‌‌‌های کارتونی را ایجاد می‌کند و بعد از آن دیزنی لند را با الهام از فضاهای کارتونی ساخت تا هم فضای تفریحی و هم فروشگاهی باشد.

خاصه‌‌‌باف با اشاره به فرهنگ غنی ایرانی گفت: ما در فرهنگمان شخصیت‌‌‌هایی داریم که در گذشته در افسانه‌‌‌هایمان بودند و پشت آن هزاران قصه و داستان  وجود دارد که به لحاظ فرهنگی هم می‌توانیم به آن بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه پارک‌‌‌ها و شهربازی‌‌‌ها در دنیا به سمت «تم‌‌‌پارک» رفته، در تشریح لزوم ایجاد تم پارک‌ها در دنیا به جای شهربازی افزود: شهربازی به خودی خود نمی‌تواند سودآور باشد و در حال حاضر طراحان سعی می‌کنند با تمرکز روی یک شخصیتی که تعریف می‌کنند، شهربازی یا پارک را رونق بدهند که در اسکای‌‌‌لند یا همان مجموعه شهربازی و رستوران لویزان نیز سرمایه‌گذار اعلام کرده که تم قالب پسر دلفینی خواهد بود.

خاصه‌‌‌باف در مورد احتمال تخریب درختان لویزان با ساخت این اسکای‌لند با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذار برای ساخت تم پارک پسر دلفینی به فضای جنگلی نیاز دارد، افزود: بارها اعلام کرده که حفظ محیط‌‌‌زیست برایش مهم است چراکه جانمایی‌‌‌ها را در بافت جنگلی لازم دارد و مذاکراتی را شهرداری منطقه با محیط‌‌‌زیست و اداره منابع طبیعی تهران داشته است که بر اساس ظرفیت‌‌‌های قانونی جایی را در نظر بگیریم که بدون قطع درخت این کار انجام شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه حفظ محیط‌‌‌زیست برای شهرداری تهران بسیار بااهمیت است؛ ادامه داد: ساخت این «اسکای لند» در بوستان لویزان در اداره کل منابع طبیعی در حال بررسی است تا به این جمع‌‌‌بندی برسد که به محیط‌‌‌زیست آسیبی نمی‌‌‌خورد و اگر نظر اداره‌‌‌کل منابع طبیعی تهران مثبت بود و اجازه بهره‌برداری صادر شد، سرمایه‌گذار مطالعات خود را آغاز می‌کند و بر اساس آن کارشناسی می‌شود و کارشناسی آورده طرفین و دوره بهره‌‌‌برداری را مشخص می‌کند؛ البته دقت داشته باشید که جنس این نوع قراردادها مشارکت مدنی نیست چون زمین قابلیت واگذاری ندارد و متعلق به اداره منابع طبیعی است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون مکاتبات متعددی را با سازمان‌های محیط‌زیست از جمله منابع طبیعی داشته‌‌‌ایم که هنوز به نتیجه‌‌‌ای برای ساخت اسکای لند نرسیده‌‌‌ایم، افزود: البته در حال رایزنی با سرمایه‌گذار هستیم تا طرح خود را تعدیل کند و شهردار نیز به وزیر کشاورزی نامه زده است تا در جلسه‌‌‌ای راه‌‌‌های احداث این تم‌‌‌پارک بدون آسیب رساندن و تصرف فضا، عملیاتی شود.

خاصه‌‌‌باف ساخت هتل‌‌‌های جنگلی در برخی از بوستان‌‌‌های جنگلی را نیز راهی برای نجات بوستان‌‌‌های تهران دانست و با تاکید بر اینکه هنوز هیچ مجوزی برای ساخت این هتل‌‌‌ها صادر نشده است، گفت: مطالعات نشان می‌دهد به دلیل هزینه‌‌‌های زیاد نگهداری جنگل‌‌‌ها و کمبود آب متاسفانه بعضی از فضاهای جنگلی همچون سرخه حصار و... آسیب دیده‌‌‌اند و یکی از راه‌‌‌های نجات آنها همین مساله است و بخش خصوصی در ازای سود شهرداری ملزم به نگهداشت فضاهای جنگلی می‌شود.

وی افزود: تهران نیاز به فضای اقامتی دارد و طرح ما این است که بدون تعرض به فضای سبز هتل بسازیم. اخیرا با بخش خصوصی که تجربه خوبی در سراسر کشور دارد، جلسه برگزار کردیم و قرار شد که مطالعات خود را در این خصوص انجام دهد و بعد از اینکه طرح کامل شد موضوع را به منابع طبیعی ارجاع می‌‌‌دهیم و بعد از آن سبک این هتل‌‌‌ها وارد تشریفات قانونی می‌شود. اما دقت داشته باشید مهم‌ترین آورده ساخت این هتل‌‌‌ها فضای سبز خواهد بود.