تخصیص ۷۳ میلیارد دلار ارز برای تامین کالا و خدمات

ضمن اینکه نقل‌وانتقال ارزی از نظام بانکی به دلایل تحریم خارج شده و از ابزارهای مختلفی در این زمینه استفاده می‌شود که این روند تعاملات را سخت و پرهزینه کرده است.»‌ فرزین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم نهاد‌سازی برای توسعه تعاملات تجاری با شرق به عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی از جمله ایجاد نهادی برای مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم و همچنین پیام‌رسانی بانکی بین اعضای بریکس اشاره کرد و گفت: امروز اقتصاد‌های نوظهور سهم مهمی در تجارت جهانی دارند کشورهایی که به دنبال سازوکارهای خاص هستند و با توجه به عضویت ایران در «بریکس» ما باید بتوانیم در این حوزه حضور بسیار قوی‌تری داشته باشیم، نهادسازی کنیم و از نهاد‌های لازم استفاده کنیم، مثلا امروزه ما به روسیه و چین در حوزه «بریکس» پیشنهادهای مشخصی در این زمینه دادیم که برخی از این پیشنهادها درحال بررسی است، برای اینکه هم به سمت یک پول مشترک برویم و هم به سمت نهادهای مشترک حرکت کنیم. مثلا چه اشکالی دارد که اعضای «بریکس» سوئیفت یا نظام پیام‌رسان بانکی خود را داشته باشند و با اعتماد به یکدیگر از یک نظام پیام‌رسان استفاده کنند.

فرزین افزود: یا حتی چه اشکالی دارد اعضای بریکس برای خود یک FATF داشته باشند و نهادی باشد که بر مسائل مبارزه با پول‌شویی آنها نظارت کند که این موضوع هم از سوی ایران پیشنهاد شده است. و لذا با توجه به تحولاتی که رخ داده است، این موضوعاتی است که می‌توان در «بریکس» آن را دنبال کرد‌.

در این نشست، فرزین از بیان این پیشنهاد ایران به اعضای بریکس خبر می‌دهد و می‌گوید: پیشنهاد ما به روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای بریکس در حال بررسی است. می‌توان پول و نهاد‌های مشترک و نظام‌هایی مثل سوئیفت و FATF برای خودمان در بریکس ایجاد کنیم و به سمت مبادلات پولی با کشورها حرکت کنیم. طبق اعلام بانک مرکزی، از ابتدای سال تا پایان بهمن‌ ۱۴۰۲ تامین و تخصیص ارز برای تامین کالاها و خدمات کشور از مرز ۷۳میلیارد دلار گذشته است. البته نگاهی به تاریخچه گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی (FATF) نشان می‌دهد که این گروه نیز در سال ۱۹۸۹ در نشست سران جی۷ در پاریس برای مبارزه با مشکل رو به رشد پول‌شویی تاسیس شد.‌/فارس