وی با اشاره به رکود در بازار لوازم خانگی کشور یادآور شد: با اینکه رکود شدیدی بر بازار لوازم خانگی حاکم بوده و محصولات با قیمت سال گذشته در بازار موجود است؛ اما اگر یک کالا در برخی از مغازه‌‌‌ها موجود نیست، نمی‌تواند ملاکی برای موجودی سایر کالاها در بازار باشد. ابن‌‌‌الرضا با تاکید بر اینکه با دو برند معروف لوازم خانگی که اقدام به پیش‌فروش محصولات خود کرده‌اند گفت‌وگوهایی انجام شده، با توضیح بیشتر در این خصوص به قدس آنلاین گفت: امروز با مسوولان دو برند معروف لوازم خانگی صحبت می‌‌‌کردم و آنها می‌‌‌گفتند در حال فروش کالا به صورت پیش‌‌‌فروش، فروش فوری و اقساطی هستند؛ اما خریدار ندارند. رئیس اتحادیه لوازم خانگی مشهد در زمینه تاخیر در تحویل محصولات پیش‌‌‌فروش دو برند لوازم خانگی می‌‌‌گوید: تاکنون از زمان تعیین‌شده، کالاها را دیرتر تحویل نداده‌‌‌اند و شکایتی در این زمینه ثبت نشده است.

پیش‌‌‌فروش‌ها برای جلوگیری از بازار سیاه!

وی با بیان اینکه اگر پیش‌‌‌فروش‌ها نباشد، بازار سیاه ایجاد می‌شود، گفت: با این مدل فروش، نیازهای مردم برطرف می‌شود و اگر در بازار موجود نباشد، آنها با پیش‌‌‌خرید می‌توانند لوازم خانگی موردنظر خود را تهیه کنند. ابن‌‌‌الرضا در خصوص مدت زمان تحویل کالاهای پیش‌فروش شده نیز گفت: مدت زمان تحویل بیشتر محصولات پیش‌‌‌فروش، دو ماه است مگر اینکه کالای خاص و پرفروشی باشد که امکان دارد تا سه ماه تحویل آن کالا زمان ببرد؛ اما بیشتر از این زمان نداشته‌‌‌ایم. بیشتر کالاهای پیش‌‌‌فروشی در مدت ۱۵ تا ۳۰ روز تحویل داده می‌‌‌شوند. رئیس اتحادیه لوازم خانگی مشهد با بیان اینکه تاکنون هیچ تولیدکننده لوازم خانگی افزایش قیمت نداشته است، می‌‌‌گوید: برای افزایش قیمت لوازم خانگی صحبت‌‌‌هایی در شرکت‌ها شده؛ اما آنها را تایید نمی‌‌‌کنم؛ چرا که با وجود تورم و رکود بازار اگر تولیدکننده‌‌‌ای بخواهد ۳۰‌درصد افزایش قیمت اعمال کند، خودش ضرر می‌کند.

وی در همین خصوص می‌‌‌افزاید: تولیدکنندگان برای افزایش قیمت باید از چند ارگان مرتبط با این موضوع مجوزهای لازم را دریافت و دلایل افزایش قیمت را ارائه کنند. با این اوصاف باید منتظر بود و دید تولیدکنندگان لوازم خانگی برای اعمال چه میزان افزایش قیمت از ارگان‌‌‌های مربوطه مجوز دریافت می‌کنند و آیا سیاست‌‌‌های شرکت‌ها برای پیش‌‌‌فروش محصولات در سال‌جاری تغییر می‌کند یا به همان سیاق سال گذشته ادامه دارد.